Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Informace proti mýtům o radaru

Jan Schwippel

17.10.2007, Právo

Jako poslanec z berounského a hořovického regionu se intenzivně věnuji případnému umístění radarové stanice v Brdech.

Kvůli agresívní kampani ze strany fanatických odpůrců se tato vojensko-bezpečnostní otázka stala záležitostí politickou. Kampani organizované zejména sdružením "Ne základnám" (za čí asi peníze?) se navíc zpočátku zdařilo zatížit debatu řadou polopravd a mýtů, které by se daly nazvat poplašnými zprávami.

Mám radost, že tak, jak se postupně šíří informace potvrzující zdravotní nezávadnost radarové stanice i technické údaje a očitá svědectví vyvracející fámy mj. o potřebě jaderného reaktoru na provoz stanice, začíná se veřejná debata stále více upírat na skutečně podstatné otázky. Mohu to zodpovědně tvrdit, neboť mám osobní zkušenosti z řady debat s občany.

Tak například v únoru jsme na debatě s občany v Hudlicích byli spolu se senátorem Jiřím Oberfalzerem zřejmě jediní dva lidé na setkání odhadem 50 osob, kteří umístění stanice v ČR obhajovali. V diskusi se objevila řada neuvěřitelných tvrzení včetně fám o vyřazení mobilních a televizních stanic radarem (což je technický nesmysl, neboť radar vysílá na jiné frekvenci), o naprosté zdravotní škodlivosti, zničení přírody v Brdech atd.

Naproti tomu na setkání v neděli v Hořovicích, které uspořádala Čs. obec legionářská a Občanská sdružení CI5 a nad nímž jsem přijal záštitu, se již ani odpůrci radaru takovýchto absurdních nesmyslů nedovolávali.

Debata, kterou vtipně a s přehledem moderoval Josef Mladý, byla velmi kultivovaná (hloučky diskutujících setrvaly dlouho i po "oficiální" diskusi) a soustředila se na skutečně významné otázky bezpečnostní a zahraničněpolitické.

V případě odpůrců radaru, kteří se vzdali výše uvedených tvrzení, se pak stále více obnažuje skutečný zdroj jejich postojů: často dosti primitivní antiamerikanismus a (někdy) poněkud naivní pacifismus. Stejně silně (a řekl bych přesvědčivěji) ovšem zazněly argumenty pro vybudování radaru, argumenty o našem spojenectví se Spojenými státy, přináležitosti k západní civilizaci i poučeních z naší nedávné i poněkud dávnější historie. A většina přítomných se shodla, že rizika, která naši civilizaci ohrožují, nejsou propagandistickou manipulací, ale smutnou realitou.

V závěrečném "referendu", které se na popud moderátora konalo, se 45 přítomných vyjádřilo pro radar, 16 proti a 10 zůstalo nerozhodnutých. I když samotná debata jistě není reprezentativním vzorkem veřejnosti, je nesporné, že posun za těch několik měsíců opravdu nastal.

Lze jen vyjádřit přání, aby podobně věcná a konstruktivní diskuse brzy převládla i v rámci celé České republiky.



Jan Schwippel
Jan Schwippel - poslanec ODS z berounského regionu
Osobní stránky
 
  Přístupy: 4136 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA