Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Nebýt lhostejný

prof. Ing. Zdeněk Vostracký, DrSc., DEng. h.c.

Nebýt lhostejný k věcem veřejným, říká prorektor Západočeské univerzity v Plzni Zdeněk Vostracký, který se nechal inspirovat citátem Karla Čapka. Je přesvědčen, že v Evropské unii budeme hrát takovou roli, jakou si vybudujeme a zasloužíme. Ale čeká nás tam procházka růžovým sadem? Na tuto otázku , a mnoho dalších, mi odpověděl prof. Ing. Zdeněk Vostracký, DrSc., DEng. h.c., kandidát do EP.

Curriculum vitae

*15. 5. 1941 v Plzni, kde žije dodnes. Absolvoval Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, obor elektrotechnika. Pracoval jako konstruktér a výzkumný pracovník ve Škoda Plzeň, kde byl po roce 1989 zvolen předsedou představenstva. V roce 1990 byl jmenován profesorem, v roce 1992 absolvoval v New Yorku manažerský kurz EMBA, v roce 1997 byl zvolen předsedou Akademického senátu Západočeské univerzity v Plzni a v letech 1998 - 2004 jejím rektorem, od března roku 2004 prorektorem. Zabývá se elektrotechnikou, fyzikou plazmatu a managementem výzkumu a vývoje. Studoval v USA, působí v mezinárodních organizacích CIGRE a IEC, je členem řady vědeckých rad, přednášel v 15 zemích. Od roku 1998 je členem Rady pro výzkum a vývoj při vládě ČR. V roce 2001 mu byl v Londýně udělen čestný titul "Doktor of Engineering honoris causa". Publikoval více než 270 oponovaných prací a 47 vynálezů, výsledky prací byly realizovány ve více než 15 projektech. Hovoří anglicky, německy, rusky. Je ženatý a má dva syny.

Trochu o titulech (v osobním životě si na ně nepotrpí):

Ing., Vysoká škola strojní a elektrotechnická v Plzni- Fakulta elektrotechnická v roce 1964
DrSc., uděleno ČVUT Praha- Fakulta elektrotechnická, 1998
Prof., jmenován profesorem na Západočeské univerzitě, 1990
DEng.h.c., čestná vědecká hodnost doktora inženýrských věd „honoris causa“ udělena v Londýně - Brunel Univerzity v roce 2001,
FEng., zakládající člen inženýrské akademie České republiky v roce 1996.

Osobní záliby

Publikoval řadu literárních esejů a 10 článků všeobecně filosoficky zaměřených. Aktivně se vždy věnoval sportu, hrál I.národní ligu košíkové, dlouhodobě působil jako cvičitel mládeže, za což získal několikrát čestné uznání, nyní se učí hrát tenis.

Krédo

Moudrost spočívá ve snaze prosazovat pokrokové myšlenky při udržování míry tolerantnosti k názorům jiných, v osobní statečnosti zachovat čestnost a slušnost i ve schopnosti radovat se z úspěchů jiných."

:

Pane profesore, proč kandidujete do EP?

„Ten, kdo se nestará o věci veřejné, je jako plavec v řece, který se nestará o proud vody.“
Odpověď proč nemá být občan lhostejný jsem nalezl také inspirován citátem Karla Čapka, který nabádá k angažovanosti ve věcech veřejných.


Proč bylo důležité rozhodnutí vstoupit do EU?

Protože nám vlastně nic jiného nezbývalo, pokud chceme respektovat rozumný historický vývoj. Zkuste si jen představit situaci za pět let, možná již za rok, kdybychom do Evropské unie nevstoupili. Stačí si připomenout také historii, podívat se mapy světa, geografickou, politickou a rozložení kapitálu (investice zahraničních institucí). Zjistíme, že už v Evropě vlastně jsme. Nyní jde o to, abychom tam uměli dobře vstoupit a hlavně byli schopni se o sebe dobře postarat.

Co podle Vás znamená "dobře vstoupit "?

To je otázka ve dvou rovinách. Vůle většiny občanů vstoupit do Evropské unie potvrdilo referendum v roce 2003. „Zásnuby“ již proběhly a také vyjednávání o „předmanželské“ přístupové smlouvě před vstupem jsou dojednány. Avšak to hlavní nás teprve čeká po historickém datu 1. května 2004. Do parlamentu Evropské unie budou vstupovat námi volení poslanci. Máme druhou možnost, podstatně důležitější, ovlivnit ve volbách výběr našich zástupců. Výběrem se projeví, jakou budoucnost si vlastně zasloužíme.“

V Evropské unii budeme hrát takovou roli, jakou si vybudujeme a zasloužíme. Nejedná se jen o zájmy obcí nebo měst, ale o celou republiku. Proto také zastoupení musí být representativní, akceschopné a silné.

Co nás v EU čeká?

Jednoduché to jistě nebude, vždyť svět a lidská společnost není jen procházka růžovým sadem Budeme mít to, co si budeme schopni sami v nových podmínkách vytvořit. Tak jako v životě nic není jen bílé nebo černé, tak i nové prostředí bude znamenat příležitosti i ohrožení. Budou vytvořeny příležitosti především pro mladé, zvýší se také bezpečnost pro obyvatele, věřme, že se zvýší prosperita. To vše bude vyžadovat mimořádné úsilí i schopnosti v náročné funkci poslanců Evropského parlamentu. Je však možné věřit našim občanům, že se uplatní tak jako v minulosti a budeme mít v Evropě dobrou pozici.“

Jak hodnotíte instituci EP?

Instituce jsou obrazem běžné struktury. Je možné ji hodnotit až po poznání reálného života. Bude mít jistě své přednosti i neduhy, tak jako všechny instituce, zejména politické. Evropský parlament získává větší vliv. Samozřejmě je zde velká administrativa, která je však ve srovnání s velkými městy, Londýn, Milán, Paříž a další, přiměřená.

Jaký je osobní názor o pozici jednotlivého poslance EP a jeho význam a přínosy pro občany ČR?

Pokud mohu posoudit ze svých zkušeností s demokratickými a exekutivními orgány v podniku a na univerzitě i v Radě pro výzkum a vývoj, budou hrát roli profesionální i politická úroveň poslanců a také schopnost navazovat osobní kontakty. Z toho budou vyplývat i přínosy pro všechny občany České republiky.

Proč jste se rozhodl kandidovat?

Rozhodování nebylo jednoduché. Byl jsem osloven a nabídku kandidovat do Evropského parlamentu a uvažoval jsem o tom, co volit, když mám práci, která mne baví a cítím v ní uspokojení. Uvážil jsem to, že bych mohl přispět svými zkušenostmi z republikových orgánů i v mezinárodních organizacích k naší nesmírně důležité roli v hájení zájmů v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje. Tyto oblasti jsou klíčovými pro mladou generaci a prosperitu republiky v tom širším slova smyslu.

Jaký je Váš volební program?

Asi nemám mimořádný program. Chci důstojně representovat zájmy ČR v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje a to i v rámci rozvoje regionů. Mám představu jak připravit strategii ve zmíněných oblastech ve prospěch mladých a vytvoření prostředí pro uplatnění talentů. Mohu využít dlouhodobého působení v průmyslu (25 let) a ve školství (celkem více než 35 let). Mohu využít i svých bohatých mezinárodních kontaktů z celé Evropy i světa. Proto je mým volebním programem prospěšná činnost ve vytváření prostředí zejména pro mladé i zkušené a získávání prostředků pro vytváření tvůrčího prostředí v ČR a tím možnosti využití tradičního talentu českých lidí..

Co byste chtěl vzkázat voličům?

Voliči budete mít takové zastoupení, jaké si zasloužíte. Proto volte tak, aby se Vaši zástupci byli schopni se postarat o budoucnost..

Můžete se stručně vyjádřit k platům poslanců EP?

Platy jsou záležitostí jiných, práce to nebude jednoduchá, měly by být placeny z fondu EU a ne z jednotlivých států. Kandidaturu jsem přijal ještě v době, kdy se o penězích nemluvilo.

Budete se nadále věnovat třeba vědecké činnosti nebo činnostem, kterými jste se doposud zabýval?

Udělal jsem si analýzu práce v EU. Je do jisté míry shodná s mojí profesí a věřím, že se ještě budu moci věnovat svým studentům . Jsem zvyklý intenzivně pracovat a to i ve volných dnech.

Jaký má názor rodina na Vaši kandidaturu?

Radost z toho má desetiletá vnučka. Rodina je smířena s nároky na práci. To byla podmínka pro kandidaturu.

Jaká je Vaše denní radost?

Práce i setkání se studenty a spolupracovníky

Co Vás dokáže rozzlobit?

Závist, neupřímnost a pomluvy

Splnil se Vám sen?

Splnilo se mi i to, o čem se mi ani nezdálo – práce se studenty a vykonávání vznešené funkce rektora a mám i další sny, o kterých se nemluví.

Máte radu do života, kterou se řídíte?

Snaž se žít tak, abys se nemusel stydět sám před sebou a nesmíš úmyslně ubližovat jiným.

Za čtenáře Virtually děkuje Jana Dědečková

27. května 2004



rozhovor
 
  Přístupy: 2386 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA