Analýza V: Nefunkčnost správní rady Transparency International
OS Občané za svá práva
Analytická příloha Otevřeného dopisu prezidentovi ČR
Nefunkčnost správní rady Transparency International Česká republika o.p.s. od 11. 4. 2007
Podle „Zakládací listiny obecně prospěšné společnosti“ sepsané podle notářského zápisu dne 23. listopadu 2004 je v čl. IX, „Správní rada“ v bodě 7.d, uvedeno:
„Členové správní rady jsou povinni dodržovat etický kodex společnosti, který schvaluje správní rada společnosti“
Skutečnost:
Na internetových stránkách české pobočky Transparency International v rubrice „Základní dokumenty“je uvedeno:
„Etický kodex: Tato stránka se připravuje. Děkujeme za pochopení.
11.4.2007“ .
Jak mohou členové správní rady plnit povinnost dodržovat etický kodex, když žádný neexistuje? Lze konstatovat, že vzhledem k absenci „Etického kodexu“ a tím k zásadnímu porušení „Zakládací listiny obecně prospěšné společnosti Transparency International – Česká republika“ je správní rada české pobočky Transparency International od 11. 4. 2007 nefunkční. Je zde vytvořen předpoklad, že kdokoli by napadl žalobou Transparency International – Česká republika o.p.s. u soudu za její činnost po 11. 4. 2007, byl by úspěšný.
Hodnocení
Jako nejzávažnější se však jeví, že původní Etický kodex Transparency International o.p.s. vymazala tato zahraniční společnost na svých internetových stránkách dne 11. 4. 2007. Ale den předtím, dne 10. 4. 2007, vyšel v týdenníku EURO článek, podle kterého ministr financí dá přezkoumat činnost české pobočky Transparency International. Zrušení vlastního etického kodexu v přímé závislosti na informacích zveřejněných v médiích činí tuto společnost absolutně nedůvěryhodnou.
Největší trapností je však chování „bojovníků proti korupci“ a prosazovatelů etických kodexů do Parlamentu a do krajských a obecních zastupitelstev. Placeni buď ze státních peněz či přímo ze stejného zahraničního finančního zdroje jako Transparency International, o skandálu s praktickým zrušením etického kodexu u Transparency International důsledně mlčí. Stát se to u jiných organizací, to by toho byly plná média, kam mají prakticky neomezený přístup /na rozdíl od 99% české populace/.
Jen namátkou jmenujeme:
místopředsedu poslanecké sněmovny pana Zaorálka, který ještě jako předseda Poslanecké sněmovny prosazoval zavedení etického kodexu v Parlamentu,
pana Kužílka /Otevřená společnost a člena protikorupční komise Rady zastupitelstva hlavního města Prahy/,
náměstkyni primátora hlavního města Prahy, odpovědnou za korupci paní Reedovou /jejíž manžel založil obecně prospěšnou společnost Transparency International/ ,
pana Kramára /protikorupční organizace „Oživení“/, který, jakmile získal 433 000 Kč od ministerstva vnitra v roce 2006, tak mu zásadní problémy u Transparency International najednou nevadí.
Vrcholem pokrytectví je však činnost předsedkyně Klubu Strany zelených na Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Na 2. zasedání komise Rady hl.m.Prahy pro transparentní veřejnou správu dne 18. dubna 2007 „poukázala na rozbor Transparency International ČR, ze kterého vyplývá, že je potřeba etické kodexy tvořit „na míru“ a nelze převzít etický kodex jednoho systému a aplikovat jej na jiný.“. A to v době, kdy již od 11. dubna 2007 bylo na webových stránkách Transparency International ČR uvedeno: „Etický kodex pracovníků TIC a volených funkcionářů. Tato stránka se připravuje. Děkujeme za pochopení“. Dodnes etický kodex Transparency International ČR neexistuje. Že by se předsedkyně klubu Strany zelených, placená protikorupční organizací Oživení a zahraniční nadací, za lživou propagandu veřejně omluvila? Ani náhodou. Podivný to svět „bojovníků s korupcí“…
V čele tohoto peletonu bojovníků proti korupci, kteří o faktickém zrušení etického kodexu u české pobočky Transparency International důsledně mlčí, je předseda Strany zelených. Sám totiž dostává finanční částky od protikorupční organizace Oživení, která je placena zahraniční nadací. Pronajímá jim totiž kanceláře ve své budově přímo naproti Poslanecké sněmovně. Koho chleba jíš…
------------
V září 2003 vydalo o.s. Oživení, pan Kramár s p. Petrákovou prohlášení: „Etický kodex není nadstandard“. V něm v rámci etického kodexu uvádějí nutnost zveřejňovat svoje příjmy. U každého, kdo bude placen z veřejných financí a bude rozhodovat o jejich přerozdělování je nutno i kontrolovat výši majetku. A protože jak pan Kramár, tak i paní Krnáčová a i nové vedení české pobočky zahraniční společnosti Transparency International jsou placeni z veřejných rozpočtů českým ministerstvem vnitra, vyzýváme tímto pana Kramára /Oživení/, a p. Krnáčovou a p. Ondráčku a Štičku /Transparency International – Česká republika o.p.s./ aby dodrželi to, co sami navrhují – zveřejnili svoje příjmy a svůj majetek.
Až dosud byl však stav, že když se někdo zeptal bojovníků s korupcí na výši jejich osobních kont v domácích a zahraničních bankách, včetně paní Krnáčové a dalších představitelů s nimi spojených, tak by takového tazatele jako kacíře nejraději upálili na hranici. Ještě že mají namísto kata k dispozici média. Bez soudu Vás jejich média symbolicky upálí, aniž by jste se mohli bránit. Tak fungují v České republice „svobodná a nezávislá média“ , v praxi závislá pouze na jedné maličkosti: na svých majitelích. A proto může česká pobočka Transparency International fungovat skoro rok bez etického kodexu a v rozporu se svými stanovami a se svým posláním. A přesto dostává zakázky od ministersteva vnitra a nyní i od Státního fondu životního prostředky na rozdělování 130 miliard Kč od Evropské unie.
Záležitosti s etickým kodexem české pobočky Transparency International se věnovaly podrobně Britské listy. Výmluvy odpovědných funkcionářů této obecně neprospěšné společnosti, dostávající pravidelné platby od zahraničních vlád, byly více jak tristní…
-----------------
Nejlepším kouskem s etickým kodexem však bylo vystoupení výkonné ředitelky české pobočky zahraniční společnosti Transparency International paní Adriany Krnáčové v pátek dne 21. září 2007 na konferenci o etice a důvěryhodnosti v politice v hotelu Novotel v Praze. Měla totiž úvodní slovo k přivítání hostů, včetně velvyslance USA. Konferenci moderoval pan Pehe. Jaksi mu ušlo, když jinak je vždy nejchytřejší, že např. na stránkách Britských listů bylo 3. července 2007 uveřejněno, že v rozporu se zakládací listinou, nemá česká pobočka Transparency International již od 11. dubna 2007 etický kodex. Přesto na konferenci o etice, organizované vyslanectvím USA, měla paní Krnáčová úvodní vystoupení.
Vzhledem k absenci etického kodexu u jí řízené pobočky Transparency International lze říci, že v tomto případě podvedla velvyslance Spojených států. A to od velvyslanectví USA dostává finanční podporu. Pouze „přední bojovnice proti korupci“, jak se o ní vyjádřil časopis Týden, si může takový husarský kousek dovolit. Kdyby cenzura umožnila veřejnou diskuzi s občany ve veřejnoprávních médiích na téma „Jak bojovat s korupcí“, určitě by jí rádi zatleskali. Kdo si to může v České republice dovolit, veřejně podvést velvyslance Spojených států?
/Zdroj: www.ceetrust.org/print.php?ar=921/
OS Občané za svá práva