Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually

07.09.2003 TV Nova

Sedmička

Spor mezi IPB a Nomurou

Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Vítejte u Sedmičky, dobrý den. Kde budou pracovat všichni úředníci, vojáci, celníci a učitelé, které chce stát v příštích třech letech propustit? Jakou kvalifikaci pro řízení aerolinií má exministr Tvrdík, tedy kromě té správné stranické knížky? Vyjádří komunisté spolu s ODS nedůvěru současné vládě, nebo naopak Špidlův kabinet podrží? Jaké důsledky může mít fakt, že část české vládní koalice nerespektuje Postupimskou dohodu o poválečném uspořádání jako akt mezinárodního práva? I o tom bude dnešní Sedmička. Pozvání přijali ministr financí Bohuslav Sobotka. Dobrý den.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Dobrý den.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Dobrý den.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Hezké poledne.


NEDĚLE


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ostré reakce vyvolalo letní oznámení bývalého premiéra a guvernéra České národní banky Tošovského, že nebude svědčit v arbitrážním sporu s Nomurou. Ta před pěti lety vstoupila do Investiční a poštovní banky, která o dva roky později zkrachovala. Přitom právě Tošovský byl v nejvyšších státních funkcích, jak při vstupu Nomury do IPB, tak při vyhlášení nucené zprávy. Za údajně znehodnocenou investici teď požaduje Nomura od České republiky čtyřicet miliard korun a Česká republika naopak žaluje Nomuru o plných dvě stě šedesát miliard.


/ukázka/


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


S bývalým premiérem a dnes s významným bankéřem, pracující ve Švýcarsku, Tošovský, přitom vláda počítala jako s klíčovým svědkem České republiky v procesu proti Nomuře. Dalším důležitým svědkem je někdejší správce IPB Staněk. Odmítnutí obou mužů, zvláště Tošovského, vypovídat před soudem, ministerstvo financí dost zaskočilo.


Jaroslav DĚDIČ, tiskový mluvčí ministerstva financí


Jeho svědectví v tomto sporu mohlo být důležité.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Rozčarováni jsou také politici, neboť Tošovský byl prý u všech důležitých věcí, které se kolem Nomury a IPB děly.


Michal KRAUS, poslanec PS PČR /ČSSD/


Mě to šokovalo a mám takový pocit, jakoby pan Tošovský neměl čisté svědomí.


Miroslav KALOUSEK, předseda rozpočtového výboru PS PČR /KDU-ČSL/


Jeho vlastní alibismus pro něj byl vždycky důležitější než zájmy České republiky.


Michal BENEŠ, tajemník pro kulturní záležitosti UNESCO na ministerstvu kultury


Nepochybně to poškodí Českou republiku.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Nomura chce za krach IPB čtyřicet miliard korun. Česká republika naopak žádá dvě stě šedesát miliard, neboť tolik prý stojí záchrana bankovních vkladů uložených v IPB a převedených po ČSOB.


Libor KNAPPEK, ekonom


Pokud bude ten klíčový svědek státu vypovídat, tak pravděpodobně se dá očekávat, že ta pozice státu se zhorší v tom procesu.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Staněk i Tošovský odmítají svůj postoj jakkoliv dále komentovat. Tošovský od té doby není ve své švýcarské kanceláři k dispozici.


sekretářka Josefa Tošovského


Pan Tošovský dnes nebude ve své kanceláři.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, slyšeli jsme, jde o miliardy, možná desítky až stovky miliard. Vy nyní zodpovídáte za stát, za jednání s Nomurou. Jak se díváte na fakt, že bývalý premiér a guvernér Tošovský odmítl vypovídat v kauze, za kterou nese bezprostřední osobní funkční zodpovědnost?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Musím říci, že ta arbitráž, kterou nyní vedeme se společností Nomura, je jednou z nejvážnějších arbitráží, kterými se nyní zabýváme. Já to pokládám za jednu z prioritních oblastí vedle reformy veřejných rozpočtů a připravování státního rozpočtu právě odpovědné a svědomité vedení tohoto arbitrážního sporu. Pokud pan Tošovský opakovaně odmítl svědčit na české straně, já to pokládám za velmi nesprávný občanský postoj. Pan Tošovský byl dlouhou řadu let guvernérem centrální banky, byl krátkou dobu i předsedou vlády a v tomto období jednoznačně odpovídal za některé procesy, ke kterým v té době docházelo. Já se domnívám, že jako správný občan a člověk, který dlouhá léta působil ve službách České republiky, by České republice také mohl něco vrátit.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A co jste pro to udělal, aby to exguvernér, expremiér udělal, kontaktoval jste ho, požádal jste ho o to, nebo jste se spokojil s tím pouhým oznámením, že svědčit nebude?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Z české strany má mandát pro vedení tohoto sporu příslušná advokátní kancelář. Ta opakovaně se snaží a neustává v této snaze příslušné svědky kontaktovat.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Tedy i pana Tošovského?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Tedy i pana Tošovského, tedy i pana Staňka. Já jsem velmi rád, že celá řada lidí souhlasila s tím, že bude na straně České republiky svědčit, jako například bývalý ministr financí pan Mertlík.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, KSČM si často zakládá na tom, že svým způsobem se snaží hájit státní nebo národní zájmy. Josef Tošovský byl třináct let členem KSČ, předchůdkyně KSČM. Nepokusili jste se ho vy nějakým způsobem, třeba, řekněme, jako reminiscenci té minulosti, pozvat do České republiky a požádat ho, aby svědčil?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já především chci zdůraznit, že minulost pana Tošovského, pokud se týká jeho politického zařazení, tak, dokonce snad i jeho zásluhou byla nějak utajována...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano, neuvádí ji ve svém životopise.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Dnes je to prostě všeobecně známo, čili jste řekla asi objektivně realitu. Ale jenom tím chci naznačit, že pravděpodobně i to má vypovídací hodnotu a jestli tady v upoutávce zazněly postoje, které tady prostě byly prezentovány a pan ministr se v podstatě s nimi ztotožňuje, to je dobře. Takže to není člen KSČ, to není náš poslanec a senátor, to je člověk, který se distancoval od komunistické strany a zejména tedy nemá nic společného s Komunistickou stranou Čech a Moravy, ale jako občan České republiky by si měl uvědomit, že má své povinnosti a funkce, které prostě má za sebou, přímo vyzývají k tomu, aby se choval opravdu korektně.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, vy jste sám řekl, že jde o jednu z nejvážnějších arbitráží, kterou Česká republika vede. Můžete říci, v jaké je to nyní fázi, protože v tisku čteme: \"Jednáme o smíru,\" \"Jednáme o mimosoudním vyrovnání,\" nebo \"Vláda slíbila Nomuře dvacet milard,\" vy to v zápětí dementujete, že to není pravda, takže můžete popsat ten současný stav?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Především je důležité říci, že my v tomto sporu důrazně hájíme zájmy České republiky, proto tuto arbitráž vedeme důrazně a se vším nasazením, které je v takovémto případě nutné a nezbytné, včetně odpovídajících finančních prostředků, které každý rok na vedení této arbitráže vynakládáme.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


To je kolik?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


To je první věc, řádově...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


To je zhruba kolik peněz?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


V tuto chvíli řádově jsou to desítky milionů korun, které vynakládáme na to, aby naše pozice byly dostatečně a na úrovni obhájeny, to je první věc. Druhá věc, paralelně s tímto arbitrážním sporem jsme zahájili i jednání o tom, zda by se tato situace nedala řešit jinak než arbitráží, o tomto jsme informovali transparentně veřejnost, veřejnost má informaci o tom, že paralelně jednáme s Nomurou, je informována o datech jednotlivých schůzek. A musím říci, ze strany ministerstva financí je také objektivně informována o výsledcích. Ty výsledky v tuto chvíli zatím nejsou definovány, nejsou odsouhlaseny na české straně a informace, která se objevila, tuším, v Právu včera, nebyla pravdivá, česká strana nepřislíbila Nomuře žádné finanční kompenzace a ani nemáme v plánu žádné takovéto finanční kompenzace komukoliv přislibovat.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Mě by ale zajímalo, pane ministře, jestliže jste si tak jisti a pevni v kramflecích, že si věříte, že můžete pro Českou republiku vysoudit dvě stě šedesát miliard korun, což je celý rozpočet ministra Škromacha pro ministerstvo práce a sociálních věcí, což je spousta platu učitelů, dálnic a tak dále, a tak dále. Proč se snažíte o to mimosoudní vyrovnání a nejdete do toho sporu, jestliže si je Česká republika tak jistá v kramflecích, že všechno proběhlo tak, jak mělo, o tom byla ujišťována veřejnost?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Víte, my jsme učinili zatím jednu zkušenost s prohranou mezinárodní arbitráží. A já jsem pochopil, protože mám z té arbitráže špatný pocit, myslím si, že s Českou republikou se v rámci této arbitráže nezacházelo vždy korektně a nezacházelo se s ní tak, jak by si Česká republika zasloužila ze strany arbitrážního tribunálu.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


To nyní hovoříte o arbitráži kvůli společnosti CME?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ano, je to ta zatím jediná prohraná arbitráž CME a tam si myslím si, že se s Českou republikou vždy nezacházelo korektně.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


No, dobře...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Promiňte...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Proto jsme také v té arbitráži nebyli schopni obhájit dostatečně náš zájem jako Česká republika a byla to věc, která se táhla několik let. Proto já se domnívám, že jakákoliv mezinárodní arbitráž, i když máme velmi pevné pozice jako v arbitráži s Nomurou, představuje určité riziko pro Českou republiku. My nejsme schopni vyloučit to, že se arbitrážní tribunál nezachová vždy objektivně vůči zájmům České republiky, a proto já pokládám za správnou strategii, na jedné straně vést důrazně důsledně arbitráž a na druhé straně hledat možnosti, jak se dohodnout...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Minimálně, pokud bysme se dohodli a ze strany České republiky by to neznamenalo nějaké dodatečné finanční kompenzace, minimálně bychom ušetřili desítky, možná stovky milionů korun na vedení této arbitráže.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, promiňte, že teďko navážu na jinou věc, kterou vy sám jste zmínil. Vy jste zmínil, že v rámci té prohrané arbitráže deseti miliard se s Českou republikou u toho arbitrážního soudu nezacházelo právě korektně. Tak proč tedy potom ta arbitráž měla pro Českou republiku takové důsledky, že byla odvolána Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a že se teď té radě bude ze státního rozpočtu vyplácet odstupné ve výši dvě a půlmilionu? Já tomu nerozumím.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Protože rada svým jednáním, které ne vždy bylo dostatečně transparentní, poskytla protistraně celou řadu důležitých argumentů, které protistraně v tom arbitrážním sporu pomohly proti České republice. Bohužel, kdyby rada svým jednáním poskytla dostatek argumentů české straně, tak mohla být naše pozice daleko pevnější a možná ta částka nemusela být tak vysoká.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Co vy si myslíte o tom, že stát se chce raději dohodnout, než aby vysoudil dvě stě šedesát miliard korun, které by znamenaly významnou finanční injekci pro Českou republiku?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ta kauza je nesporně velmi složitá, ale mám takový pocit, jako by pan ministr signalizoval, že si vzali poučení z předcházejí kauzy, kauzy CME, ale chci zdůraznit jen jednu věc. Žalovanou stranou byla Česká republika a vy jste se poškodili tím, že jste tam dali jakýsi důkaz, který právě údajně měl vzniknout na půdě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ale tam jde o to, že to mohl být taky podvrh. Dodnes není prostě prokázána věrohodnost tohoto dokumentu, ale tím, že jste to tam dali vy, jako žalovaná strana, tak se to vzalo jako pádný důkaz a tím jste těžce poškodili Českou republiku. Deset miliard není žádná legrace, to je setsakramentsky poznat potom ve státní rozpočtu...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Také to všichni poznáme. Ten dotaz zněl, co si myslíte o tom, že se ministerstvo financí paralelně domlouvá s Nomurou na smíru, jestliže může vysoudit oněch dvě stě šedesát miliard korun, které by znamenaly finanční injekci pro Českou republiku?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Především chci zdůraznit, že japonská Nomura naprosto nehorázným způsobem požaduje čtyřicet miliard, protože, kde je psáno, když se dopustila česká vláda, nějaká vláda, já bych řekl, pochybení ve věci, kdy v jiných bankách prostě investovala, snažila se oddlužit doma banky a podobně, že je povinna taky Nomuře toto učinit, že to je nehorázný požadavek. A myslím si, že povinností českého státu je se rvát korektním způsobem. A jít na nějaké mimosoudní vyrovnání tím, že ještě budeme dávat, pokud se to teda naplní, pokud to bude pravda, vím, že už to zpochybňujete, pokud by to bylo dvacet miliard, no, to je taky pěkný záběr do státního rozpočtu. Takže, já se samozřejmě nechci unášet sdělovacími prostředky, když jsem to zaznamenal ve věrohodném deníku, dokonce na dvou nezávislých zdrojích se opírají redaktoři, ale beru to s rezervou, ale prostě nebyla by to cesta, nebylo by to korektní.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Víte, já jsem přirozeně jako odpovědný ministr o těch jednáních velmi podrobně informován, i když jsem zatím do nich osobně nevstoupil. A musím zcela jasně vyloučit, že ta informace, která se objevila ve včerejších, ve včerejším deníku, byla pravdivá. V žádném případě není žádná částka dvaceti miliard korun a nemá cenu o této částce debatovat, protože je to zcela mimo reálné a objektivní skutečnosti, které zde jsou. A vy jste hovořila o té částce, kterou můžeme vysoudit. Můžeme ji vysoudit mimo jiné také proto, že s mým souhlasem byla vůči Nomuře podána arbitrážní žaloba ze strany České republiky v rámci toho, abychom si vytvořili co nejlepší pozice ve vedení tohoto sporu. Na druhou stranu, já jsem povinen se chovat tak, aby byly obhájeny zájmy České republiky, abychom nepominuli žádné riziko, které tady v této oblasti existuje. A já musím říci, když jsem tady hovořil o radě, že nám velká rada v tom, v té minulé arbitráži příliš nepomohla, tak tady nám třeba příliš nepomohla vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, jejíž některé závěry může Nomura velmi dobře použít v rámci arbitráže vůči České republice a skutečně tomu tak je, ty závěry vyšetřovací komise Nomura používá jako argumenty proti české straně.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Investiční a poštovní bance přece ta Nomura to brala v konkrétním stavu a věděla, v jakém stavu to je. A bohatě toho využívala až zneužívala, mám namysli pivovarnictví Prazdroj a podobně, když s tím prostě obchodovala, čili se zahojila neuvěřitelným způsobem. Takže, já to znovu považuji za nehorázný požadavek, který uplatňuje a už teď na to doplácí náš daňový poplatník a aby doplácel i nadále, o to se sakra musíte servat s tímto problémem, nemůžete uhnout ani milimetr.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano, chtěla jsem se zeptat na jednu věc...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


V tom, myslím, se shodujeme a mým cílem je, aby daňový poplatník neplatil.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano, ale už nyní platí, říkal jste, v řádech desítek milionů za ta jednání, které se vedou, to mají určité poradenské náklady...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Mimo jiné to platí také proto, abychom mohli vznést ty nároky, o kterých zde hovoří pan Grebeníček.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A mě by zajímalo, pane ministře, chci jenom připomenout, že postup vlády v kauze IPB tehdy schválila, nejen jednobarevná Zemanova vláda, ale také tehdejší předsednictvo ČSSD. Kdo ponese zodpovědnost za tu první vyplacenou korunu v mimosoudním vyrovnání nebo v arbitráži, protože v kauze televize Nova to byla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, kdo tedy ponese tu zodpovědnost v kauze IPB?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já myslím, že v kauze IPB to rozhodnutí minulé vlády bylo správné, bylo na místě. Podle mého názoru, nelze toto rozhodnutí napadat ani u mezinárodní arbitráže. A já v tuto chvíli nebudu spekulovat o tom, kdo ponese odpovědnost. Myslím si, že to rozhodnutí bylo v pořádku.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já se domnívám, že zodpovědnost vždycky nese ten, kdo rozhodoval, a dokonce si myslím, že pokud by naši občané uplatňovali tento požadavek směrem ke státním úředníkům, případně ministerským, tedy jaksi bych řekl postům, tak je to na místě.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Děkuji. Pojďme dál.

07.09.2003 TV Nova - 12:00 Sedmička hod.

Pořadí zprávy: 2/5 Jednodenní stávka učitelů


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


1. září stávkovalo v České republice na sedmdesát tisíc učitelů. Nepracovali na protest proti tomu, že jim vláda chce sebrat polovinu jejich třináctých a čtrnáctých platů. Do jednodenní výstražné stávky vstoupila víc než polovina všech středních a základních škol. Kromě učitelů ze stejného důvodu přerušili na hodinu svoji práci také někteří státní úředníci a zaměstnanci knihoven.


PONDĚLÍ


/ukázka/


Jiří PÁNEK, redaktor


Zamčené dveře a na vchodu nápis \"Stávka\". Tak, to dnes ráno v osm hodin vypadalo ve stovkách škol. Prázdné třídy bez žáků, šatny bez jediného kousku oblečení, na lavicích opuštěné učebnice, na chodbách jen učitelé. Tak začínal nový školní rok na mnoha místech - bez dětí.


Jan BAUDYS, ředitel ZŠ, Praha 5


Já jsem tady od sedmi hodin a můžu říct, že tady nebylo zatím jedno dítě.


Jiří PÁNEK, redaktor


Našly se ale i rodiny, které vůbec netušily, že i jich se učitelská stávka týká.


maminka


Ale já jsem nevěděla, že po celý republice nebo jako vůbec. Aspoň tady jsem si myslela, že jsou rozumný lidi.


syn


Jsem tu poprvé, tak jsem se těšil hodně.


Jiří PÁNEK, redaktor


V Olomouci vyšli nespokojení učitelé dokonce do ulic. Demonstrace se zúčastnilo na šest set pedagogů.


učitelka z Olomouce


Nevyhovuje nám, jak se nás vlastně už léta zneužívá.


učitelka z Olomouce


Tak si říkám, že kdybych sem dnes nepřišla, tak už vlastně nemám nikdy právo si stěžovat.


Jiří PÁNEK, redaktor


Naštvaní dnes ale nebyli jen učitelé. Stávka zkomplikovala život třeba rodičům sedmiletého Lukáše z Otvic u Chomutova, kterého neměli kam dát. Naštěstí ho nakonec pohlídal strýček.


Lukáš LACINA, prvňáček, Otvice u Chomutova


Mě to mrzí teda, že nemůžu jít do školy, že učitelé stávkují.


Jiří PÁNEK, redaktor


Z jiného důvodu se na dnešní stávku zlobila dvanáctiletá Barbora Kadlčáková ze Zlína. Na jejím gymnáziu se totiž normálně učilo, bratři ale do školy nemuseli, kvůli stávce byla zavřená.


Barbora, školačka ze Zlína


Oni budou doma a já budu ve škole.


bratr, školák ze Zlína


Vůbec jí to nezávidíme, v posteli je líp.


Jiří PÁNEK, redaktor


Podobně jako Barbora si muselo nasadit aktovku mnoho jiných dětí. Víc jak dva a půl tisíce škol totiž do stávky nešlo.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, KSČM jako jediná parlamentní strana pondělní stávku učitelů schvaluje. Proč? Vždyť sami školští odboráři přiznávají, že učitelé si nyní finančně polepší?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já myslím, že ale tady nešlo jenom o otázku peněz...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ale, tak to bylo i prezentováno, že jde o peníze?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já souhlasím s tím, že se to takhle prezentovalo. Ono se dostáváme do fáze, kdy v této společnosti opravdu jakoby se peníze staly středobodem. Ale, já myslím, že třeba v Olomouci demonstrovali a stávkovali pod heslem \"Za důstojné postavení ve společnosti,\" čili, to má širší rámec a mluví se také o celkovém financování školství, mluví se o koncepci ve školství a podobně. Čili, já jsem opravdu to vnímal mnohem a mnohem šířeji. A ono prostě to nelze zplošťovat. Především je to legitimní požadavek. Pochopitelně odboráři, pokud se týká tedy školských odborů, si sami vyhodnotí, nakolik se jim věci podařily a zejména, jak reagovala vláda, případně ministerstvo a tak dále. Já jsem stále na jejich straně, já jsem s tím sympatizoval, já myslím, že je to naprosto správné, že upozornili na celou řadu problémů, ve kterém žije naše školství. Ono to má ještě širší souvislosti. Já si myslím, že vláda tady nemám systémově, řekl bych, základní orientaci, pokud se týká mzdové politiky u, řekl bych, těch profesních skupin, které jsou rozhodující, třeba i pro kvalitu vývoje celé společnosti. A v případě prostě pedagogů jde zjevně o to, že rozhodují o tom, jak bude vypadat naše budoucí generace a na toto téma snad nemusím pana ministra prosit, aby vzdělávací školy, on si to uvědomuje nepochybně stejně tak dobře jako já. Já chci zdůraznit jednu věc. Když půjdeme na průměrný plat, vy teď připomínáte těch sedmnáct tisíc. Tak samozřejmě, jestli má někdo deset tisíc a ptá se svých známých, kteří říkají, že mají taky deset tisíc, pak se ptají, jak je to možné, že to vychází na sedmnáct, o tom to taky bude, co všechno se tam započítává a taky lehké kupecké počty. Jestliže, pokud se týká výkonu naší ekonomiky a já nevím, třeba hrubého domácího produktu, šedesátiprocentní úroveň ve srovnání s Evropskou unií, s vyspělými zeměmi, tak se právem taky ptají, proč nemají, třeba alespoň šedesátiprocentní mzdy právě srovnatelné s Evropskou unií.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Nechme reagovat pana ministra.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já nechci vůbec zpochybňovat společenské postavení učitelů. Já jsem měl v životě to štěstí, že řada mých učitelů se pro mě stala i určitým životním vzorem. Na druhou stranu, je potřeba podívat se na reálná fakta. Pokud se podíváme na to, jaký byl poměr průměrné mzdy ve školství k průměrné mzdě v národním hospodářství v roce 98, pak tato průměrná mzda ve školství tvořila osmdesát čtyři procent průměrné mzdy v ekonomice. V roce 2002 už to bylo devadesát tři procent průměrné mzdy v ekonomice. Čili ten trend je zdravý, ten trend vede skutečně k tomu, že se postupné odměňování pedagogických pracovníků a pracovníků ve školství zlepšuje. Když se podíváme na první čtvrtletí letošního roku, pak vidíme, že ten růst mezd učitelů byl v prvním čtvrtletí, pokud jde o veřejný sektor, pokud jde o soukromý sektor, zdaleka nejvyšší. Nám se daří naštěstí v posledních letech v České republice tím, že ekonomika jde nahoru, postupně zvyšovat průměrné mzdy a naštěstí také se zvyšují mzdy ve veřejném sektoru a k nízké inflaci rostou i reálné mzdy, tudíž i životní úroveň. Letos dala vláda na zvýšení mezd ve veřejném sektoru navíc sedm miliard korun a tyto prostředky, mimo jiné, téměř z poloviny šly také do školství, protože školství představuje zhruba polovinu pracovníků toho vládního sektoru, který je přímo financován ze státního rozpočtu. A zavedení toho nového šestnáctitřídního tarifního systému pomáhá především kvalifikovaným pracovníkům, mezi které patří učitelé, to znamená, i v příštím roce, já předpokládám, že ten trend by měl být pozitivní, i v příštím roce by reálné mzdy učitelů měly vzrůst.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, rodí se méně dětí, do tří let má školství opustit čtyři a půl tisíce pracovníků, desítky tisíc lidí mají opustit armádu, o práci přijde spolu se vstupem do Evropské unie na dva tisíce celníků, stát chce rušit na stovku nemocnic, propustíte tisíce úředníků. Řekněte, kde budou všichni tito lidé pracovat, jestliže nezaměstnanost v České republice se nyní pohybuje slabě pod deseti procenty?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ten, za prvé, já se domnívám, že otázka nezaměstnanosti by měla projít ještě určitou korekcí, protože podle mého názoru část těchto nezaměstnaných jsou lidé, kteří současně pobírají dávky a současně pracují načerno, s tím by se stát měl v tom příštím období jasně vypořádat a je to také cílem reformy veřejných rozpočtů. Ale skutečně nezaměstnanost je v některých regionech vážný problém. Pokud jde o snižování počtu zaměstnanců vládního sektoru...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Dobře, ale kde budou pracovat?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...máme plán, kdy během tří let chceme snížit počet zaměstnanců ve veřejném sektoru cirka o dvacet devět tisíc, to znamená, pokles cirka deset tisíc každý rok, a to plošně po celé republice s tím, že většina těchto lidí ovšem bude propuštěna spíše ve větších městech. Tito lidé podle mého názoru mají šanci najít na trhu práce místo, protože většinou jsou to lidé, kteří mají vyšší kvalifikaci, než je středoškolská nebo mají minimální středoškolskou kvalifikaci. Já se domnívám, že například v regionu Prahy nebo středních Čech to jejich uplatnění bude lepší. Horší to bude s lidmi, kteří budou muset odejít v regionech, které jsou postiženy dlouhodobou strukturální nezaměstnaností, jako je severní Morava nebo severozápadní Čechy.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Víte, lepší, horší. Mohl byste nějakým způsobem odhadnout, jak se bude nezaměstnanost vyvíjet. Nyní je to devět celých devět desetin procenta, bez práce je pět set dvacet tisíc lidí. Vaše prognóza za rok, pane ministře?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Naše prognóza za rok je uvedena v návrhu zákona o statním rozpočtu, kdy počítáme s tím, že by nezaměstnanost měla překročit tu hranici deseti procent, ale měla by i během příštího roku zůstat pod jedenácti procenty.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, KSČM už představila svůj, řekněme, velmi stručný projekt reformy veřejných financí, která má být zaměřena na ekonomický růst. A tam navrhujete, mimo jiné, v regionech s vysokou nezaměstnaností daňové prázdniny v případě investic do vybraných vládních programů. Jaké vládní programy máte na mysli a o kolik peněz by šlo, nechyběly by potom ve státním rozpočtu?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já především si myslím, že pokud tady pan ministr teď něco prezentoval, tak asi mi dá zapravdu, že naši lidé vlastně ani neznají žádnou koncepci hospodářského růstu České republiky a že s tím souvisí, prostě i jakési, bych řekl, absence projektu celého toho mzdového vývoje. Jestli jste k tomu dal ještě nezaměstnanost a teď jste přiznal, že to bude deset procent, to je velmi vážná věc. A jestliže máme regiony, o kterých vy tady mluvíte, třeba Moravskoslezský kraj, ale já bych mohl mluvit třeba o Karvinsku a tak dále, nebo se přesunout na Mostecko, tak to jsou zásadní věci. A já se domnívám, že když jsme dokázali dát daňové úlevy či prázdniny zahraničním investorům, že by to prospělo i našim podnikatelům tam, kde by chtěli v konkrétních regionech odstartovat opravdu reálnou ekonomiku a s tím samozřejmě dát prostor našim lidem, aby měli práci, aby se cítili tady jako doma.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, než vás nechám reagovat, tak ještě uvedu jeden fakt. Ve vládním prohlášení je, že prioritním záměrem politiky zaměstnanosti bude co nejintenzivnější snižování nezaměstnanosti právě v těch postižených regionech. Ovšem ve všech těchto regionech, podívám-li se na pohyb nezaměstnanosti z roku na rok, ta nezaměstnanost vzrostla, v Mostě o jedna celá šest, v Karviné o jedna celá pět, v Teplicích o dvě procenta, Ostrava-město o jedna celá šest desetin procenta. Jak je to možné?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Na druhou stranu musím říci, že vláda investuje poměrně značné finanční prostředky...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


No, to ano, ale s jakým efektem?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Jasnou podmínkou, například pro prosperitu na severní Moravě je urychlené dokončení dálnice D 47, vláda rozhodla a v parlamentu prosadila financování pro tuto stavbu a snažíme se tuto stavbu urychlit. Pokračujeme v lákání zahraničních investorů. Česká republika opět loni zlomila rekord, pokud jde o příliv přímých zahraničních investic a jsme devatenáctí na světě, paní Bobošíková, v přílivu přímých zahraničních investic...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, to jsou velmi příjemná čísla od OSN...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...každá koruna, která sem přijde, může, když se rozumně použije, vytvořit nová pracovní místa...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, to nikdo v České republice...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...a já věřím, že ta situace se postupně změní...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


...ale zároveň se nezaměstnanost neustále pohybuje kolem těch deseti procent a ten slib, že ty regiony nejpostiženější, že se nějakým způsobem pozvednou, ten zatím neplníte?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ale vláda realizuje selektivní podporu těchto regionů. A my počítáme v příštích letech, že tak, jak jasně zaznělo část prostředků, které získáme z privatizace, budeme zpět investovat do těchto regionů na to, abychom tu strukturální nezaměstnanost postupně odstranili, ale musíme také vytvořit podmínky pro to, aby tam ti investoři přišli. My jsme v minulých letech investovali hodně do toho, aby vznikly průmyslové zóny. Teď je důležité, aby CzechInvest byl dostatečně aktivní a přišli zahraniční investoři. Ale chtěl bych polemizovat s jednou věcí, která zde zazněla...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


My poskytujeme daňové úlevy v rámci investičních pobídek i domácím podnikatelům. Ten problém je v celkové výši...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ale jistě...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ano...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


...tohle je specifický problém...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ten problém je v celkové výši těchto investic...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Který je nový, z větších pozic nový.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ano, většinou, větší objem finančních prostředků mají k dispozici zahraniční firmy, ale investiční pobídky byly v minulosti poskytovány a já věřím, že budou také českým podnikatelům a českým firmám.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


My máme nadále pocit, že se stále orientujete na jakousi spásu, pokud se týká vstupu do Evropské unie, případně na zahraniční investory...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, máte pocit, nebo nějaká data?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


No, já jenom prostě konstatuji, že to jsou proklamace, které prezentuje současná vládní koalice a natvrdo vám to řeknu, vaší velkou ostudou, obrovskou ostudou je to, že jste zdvojnásobili nezaměstnanost po dobu výkonu tedy exekutivy v sociální demokracii, to nepopřete, vy to velmi dobře víte, je to debakl této vládní koalice. A já myslím, že byste se měli chytnout přinejmenším za nos, ale to nestačí, to nestačí.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já si myslím, že rozhodně nelze...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...hovořit ani o debaklu ani o hospodářských problémech. Ano, my máme rozpočtové problémy, máme problém s tím, jak ufinancovat rostoucí výdaje státu, ale nemáme ekonomické a hospodářské problémy...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ale pokud se týká rozpočtu, vy k tomu přistupujete tak, že máte různé agentury v zahraničí, já nevím, světové, ale abyste vlastní koncepce...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Vy jste zde nehovořil o koncepci, vy jste zde hovořil o debaklu, a to já jednoznačně odmítám. Česká ekonomika v letošním roce, kdy německá ekonomika stagnuje, poroste minimálně o dvě procenta. Nám se daří držet ekonomický růst na slušné úrovni, i když je v Evropské unii, v hlavních zemích našich odběratelů, je hospodářská stagnace, přesto česká ekonomika roste, máme nízkou inflaci, roste nám průměrná mzda, roste nám reálná životní úroveň...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A roste nám nezaměstnanost?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...to není debakl. Proč nám nezaměstnanost vzrostla po roce 98?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Jestliže pravicová vláda měla o polovinu menší nezaměstnanost než takzvaná sociálnědemokratická vláda, tak je to debakl, je to debakl?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Víte proč, pane předsedo, oni měli poloviční nezaměstnanost? Protože oni neprovedli restrukturalizaci podnikatelské a výrobní sféry, neprovedli restrukturalizaci průmyslu...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


To souhlasím.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Neproběhly zahraniční investice, zahraniční investice a rozumná privatizace vnesly do našeho průmyslu modernizaci nové technologie, které si přirozeně vyžadují daleko menší množství pracovních sil. Výrazně vzrostla produktivita. Když se podíváte na naši produktivitu v dobách Klausových vlád a v dobách, které jsou nyní nebo v dobách minulé vlády Miloše Zemana, ta produktivita výrazně vzrostla a posunula nás dopředu, inovace nás posunuly dopředu. Bohužel řada inovací má za důsledek to, že klesá počet pracovních míst a my máme bohužel málo flexibilní pracovní trh a máme také problémy ve školství, protože školství nám v řadě případů vychovává spíš potenciální nezaměstnané, než aby vychovávalo kvalifikované pracovní...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Myslíte do školství, za které zodpovídá vaše strana už pět let, abychom byli úplně tedy...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Reformy ve školství se ještě nedostaly tam, kde bychom je z pohledu potřeb trhu práce měli mít a já doufám, že se podaří dosáhnout pokroku. Ale ta nezaměstnanost rostla proto, že došlo k restrukturalizaci, ke skutečné privatizaci a k modernizaci.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Chcete na to ještě reagovat, pane předsedo?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já konstatuji jednu věc, že tohle to, co říkáte, že vám nikdo nebude věřit, pokud se týká zdravotnictví, školství, už vlastně vůbec nikde, všichni doplácejí na vaší politiku, mluvím o vládě, o této vládě, koalici, těžce na to doplácejí, ta situace je opravdu krizová. A jestli se ozývají hlasy, že by tato vláda měla skončit, tak se tomu nedivte, nedivte se tomu. Já nechci teď, to je složité téma, ale opravdu jde o otázku globalizace, ta ekonomika tam sehrává svoji roli a vy se jenom pořád podřizujete někomu, na místo toho, abyste koncipovali jasné programy, které by byly opravdu přinejmenším, bych řekl, nadnárodní, že ano, abychom s nimi pronikli...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Jaké programy máte namysli, abychom byli konkrétní, aby se mohl pan ministr vyjádřit?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Mít širokou společenskou shodu na tom, vždyť by v této vládě...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Počkejte, počkejte, to je obecná věta, ale řekněte konkrétně, jak si, pane předsedo, představujete program, kde by se mohla Česká republika, řekněme, nějakým způsobem vyprofilovat jako nadnárodní tygr?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já jenom prostě konstatuji to, že tady se mluvilo o restrukturalizaci, která nebyla zvládnuta. Myslíte si, že jste ji zvládli vy?


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ne, pane předsedo, promiňte, ale já bych vás poprosila o příklad, já bych prosila příklad...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Byli jsme dobří kdysi ve strojírenství. Můžete se vysmívat těm minulým, ale prostě to bylo světové strojírenství...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Mluvíte o minulosti, ale směrem do budoucnosti. Co by KSČM považovala za takový nadnárodní globální program pro Českou republiku?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já mluvím o tom, a bude to velmi obtížné, například ve strojírenství.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


No, budoucnost je důležitá. Vy jste tady správně mluvil tom, že existuje globalizace, to my těžko tady v České republice můžeme zpochybnit. My jsme malá otevřená ekonomika...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Dobře, ale my se v ní musíme umět pohybovat...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


To máte pravdu.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


My nemůže být pasivní...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


To máte pravdu.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


...a tvrdit, že...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Nemůžeme, pane předsedo, stát na místě, pokud se svět hýbe, Česká republika nemůže stát na místě...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


My se nakonec můžeme v některých otázkách dohodnout...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...musíme realizovat reformy, které jsou potřeba pro to, abychom uspěli s národní konkurencí...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ale pozor, reformy, a ne nějaké kosmetické úpravy, které nic nevyřeší a za rok se dostaneme do stejných problémů, jako jsme teď.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Víte, já jsem jenom ještě jednu poznámku, která možná je důležitá. V době, kdy se připravuje státní rozpočet, a to se opakuje každý rok, všichni, všechny zájmové skupiny se mobilizují a volají po finančních prostředcích, potom vzniká dojem a někdy i v médiích, že vůbec nikde nejsou žádné peníze, ale to je standardní proces, který probíhá skutečně každý rok a byla by to špatná zájmová skupina, byly by to špatné odbory, byl by to špatný ministr. Pokud by se v době sestavování státního rozpočtu neozval a možná nedával daleko dramatičtější informace, než je potom skutečnost. Takže my si tímto procházíme...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Myslíte jako nepravdivé informace?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ano, když se díváte, teď třeba na televizi...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Počkejte, to je zvláštní politika.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Když se díváte, já jsem teď nemluvil jenom o členech vlády, já jsem mluvil o zájmových skupinách. Když se podíváte do médií...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ale vy dáváte pravdivé informace?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Otevřete noviny, tak já každý den tam vidím nové a nové finanční požadavky. Samozřejmě sestavuje státní rozpočet, jsou finanční požadavky a zdá se, že v této zemi není jediná volná koruna, která by umožnila tyto finanční požadavky uspokojit.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


My se necháme překvapit s čím nakonec přijdete, protože zatím ještě jste si nechali manévrovací prostor, myslím, že zatím jste určil asi sto osmnáct miliard deficit a nic jiného jste ještě nepředložili, takže uvidíme, co bude.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ale z vašich úst několikrát zaznělo, tady slovo privatizace a premiér Špidla včera pro Právo řekl, že přijde fáze modernizace ekonomiky, kde se budou používat prostředky získané kombinací úspor, zdrojů z budoucích privatizací, tlaku na šedou ekonomiku a příspěvku z Evropské unie. Mě by zajímalo, pane ministře, které podniky chce stát prodat, co a kdy chce zprivatizovat, prosím stručně.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


V tuto chvíli běží několik privatizačních procesů. Připravujeme prodej společnosti Unipetrol, připravujeme prodej dvou důlních společností v severozápadních Čechách, připravujeme prodej Královopolské a uvažujeme o privatizaci společnosti Telecom do konce tohoto volebního období.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A společnost Budvar, kde proti té privatizaci se teď rozeběhla taková petice, tuším.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


To je věc, která nepochybně čeří veřejné mínění. Já jenom k tomu...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Dostanete slovo...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...základní a výchozí informace, musím říci, že tato privatizace by byla potenciálně velmi složitá. My v tuto chvíli máme na stole některé právní analýzy, které popisují stav celé věci. A já se domnívám, že ta právní pozice Budvaru a spory, které jsou vedeny, podle mého názoru v tomto volebním období privatizaci vylučují, ale ještě o tom na vládě povedeme diskusi a je důležité, abychom měli na starost skutečné argumenty, nikoliv emoce a podívali se jasně na tu naší právní pozici, kterou v té kauze značky Budvar máme a v žádném případě není možné, aby případná privatizace tuto naši právní pozici ohrozila.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, chtěl jste se vyjádřit?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já jenom to, co prošlo tiskem. Mluvil jste o uhlí na severu. Jestli se nemýlím, tak za dvě miliardy to chcete prostě prodat, nevím, jaké nejnovější údaje, ať to prošlo tiskem. Přitom zisk stát z toho měl každý rok jednu miliardu a dopředu určujete, že na patnáct let tam bude pokračovat těžba. Čili, vy někomu vlastně dáváte třináct miliard jenom takhle, aby se neřeklo. Já vím, že potřebujete leccos zalepit, nějakou díru ve státním rozpočtu, ale tohle je turecké hospodaření, a to ubližuje Turkům, to ubližuje Turkům. Jinak to ještě prostě můžu říct, když jste mluvil o Telecomu a tak dále, no, tak to je vlastně ztráta potom deseti miliard ročně, když tohle to pustíte, a já bych to prostě nedělal.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Pane předsedo, i vaši poslanci hlasovali spolu s našimi v parlamentu pro vznik státního fondu dopravy a státního fondu bydlení. A vy moc dobře víte, že většinu výnosů z privatizace a v posledních letech skoro všechny výnosy z privatizace investujeme do budoucnosti právě do dopravní infrastruktury...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ale, já vám neříkám, abyste tyto fondy nepodpořili, já vám říkám, nechte si ty páky v rukou, každoročně to snáší zlaté vejce, nesnažte se toho zbavit.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


My jsme přestali lepit díry v rozpočtu výnosy z privatizace, ani letošní státní rozpočet, ani příští státní rozpočet není postaven na použití prostředků z privatizace. A já velmi usiluji o to, abyste ty peníze neprojídali...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Už toho moc není...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...tak, jako často v minulosti a aby šly právě do fondu bydlení a do fondu dopravy. Ale vezměme si jenom, že fond dopravy letos získal z privatizace dvacet sedm miliard na své výdaje a ty peníze by tam v příštích letech mohly chybět. A já si myslím, že si nemůžeme dovolit zastavit modernizaci dopravní infrastruktury, a proto je také důležité, tam kde je to rozumné a tam, kde se pro to rozhodne po zvážení všech argumentů pokračovat v privatizačním procesu.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pánové, poslední slovo, stručně prosím...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já chápu, že priority prostě budete mít a určitě je budete prezentovat, něco jste už naznačili, svého času jste dokonce tvrdili, že například na /nesrozumitelné/ bude škola a ne banka, ale vy se prostě vyvíjíte, adaptujete na nové podmínky. A já si myslím, že už jste na hony vzdáleni tomu, co jste proklamovali před volbama.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pánové, děkuji. Pojďme dál.

07.09.2003 TV Nova - 12:00 Sedmička hod.

Pořadí zprávy: 3/5 Reforma veřejných financí


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Schválení reformy veřejných financí je stále ohroženo. Mezi šéfy vládních stran a odboráři nedošlo tento týden k žádné dohodě. Obě strany tvrdošíjně trvají na svém. S ministrem financí vyjednával o svých požadavcích také poslanec Hojdar. Ten na protest proti současné podobě reformy opustil před časem poslanecký klub ČSSD a připravil tak vládní koalici o většinu v Poslanecké sněmovně.


ÚTERÝ


/ukázka/


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Je to poprvé v historii České republiky, tedy v posledních deseti letech, kdy premiér přijel vyjednávat s odboráři přímo sem do jejich sídla. Podle odborníků to prý naznačuje, že situace je už dost vážná a že odbory zatlačily vládu do kouta. Že dnešní jednání bylo opravdu složité a nikam nevedlo, ukázal už rozezlený výraz šéfa lidovců Svobody, když odcházel ze schůzky.


Cyril SVOBODA, místopředseda vlády, ministr zahraničních věcí, předseda KDU-ČSL


Ještě jsme neskončili jednání.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Odborářský předák Štěch se sice hned poté pokusil naznačit, že alespoň v něčem shoda existuje, ale to se mu příliš nepovedlo.


Milan ŠTĚCH, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, senátor /ČSSD/


Možná i zdvižení došlo v oblasti nemocenské, částečně oblasti důchodového zajištění.


Vladimír ŠPIDLA, předseda vlády, předseda ČSSD


Neshodli jsme se v nemocenském a v důchodovém pojištění.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Podle informací ze zákulisí schůzky jsou největší rozpory kolem odborářských návrhů zavést milionářskou daň, pomalu snižovat daně podnikatelům a nezvyšovat věk odchodu do důchodu.


redaktorka


Poslanec Josef Hojdar, který patří mezi skupinu sociálních demokratů nespokojených s návrhem reformy veřejných financí zase trvá na tom, aby Bohuslav Sobotka připravil zbrusu nový návrh reformy.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Hojdar například požaduje, aby se nekrátily nemocenské dávky, nezvyšovaly se odvody živnostníků a vzrostlo povinné důchodové pojištění. Sobotka Hojdarovi po hodinovém jednání slíbil, že by některé jeho požadavky mohl prosadit, když podpoří současný návrh reformy s tím, že se hned začne připravovat reforma další.


Jaroslav DĚDIČ, tiskový mluvčí ministerstva financí


Pan ministr se domnívá, že určité kompromisy možné jsou.


Josef HOJDAR, poslanec


Nejsem přesvědčen o tom, že to může ještě za těch čtrnáct dní platit.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Ukazuje se totiž, že problémy budou s koaličními partnery ČSSD.


Miroslav KALOUSEK, předseda rozpočtového výboru PS PČR /KDU-ČSL/


By narušil ten dohodnutý kompromis.


Ivan PILIP, bývalý úřadující předseda Unie svobody-DEU


Přijít teď s tím, že se některé věci vrací do hry, znamená vracet se úplně na začátek.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Takže, pane ministře, jaké vidíte možné kompromisy s poslancem Hojdarem a s odbory. Jestliže trváte na tom, že schodek musí být sto osmnáct miliard korun a jestliže vás z druhé strany tlačí koaliční partneři, kteří dokonce ústy Jana Rumla tvrdí, že odejdou z vlády, pokud by se mělo schválit něco jiného, než co koalice podepsala?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Rozpočtová reforma je pro Českou republiku životně důležitá. Ten návrh, který je v tuto chvíli na stole, a poslanci mají na stole první část zákonů, které s reformou souvisí, je již sám o sobě koaličním kompromisem. My jsme půlroku tvrdě vyjednávali v rámci vládní koalice, ta reforma se v řadě ohledů změnila na tu či onu stranu a tento konečný výsledek je kompromisem sám o sobě a bude velmi obtížné hledat ještě v rámci tohoto kompromisu nějaké další kompromisy tak, aby...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A vidíte je tam teď nebo ne?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...se reforma zcela nerozměnila. Já v té debatě usiluji o to, aby ten návrh zůstal co nejvíce v podobě tak, jak jsme ho ve vládě schválili, ale současně pokládám za důležité vést diskusi vysvětlování a hledat ten kompromis až do samého konce. Ten kompromis ve finále musí být znovu potvrzen na koaliční úrovni, připravujeme koaliční jednání na nejvyšší úrovni. Pokud jde ještě o odbory a o tu návštěvu představitelů vládní koalice v sídle odborů. Já musím říci, že odbory jsou důležitý partner a dokud bude sociální demokracie ve vládě, tak vždycky pro vládu budou odbory důležitý partner, ale na druhou stranu je potřeba jasně rozlišit, že odbory neodpovídají za rozpočtovou politiku a neodpovídají za hospodářskou politiku, oni hájí zájmy svých členů a vláda s nimi v této otázce povede diskusi.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano a můžete jako ministr financí tady potvrdit, že onen deficit plánovaný sto osmnáct miliard korun je nepřekročitelný?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Tento deficit vyplývá ze schválené koncepce postupné stabilizace našich veřejných financí. Je to deficit, který už bude nižší než deficit státního rozpočtu v letošním roce a pro mne osobně, jako ministra financí, je tento deficit nepřekročitelný a předpokládám, že je takováto shoda i v rámci vládní koalice. S kolegou Hojdarem, s ostatními poslanci povedeme i příští týden debatu nad jejich pozměňovacími návrhy a pokud by měly být některé schváleny, pak musí být rozpočtově kompenzován i tak, aby nedopadly na zvýšení státního deficitu.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Jak se k reformě postaví KSČM, pane předsedo, vidíte v ní prvky, které byste mohli podpořit, nebo ji odmítnete jako celek?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Je mně líto, my jsme to dali najevo při prvním čtení. Samozřejmě respektujeme to, že nás oslovili odboroví předáci, vedli jsme s nimi jednání, ať už to bylo v užším kruhu, anebo přímo na poslaneckém klubu. A taky vím, že požadavky odborů si třeba osvojí i někteří sociálnědemokratičtí poslanci, mají to moc těžké, chtějí být jednak loajální vůči klubu, vůči vedení strany...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano, ale já se ptám na postoj KSČM?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já prostě říkám jednu věc. Pokud se týká odborového přístupu, tak není to jenom o tom, že považuji tuto reformu za asociální, oni chtějí prostě prorůstovou ekonomiku, oni na tohle upozorňují a tam jsou ve shodě dokonce s ekonomickou veřejností, s podnikatelskou veřejností...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, ale ten dotaz zněl, zda v té reformě vidíte prvky, které by mohla KSČM podpořit?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ne, je to vyloučeno. Tato reforma jako celek není pro nás akceptovatelná.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


ODS chce na podzim vyvolat hlasování o důvěře vládě. Co si od toho občanští demokraté slibují, na to jsme se zeptali místopředsedkyně Miroslavy Němcové. Takže, prosím režii.


/ukázka/


Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně ODS, místopředsedkyně PS PČR


V koalici jsou takové rozpory, které neopravňují vládnutí této, tohoto politického uskupení. A pak jsou buďto předčasné volby, nebo nějaké stádium, které umožní fungování nějaké vlády do voleb řádných. Já osobně dávám přednost předčasným volbám s tím, co jsme už říkali předtím, že pokud bude chtít takováto sněmovna vytvořit nějakou průřezovou vládu dočasnou, která se shodne na nějakých zásadních programových bodech a vypsat předčasné volby.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Takže slyšeli jsme názor ODS. Vyjádřit nedůvěru vládě, vypsat předčasné volby. Jestliže ODS vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, jak se zachová KSČM, pane předsedo?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


My nejsme partneři Občanské demokratické strany, ale shodou okolností máme teď jeden společný rys, jsme v opozici. Takže...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Máte i společný rys, před chvíli jste řekl, že nepodpoříte ekonomickou reformu...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Souhlasíme, ale každý z jiných důvodů, to je evidentní. Já myslím, že Občanská demokratická strana je jasně profilovaná a my rovněž. Takže, já musím jenom konstatovat, že my jsme prostě této vládě nedali důvěru, když předložila programové prohlášení. Důvod je docela prostý. Sociální demokracie přece jenom musela vyhovět svým pravicovým partnerům a pak už to prostě nešlo, nebylo to pro nás akceptovatelné.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano, ale ten dotaz zněl, zda se připojíte k ODS?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ta situace je teď velmi složitá, velmi složitá, protože, kdyby, a teď to řeknu natvrdo, odešel ze scény Vladimír Špidla a sociální demokracie se vzpamatovala a vrátila se ke svému původnímu volebnímu programu, tak si myslím, že má ještě šanci, poslední šanci, ale prostě to se nestane, to se nestane. A pokud bude opravdu otázka důvěry vlád nastolena, tak já za sebe říkám, že budu hlasovat proti této vládě, moji důvěru nemá.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Nechme vyjádřit pana ministra.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já myslím, že tím hlasováním ztratíme jeden den v Poslanecké sněmovně, který bychom mohli...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Nebo-li vy věříte tomu, že všichni sociální demokraté podpoří?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...který bychom mohli věnovat práci na zákonech, které potřebujeme, tak to absolvujeme to hlasování. Já věřím, že vláda získá podporu poslanců vládní koalice, to bude stačit, ale tím klíčovým hlasováním o setrvání této vlády je v zásadě hlasování o reformních zákonech a o státním rozpočtu na příští rok. Myslím si, že toto hlasování je poněkud zbytečné a je poněkud navíc. A sociální demokracie se nemá kam vracet z hlediska svého volebního programu, my plníme volební program a plníme také programové prohlášení vlády a programové prohlášení vlády předpokládá přesně ty reformy, které v tuto chvíli konkrétně realizujeme. Ty reformy jsou zprava označovány za příliš měkké, zleva...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Přesně.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...jsou označovány za málo měkké. Když se podíváme, jaké reformy realizuje dnes v Německu sociálnědemokratická vláda, která je vládou levého středu a vládou německé levice, které formy jsou daleko razantnější než ty, které v tuto chvíli jsou na stole v českém parlamentu.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Jenomže, vy jste mluvili o sociálním státu a dokonce i teď tvrdíte, že byste chtěli sociální stát, ale tohle to není cesta tímto směrem, naopak se s tím loučíte. Jinak mě zaujalo, jak jste mluvil o odborech, partneři a podobně. Já si myslím, že sestava Špidla, Svoboda, Mareš se chovali arogantně vůči odborům a v podstatě vyslechli jsme vás, ale uděláme si reformu podle svého. Navíc si uvědomte, že mnozí to nepovažují za reformu, dokonce se vyjadřují o tom tak, že se nedá o tom ani bavit.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pánové, v tom se neshodnete, pojďme dál...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Vy nehledáte...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, musíme jít dál...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


...prostor k tomu, abyste i třeba i s opozicí...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Prosím režii.

07.09.2003 TV Nova - 12:00 Sedmička hod.

Pořadí zprávy: 4/5 České aerolinie mají nové vedení


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Stát odvolal vedení Českých aerolinií a jmenoval jejich šéfem exministra obrany Tvrdíka. Ten své zvolení odmítl komentovat, ačkoliv zodpovědní úředníci zdůvodňují výměnu špatným hospodařením firmy, řada politiků včetně šéfa poslaneckého klubu ČSSD Ibla komentuje Tvrdíkovo jmenování jako trafiku. Jak vyplývá z dostupných informací. Tvrdík nehovoří plynně anglicky, státní dozorčí rada Tvrdíkovy jazykové znalosti ani nezkoumala. Jeho plat by měl činit kolem dvou set tisíc korun měsíčně.


ČTVRTEK


/ukázka/


redaktor


Vedení společnosti bylo odvoláno. Novým prezidentem ČSA je tento muž, bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Naposledy pracoval v České konsolidační agentuře. Pro Tvrdíka hlasovalo nejméně osm lidí z dvanácti, proti byli zástupci zaměstnanců.


Roman ČÍŽEK, předseda odborů ČSA


Problém pana Tvrdíka je v tom, že již několikrát neuspěl a že je svým způsobem, řeknu to, zprofanován.


redaktor


Tvrdíka do vedení prosadil stát. Podle jeho zástupců dokázal vést jeden z největších kolosů země, ministerstvo obrany, navíc zná přísně tajné informace, které by v soukromé sféře mohly být zneužity.


Pavel BÉM, primátor hlavního města Prahy /ODS/


Já si od něj slibuji a očekávám, že naplní to, co od něj dozorčí rada očekává.


Eduard JANOTA, předseda dozorčí rady ČSA


Zabezpečit ty zájmy, které před společností stojí.


redaktor


Tvrdíkův úkol bude jasný - dostat České aerolinky zpátky do černých čísel tak, aby začaly znovu vydělávat. V poslední době se totiž ukazovalo, že ČSA sice nakupuje nová letadla a přepravuje více lidí, ale hospodaří se ztrátou, a tomu má bývalý šéf obrany zabránit.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, vy jste ze své pozice zodpovědní za to, jak stát řídí své majetkové účasti, tedy i České aerolinie. Můžete říci, jaká odborná kritéria pro řízení aerolinií splňuje exministr Tvrdík, pokud tedy nepočítám chabou znalost angličtiny?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Víte, já jsem s kolegou Tvrdíkem neměl vždy úplně ideální vztahy ve vládě, koneckonců on z vlády odešel poté, kdy se mi podařilo...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ale to není o vašich vztazích, to je o účasti státu, pane ministře?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...prosadit větší úspory v armádě, než byla jeho osobní představa, ale já se přesto teď nebudu připojovat k té kampani, která se rozpoutala v médiích vůči Jaroslavovi Tvrdíkovi.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


To není kampaň, já chci znát ta odborná kritéria, která splňuje jako manažer pro řízení ČSA, nic méně, nic více?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Podle mého názoru většinu těchto odborných kritérií, které musí splňovat manažer v takto vysoké funkci, splňuje Jaroslav Tvrdík ve funkci ministra obrany. Byl to první ministr obrany po deseti letech, který dokázal prosadit zahájení reformy armády. A myslím si, že Jaroslav Tvrdík v čele resortu udělal...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A který odešel ve chvíli, kdy zjistil, že bude muset šetřit?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...více práce než všichni předchozí ministři dohromady. Myslím si, že tady prokázal určité schopnosti a nyní bude na něm, aby prokázal své schopnosti v aerolinkách, to není jednoduchá pozice, ta firma má některé problémy, například komunikace mezi vedením společnosti a zaměstnanci, komunikace mezi vedením...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A zatím je to tak, že ministr Tvrdík nekomunikuje vůbec s veřejností a nebude komunikovat ještě ani další měsíc...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...vedením společnosti a dozorčí radou. Prostě některé problémy tam byly, některé sporné akviziční plány, které mělo minulé vedení společnosti. Já jsem byl informován o těch problémech mezi dozorčí radou a vedením společnosti, ty mají své kořeny už několik měsíců. Pozpátku ta situace tam v této souvislosti nebyla nová. A já musím říci, že jsem se musel trošku usmát té obavě, aby Jaroslav Tvrdík, který zná utajované skutečnosti, tak aby v privátní firmě nezpůsobil nějaké problémy, samozřejmě on také musí respektovat zákon. Na druhou stranu já pokládám za přirozené, že vláda do vedení strategické polostátní firmy dá člověka, se kterým má určité zkušenosti...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A který neumí plynně anglicky?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...a kterému vláda může důvěřovat. A já musím říci, že já nejsem ten, kdo by měl zkoumat jazykové znalosti Jaroslava Tvrdíka.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ale jste zodpovědný za to, pane ministře, jak stát řídí své majetkové účasti z pozice prezidia fondu národního majetku?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


To jistě. A já předpokládám, že dozorčí ČSA dostojí svým povinnostem, které má z obchodního zákoníku a bude kontrolovat chování nového managementu stejně přísně, jako kontrolovala chování minulého managementu v ČSA.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano. Dostanete hned slovo, pane předsedo, ale my si ale ještě předtím pustíme jeden příspěvek. Já myslím, pánové, že se shodneme na tom, že jednou z vlastností dobrého manažera je rozhodnost. Podívejme se nyní, jak Jaroslav Tvrdík odcházel, neodcházel z funkce. Prosím režii.


/ukázka - Televizní noviny, 30. 5. 2003/


Reynolds KORANTENG, redaktor


Ministr Jaroslav Tvrdík před několika hodinami rezignoval na funkci ministra obrany. Pokud se vám zdá, že jste tuto větu slyšeli už včera, tak se nemýlíte. Jaroslav Tvrdík si včerejší demisi rozmyslel a dnes v poledne ji vzal zpět s tím, že vypracuje novou armádní reformu a ministrem zůstane. Jenže v podvečer oznámil, že si vše znovu rozmyslel a skutečně odchází.


Jaroslav TVRDÍK, odstupující ministr obrany


Cítil jsem velkou podporu od lidí v uniformách i bez nich, kteří mě přesvědčovali, že jediným správným řešením pro budoucnost může být Jaroslav Tvrdík a já jsem chvilku podlehl.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Tvrdík zatím neví, co bude dále dělat. Zatím se prý bude věnovat rodině.


Jaroslav TVRDÍK, odstupující ministr obrany


Ta představa, že také odjedu s rodinou někam do Mongolska chytat ryby, je nesmírně lákavá.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Takže, to bylo v květnu, chytat ryby, pak prohlašoval pan Tvrdík, že může být ministrem čehokoliv, může dělat Standovi Grossovi sekretářku. Líbilo by se mu využít nabídku studia v zahraničí do Spojených států či Velké Británie. Domníváte se, pane předsedo, že ČSA takto získaly chladnokrevného manažera, který se rozhoduje bez emocí?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Ne, to se opravdu nedomnívám, vše nasvědčuje tomu, že jde o trafiku. A jestliže Vladimír Špidla mluvil o tom, jak chce vést nesmiřitelný boj s klientelismem, tak, ať už dál nelže, ať říká pravdu. Já prostě nechci, teď, tak jak jste naznačil, zneužít této situace k invektivám vůči konkrétní osobě, to rozhodně ne, ale jakési zobecnění tady prostě musí být, to se prostě nedělá. Jistě informace, koneckonců slíbil budování vojenských základen a při každé cestě do zahraniční vždycky nějakou takovouhle proklamaci pustil. Čili, informace může mít a nelze vyloučit, že je to opravdu snaha, prostě aby neměl prostor, třeba jaksi příliš povídat. Ale mně vadí jedna věc, mně vadí jedna věc, kdyby prostě mi někdo řekl nebo někde jsem se dočetl, že má představu o tom, jak to bude dělat, že předložil nějaký projekt, případně, že má tyto konkrétní zkušenosti...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ten prý sdělí za šest týdnů, jak to bude dělat pan exministr Tvrdík?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


No, je mně líto, je mně líto. Čili, tohle to prostě nezpochybní snad nikdo a vy jste to řekla asi jako nad rámec toho, co teď sděluji. Čili, podstata je také v tom, že se má přijmout takzvaný německý model, že se mají vytvořit divize, že má dojít k privatizaci, opět pár informací, kterou pustil sdělovacím prostředkům pan Šimonovský, člen vaší vlády. A já musím být rezervovaný i k té upoutávce, protože mám údaj, srpen letošního roku 2003, pokud se týká kumulativního zisku, tak České aerolinie šest set milionů zisk. Takže, já samozřejmě jsem ochoten si ještě utřídit informace, ale zdá se mi, teď velmi účelové, znevažovat tu situaci v aeroliniích jenom proto, že došlo k nehoráznosti, která by se neměla už opakovat.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Já bych jenom k tomu chtěla říci, pane ministře, tady to je počet odbavených cestujících tak, jak jsme ho získali z České správy letišť a ono opravdu argumentovat v letecké dopravě v prvním pololetí je poněkud komické, protože letecká doprava, jak sám vidíte, je sezónní a svého vrcholu dosahuje červenec, srpen, září, a to ve všech letech. Takže ono je dost sporné argumentovat hospodářskými výsledky za jedno pololetí a jestli chcete, vám to mohu...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já si myslím, že je vůbec sporné vést dopodrobna debatu hospodaření polostátní firmy, která proto...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já jsem to naznačil...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...aby mohla dobře podnikat, potřebujeme mimo jiné také důvěru cestujících a důvěru klientů. To, ta situace v dnešní globální letecké dopravě není jednoduchá...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, promiňte...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...a jakýkoliv management tam bude, bude mít před sebou velmi složitou roli...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, promiňte...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...a já tady chci odmítnout trafiku, já tedy pod pojmem trafika si představuji nějakou funkci, kde člověk...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Tak, za dvě stě tisíc měsíčně to jde...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...a má za to slušný příjem. Post ve vedení ČSA podle mého názoru tuto definici trafiky nenaplňuje, ale chci říct pouze jednu věc. Dozorčí rada byla delší dobu nespokojena s působením minulého managementu, provedla v něm určité změny, ty změny nejsou nikterak rozsáhlé, ale provedla v něm změny. A v tuto chvíli je na dozorčí radě a novém vedení, aby zajistily lepší prosperitu společnosti.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, promiňte, teď já. Pane ministře, vy jste zmínil bezpečnost a důvěryhodnost té letecké dopravy. A pokud si vzpomenete na ten ostudný přesun po jedenáctém tragickém listopadu roku 2001, kdy z Hodonína pod velením ministra Tvrdíka jela čtyři OT, která se rozsypala po cestě a pan ministr zde v tomto studiu mi řekl do očí, že se diví, že do toho ti vojáci vlezli. Myslíte si, že on bude zárukou opravdu bezpečného leteckého provozu?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já mám velmi kritické názory na to, jakým způsobem armáda utrácela v minulých letech finanční prostředky. Na druhou stranu opakuji to, co jsem řekl, byl to Jaroslav Tvrdík, kdo zahájil reformy v armádě. Kdyby ten člověk nepřišel na funkci ministra obrany, tak jsme tady už dnes možná žádnou armádu neměli. Podle mého názoru, ve funkci ministra obrany odvedl kus práce. A myslím si, že to rozhodnutí Miloše Zemana jmenovat Tvrdíka ministrem obrany bylo ve své době dobrým personálním rozhodnutím.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Já to nechci posuzovat, ale jedno vám musím říct. Ve finále máte zodpovědnost vy osobně, vy jste sice tam popostrčil svého náměstka, který šéfuje dozorčí radu pana, myslím, Janotu, že ano, který to tam v podstatě všechno zařídil. Ale vy nesete zodpovědnost a možná rok se s rokem sejde a bude vás to mrzet, že jste tam Tvrdíka dali.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Stát nese odpovědnost a vykonává ji na valných hromadách jako akcionář. Mezi valnými hromadami má odpovědnost dozorčí rada společnosti a ta ji musí dostát, to je zřejmá věc.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Ano. Děkuji, pojďme dál.

07.09.2003 TV Nova - 12:00 Sedmička hod.

Pořadí zprávy: 5/5 Návštěva Gerharda Schrödera v České republice


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Českou republiku v pátek navštívil německý kancléř Gerhard Schröder. Při setkání s našimi politiky naznačil, že pobyt v Praze znamená konec napětí mezi oběma zeměmi. Roztržku způsobily výroky, které loni na adresu Němců pronesl bývalý premiér Miloš Zeman. Podle jeho nástupce Vladimíra Špidly jsou nyní česko-německé vztahy na nejlepší úrovni v historii.


PÁTEK


/ukázka/


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Roztržku mezi Prahou a Berlínem způsobil bývalý premiér Miloš Zeman, když loni v lednu hovořil o sudetských Němcích jako o Hitlerově páté koloně a posléze doporučil, aby Izrael vysídlil Palestince, stejně jako Češi po válce Němce. Krátce na to Německo zrušilo plánovanou březnovou návštěvu kancléře v České republice. Schröder byl prý tehdy dost naštvaný, dnes už hovořil jinak.


Gerhard SCHRÖDER, spolkový kancléř


Co někdy vedlo k nedorozumění, anebo i k rozdílným názorům, má patřit do minulosti.


Václav KLAUS, prezident České republiky


Jsme si dobře vědomi křehkosti toho, jak máme zacházet s minulostí, přítomností a budoucností.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Že vše je teď na dobré cestě, pak německý kancléř postupně ujišťoval další vrcholné politiky. Prahou přitom doslova prolétl. Z Hradu za Pithartem do Senátu, pak zastávka u premiéra Špidly, tady ho čekali protesty občanů, ale také ocenění, skupiny demonstrantů si nevšímal, o to více však vychutnal chvíli, kdy mu představitelé České rady pro oběti nacismu předali medaili za jeho pomoc při jejich odškodění.


