Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Kodaň chtěla poroučet větru dešti

Petr Paulczynski

To už jsme tu jednou měli. Sovětští soudruzi to vyhlásili a všichni to snaživě opakovali. Jeden by řekl, že toto nabobské heslo zmizelo se soudruhy. A ejhle. Soudruhy jsme vyhodili dveřmi (nebo jsme si to alespoň mysleli) a oni se nám vrátili oknem i s tím pitomým heslem.

A sjeli se nám do Kodaně. Co sjeli, sletěli. K tomu sletu se ještě vrátíme. Záběry do sálu plného ekopošuků z nichž jak fotky ukázaly značná část spala navozovaly otázky, zda peníze vyhozené na tuto akci nemohly být využity rovnou na pomoc těm malým a slabým, kterým ti velcí a silní chtěli poručit, jak se mají chovat.

Celá tato slavná klimatická šaškárna skončila velmi rozpačitě, psal tisk. Já bych napsal fiaskem. Plénum „vzalo na vědomí“ horkou jehlou ušitou nezávaznou proklamaci, která byla dohodnuta pouhou pěticí zemí pod vedením USA. Jak napsal jeden kamarád na FB: Kodaň je typickým diplomatickým úspěchem marketingového amerického prezidenta. Nic se nedohodlo, ale byl tam. Nobelovu cenu míru obhájí.

Kodaň je hlavně typickým "představitelem" současné politiky. Hlavně se scházet, o všem kafrat, snažit se řešit hovadiny nebo nejlépe vůbec nic, naparovat se, čechrat si peří, poměřovat pindíky. A afroamerický prezident tomu dodal punc správného "multikulti" pojetí, takže jsou všichni happy.

A teď k tomu "sletu" co jsem nakousl v úvodu. Docela zajímavé by bylo, vyčíslit jak se na oteplení podepsal přelet těch tisíců expertů na "rezavění osy zemské" v mezikontinentálních letadlech, velkoobjemových limuzínách apod. Prostě šaškec.

Globální oteplování je podle mnohých umělou konstrukcí pro nějž neexistuje vědecký důkaz, vzniklo definicí, tzv. vědeckým konsensem. Vědecký konsensus znamená, že se část z několika stovek předem pečlivě vybraných jedinců pod politickým tlakem jednoho dne usnese, že to, co si myslí, že by za určitých okolností mohla být pravda, a proto to pravda je.

A korunu tomu dodal na pondělní tiskovce náš ministr lesů,vod a strání (ani nevím jak se jmenuje) když o té velké ekotaškařiici referoval. Prý se snad podaří všem zemím zavázat se k tomu, aby se Země neoteplovala o více než 2 stupně v porovnání s počátkem průmyslové revoluce.

Tak a jsme u toho. Toto je ona slibovaná závazná dohoda o tom, že poručíme větru a dešti.

A nakonec k onomu sletu pár čísel z časopisu Top Gear, který je u zelených mimořádně populární:
• Během celé sezóny spálí formule 1 méně fosilních paliv než Boeing 747 za jediný let přes Atlantik.
• Průměrná britská domácnost vyprodukuje za rok o 1500 kg více CO2 než Ford Focus.
• Oxford Street je ulice s nejvíce znečištěným ovzduším ve Velké Británii – přestože na většině její délky platí pro auta zákaz vjezdu!
• Vnitrostátní let vyprodukuje přibližně 400 g C02 na kilometr a pasažéra, což je čtyřikrát víc, než vytvoří kompaktní dieselový vůz obsazený pouze řidičem.
• Kravské prdy se na produkci skleníkových plynů podílejí osmnácti procenty – to je víc než všechna auta, letadla a ostatní formy dopravy dohromady.
• Kyselé deště, vzniklé v souvislosti s těžbou niklu pro baterie Toyoty Prius, zcela zničily krajinu v okolí Sudbury v kanadském Ontariu. NASA nyní tuto oblast používá k testování lunárních vozidel.
• Zatímco auta musí být ze zákona recyklovatelná aspoň z 85%, pro vlaky žádný takový předpis neplatí.
• Všechna supermini ve Velké Británii vytvářejí třikrát více C02 než všechna tamní SUV.
• Boeing 747 vyprodukuje během 24 letových hodin 400 tun CO2. Dvěma stům padesáti autům by totéž trvalo celý jeden rok.
• Vysazování stromů „náhradou" za spalování fosilních paliv může nadělat víc škody než užitku. Lesy na sever od tropických oblastí zadržují teplo a ve skutečnosti přispívají ke globálnímu oteplování.
• Osobní auta se na celkových emisích z dopravy ve Velké Británii podílejí ani ne polovinou.
http://www.topgear.com/content/news/stories/1919/

A na závěr citace Astona z jeho úvodníku na Neviditelném psu: Budoucnost je v podpoře skutečně nových technologií, v podpoře vědy a výzkumu, ve vývoji skutečně alternativních energetických zdrojů. Takzvané rozvojové země nechť si vezmou příklad ze skutečně - ještě před nedávnem - rozvojových, nyní vysoce rozvinutých zemí. Je jich plná Asie. Proč to šlo tam a ne dejme tomu v Africe? Protože v Asii se především pracuje. V Africe se především krade na té nejvyšší úrovni. A oteplovací maškarní ples se měl stát kavkou k oškubání. Dobře, že bude odtrouben, jak se zdá.



Petr Paulczynski
Ing Petr Paulczynski
Osobní stránky
 
  Přístupy: 3696 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA