Vatikán ztrácí vliv na sexuální chování
Jaroslav Zvěřina
Právo, 04.06.2005
V souvislosti s volbou nového papeže byly v médiích nápadně často předmětem diskuse i typicky restriktivní postoje Svatého stolce zejména k nejrůznějším sexuálním záležitostem. Pamatuji si, že s nově zvoleným Janem Paveem II. spojovali někteří katolíci jisté naděje i ve vztahu ke zmírnění nekompromisních postojů církve k antikoncepci. Tvrdilo se, že ten papež má jisté vědomosti o sexuální výchově, a že se to v průběhu jeho pontifikátu projeví. K žádné změně nedošlo. Jan Pavel II. se "proslavil" i tím, že v zemích rovníkové Afriky, promořených HIV/AIDS, brojil proti kondomům. Ženám znásilněným a nedobrovolně těhotným v průběhu občanských válek na Balkáně radil, aby nesly trpělivě svůj úděl a neuvažovaly o interrupci.
K posunu nedošlo ani ve vztahu k homosexuální menšině, kterou katolický klérus s papežem v čele stále vidí jako hřešící a perverzní havěť, jež má jediné právo - zdržet se všech hříšných a nemravných intimností. O toleranci ve vztahu k registrovaným partnerským párům osob stejného pohlavní ani nemluvě. Zajímavé je, že se Vatikánu nějak nedaří své přísné mravní maximy uplatnit mezi vlastními kněžími. Aféry s "asexuálními" kněžími, kteří pohlavně zneužívají tu chlapce, tu dívky, nejsou nijak řídké. V některých amerických státech prý podobně motivované soudní pře dokázaly ekonomicky ohrozit místní církevní struktury. Nikdy jsem neslyšel žádného Svatého otce říci na adresu sexuálně delikventních kněží podobně silná slova, jaká pronesli ve vztahu třeba k potratům. Zato je známa řada případů, kdy se vysoký klérus zastává svých hříšných kněží a zametá podobné aféry pod koberec.
Nikdo z nás samozřejmě neočekává, že se snad někdy z katolíků stanou liberálové, kteří by prosazovali otevřenou sexuální výchovu a volnou lásku. Církev, jež si dělá ambice na univerzální sílu, by však měla nějak reflektovat změny, které nastávají v hodnotových schématech lidí ve vyspělých zemích. Lidé, kteří mají vesměs liberální postoje k antikoncepci včetně kondomů, k právu žen na bezpečné interrupce, k otevřené sexuální výchově a nakonec i k homosexuální menšině, sotva budou přijímat nekompromisně negativní postoje, které jim církev předkládá k následování. Co je pro Vatikán ještě horší, lidé se jeho učením neřídí. Moderní společnosti ve vyspělých zemích jsou sekularizované. Pokud se v nich nějaké náboženské učení šíří, pak to rozhodně není to, co prosazuje Vatikán. Když jsme před časem zkoumali sexuální chování české populace, zjistili jsme málo překvapivou skutečnost. Sexuální praxe věřících se od ateistů liší jen nepatrně. Ty rozdíly se navíc spíše stírají, než prohlubují.
Je zřejmé, že úplně jiná je situace v rozvojových zemích. V některých z nich se katolická církev docela účinně prosazuje v ovlivňování veřejného mínění. Výsledky nejsou ovšem nikterak pozitivní. Restriktivní postoje k sexualitě vedou k nevědomosti, potlačování informací, k nebezpečným potratům, šíření pohlavních nemocí a k podobným jevům, kterých je rozvojový svět plný.
Katolíci v tom nejsou sami. Tam, kde rozvojový svět neovládají, působí stejně restriktivně náboženství jiná, nekřesťanská. Ostatně také současná administrativa Spojených států, a to z podobně fundamentalistických křesťanských pozic, dělá, co může, pro omezení ekonomické podpory sexuálně výchovným programům v rozvojových zemích.
Poslední papež v této oblasti neudělal vůbec nic alespoň trochu pozitivního. Je evidentní, že papež nový jej v tom bude následovat. Zatímco ve vyspělých zemích je to koneckonců jedno, protože většina lidí v nich Svatý stolec ve svém intimním životě ignoruje, v zemích rozvojových by katolická církev hodně pozitivního udělala, kdyby alespoň svoji nepřátelskou rétoriku vůči sexuální výchově, antikoncepci a kondomům poněkud zmírnila. Její zatím dosti magický vliv na nepříliš vzdělané obyvatele některých rozvojových zemí se totiž jinak časem nepochybně oslabí úplně stejně jako v zemích rozvinutých. A církev by měla uvažovat v hodně dlouhých perspektivách.
Jaroslav Zvěřinadoc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.
předseda OS Tábor a poslanec EP(ODS)
člen Výboru pro právní záležitosti a náhradník ve Výboru pro kulturu a vzdělávání
rezortní mluvčí klubu pro oblasti: právní záležitosti, petice