Oldřich STRÁNSKÝ, Česká rada pro oběti nacismu


On se zasloužil o to, že ty peníze tedy přišly vůbec.


Vladimír ŠPIDLA, předseda vlády, předseda ČSSD


Vztahy mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo jsou snad na nejlepší úrovni v dějinách.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Následuje oběd v centru Prahy, krátká procházka po Karlově mostě, zastávka v Poslanecké sněmovně a pak se Schröder jede podívat, jak se daří německým podnikům u nás. To někteří naši lidé nesli s nelibostí.


osoba


Dneska skupujou pozemky, příště si tu rozeberou /nesrozumitelné/.


osoba


Všechno rozprodali, co budeme mít.


osoba


Pokud přijde kapitál z Německa, věřím tomu, že se to zlepší.


Pavel DUMBROVSKÝ, redaktor


Bleskovou návštěvu Prahy končí Schröder sklenkou piva v jednom mimopražském pivovaru a pak už odlétá domů.


/konec ukázky/


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pánové, politici hovoří o dobrých vztazích o pohledu do budoucnosti. Ovšem už méně zmiňují fakt, že ve svých zemích nemají politické scény, tak zcela ujasněn pohled na minulost. Já nyní narážím na to, že Schröderův stranický kolega, poslanec SPD Meckel vyzývá ke zřízení Evropského centra proti vyhánění a ve své výzvě několikajazyčné, mimo jiné i v češtině uvádí, cituji: \"Z našeho dnešního hlediska znamenají vyhánění, nucené přesídlení a deportace bezpráví, a proto je musíme odmítnout. Vyhánění je vždy kolektivním trestem.\" Já tady podotýkám, že tato výzva zcela ignoruje Postupimskou dohodu o poválečném uspořádání jako akt mezinárodního práva. Dokonce někteří němečtí historici považují ten projekt centra vyhánění za torpédování dějin. Premiér Špidla nepovažuje myšlenku zřízení tohoto centra za správnou, ale, a to je právě to zajímavé, za správnou ji naopak považuje předseda Senátu lidovec Pithart a unionisté Ruml a vicepremiér Mareš. Mě by zajímalo, pane ministře, můžete mi říci, jaký je názor koaliční vlády. Má existovat Evropské centrum proti vyhánění, které zcela opomíjí Postupimskou dohodu jako akt mezinárodního práva, nebo ne?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já si především myslím, že je nešťastné, aby byly paralely mezi tím vyháněním, ke kterému docházelo v Evropě v devadesátých letech, třeba na Balkáně, třeba v Kosovu a tím, co se odehrávalo po druhé světové válce ve východní Evropě. Takové paralely jsou podle mého názoru nešťastné...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A ty jsou v té výzvě...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Ano. A zřízení takového centra u nás by podle mě takovéto paralely mohlo zakládat, a to si myslím, že skutečně není šťastné. Vláda o tom debatu nevedla, pokud ji povede, tak můj názor bude spíše proti tomu, aby se takové centrum u nás zřizovalo, protože ty paralely nejsou na místě.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A u nás nebo vůbec?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Je otázka, který stát bude chtít takovéto centrum podporovat.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A co říkáte tomu, že je pod tou výzvou, tady vám to mohu ukázat, podepsán Jan Ruml, viceprezident Senátu Petr Mareš, tady je jeho funkce, místopředseda české vlády Petr Pithart, předseda Senátu a tak dále, a tak dále, to jsou vaši koaliční partneři?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


To jsou představitelé našich koaličních partnerů a koalice je mimo jiné také o tom, aby se hledala koaliční shoda a koaliční kompromis. Čili, předpokládám, že tady sociální demokracie, která má na tuto věc zcela jasný názor, tak ten svůj názor také ve vládě patřičně koaličně projeví. Ale já bych chtěl říct ještě k té návštěvě Schrödera jednu krátkou poznámku. Já jsem v roce 1997 patřil mezi devatenáct sociálnědemokratických poslanců, kteří nehlasovali pro česko-německou deklaraci. Já jsem byl trošku skeptický k tomu, že se deklarací podaří udělat tlustou čáru za minulostí. Jsem příjemně překvapen, ono se to skutečně pomohlo, podařilo. A myslím si, že sociálnědemokratický kancléř Schröder k tomu výrazně v Německu přispěl a myslím si, že to jeho ocenění ze strany českých bojovníků za svobodu a českých obětí nacismu, bylo na místě.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Co si o tom myslíte vy, pane předsedo?


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Pokud se týká centra, tak aktuálně mě zaujal jeden sprostý výkřik, kdy zase někdo z těch organizátorů, v tomto případě šlo o ženu, já jí ani nechci jmenovat, srovnala našeho bývalého prezidenta Beneše s Hitlerem, to považuji za sprostou, neuvěřitelně podlou a zákeřnou invektivu a hrajeme tady o Beneše, ač to byl skutečný demokrat. Takže to je první poznámka. Ta druhá...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A co říkáte tomu, že polovina vládní koalice...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Jistě, ta druhá poznámka, teď na chvíli jenom uteču od tématu, zdánlivě. Když pro Kinského se sháněl advokát, tak jsem se někde dočetl, že v Argentině naši poslanci a teď skoro bych usuzoval, kteří to byli, s které politické strany se rekrutovali, mu dohodili svého stranického souputníka. Takže, tady to začíná být velmi nebezpečné, jak k Sudetoněmeckému landsmanchaftu, tak ke kolaborující šlechtě s fašismem a podobně a do toho jdou církevní kruhy. Čili, to jsou velmi vážné věci. Já vím, že už za tyto výroky někdo si žaloval, podal záměr trestního stíhání, nechť to zkusí znovu, vždycky se prokáže, že mám pravdu v těchto otázkách. Ale mně jde o jednu věc. Kéž bychom měli dobré vztahy se Spolkovou republikou Německu. Spoustu našich občanů se dohodne s demokraticky smýšlejícími Němci, pro mě jsou příkladem třeba antifašisté, jaká tradice se tady léta letoucí prostě formuje. A zeptám se vás, pane ministře, něco jsou jiného proklamace, díváme se do budoucnosti, to je fajn. A já jsem dokonce rád, že se nejezdí jenom do Ameriky, tak jak to teď bylo hitem, aby každý byl in z vlády a podobně, ale že začínáme řešit problémy s našimi sousedy, s našimi, co se týká obchodu, mimořádně významným partnerem, ale jedna poznámka, sedm let naše pracovní síla nemá šanci, je to limitováno. Kancléř Schröder tvrdí, Portugalci devět, no, ono se zase něco změnilo, čili, já bych se nevracel k devíti. Ale teď pozor! Zákulisně se mluví o tom, že za určité ústupky Sudetoněmeckému landsmanchaftu prý by se tato doba zkrátila. Jestli touto cestou byste šli, tak prohrajete už opravdu všechno, to říkám s velkou vážností. Jinak upoutávka, Miloš Zeman, když se bavil nebo mluvil nebo vyjádřil k tomu, že tady byla pátá kolona, vždyť je to pravda, pan Schröder neměl právo se urážet, pokud to myslí s pohledem na minulost tak, jak to říká, pokud to tak myslí. Čili, neřekl v této chvíli, to konstatuji zodpovědně, Miloš Zeman nic, co by neodpovídalo historické pravdě.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane ministře, než dostanete slovo, já to ještě doplním, premiér Špidla se při návštěvě Gerharda Schrödera nechal slyšet, že vláda pracuje na vstřícném gestu vůči Němcům z bývalých Sudet. Takže, jaké by to gesto mělo být a reagujte na pana předsedu Grebeníčka, už musíme končit.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já si, za prvé, myslím, že to, co je skutečně důležité a klíčové je, že jsme zvládli dobře proces vstupu do Evropské unie a náš právní řád tímto zůstal nedotčen. Pokud jde o roli Benešových dekretů v našem právním řádu...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Nechme pana ministra...


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


...to je klíčová věc, pokud jde o nějaké deklarace, politické deklarace, tak ty jsou určitě v demokratickém prostředí možné. Já si vážím toho, že Schröder zmínil možnost, aby se zkrátilo to období, po které bude omezen příliv českých pracovních sil do Německa...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


A ten obchod, o kterém hovořil pan předseda?


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Já o žádném obchodováním v této souvislosti nemám žádné informace, nevím o tom...


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Říkám to záměrně...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Nechme, prosím, pana ministra domluvit.


Bohuslav SOBOTKA, ministr financí /ČSSD/


Rozhodně bude platit, že pro vládu je v tuto chvíli prioritní kontinuita našeho právního řádu.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Víte, já teď asi chápu...


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pane předsedo, musíme končit, poslední slovo.


Miroslav GREBENÍČEK, předseda KSČM


Velmi krátce. Chápu, proč se profesor Pavlíček nestal soudcem Ústavního soudu, protože on upozorňoval na to, že náš stát musí respektovat mezinárodní smlouvy, tedy Postupimskou konferenci, ano. A teď chápu, co se to v Senátu vlastně děje vůči lidem, kteří jsou kvalifikovanými uznávanými právníky a kteří hájí české národní zájmy.


Jana BOBOŠÍKOVÁ, moderátorka


Pánové, děkuji vám, že jste přišli. Vážení diváci, s vámi se loučím, na viděnou za týden.



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 106 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA