Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Placení se nevyhne nikdo

S Kateřinou Dostálovou o poplatcích

Paní poslankyně,

z pozměňovacího návrhu Petra Plevy vyplývá, že rozhlasové a televizní poplatky by měly platit všechny domácnosti, bez ohledu na to, zda vlastní televizní či rozhlasový přijímač. S tímto návrhem dnes při jednání kulturního výboru sněmovny přišli poslanci ODS. Současně navrhli zachovat nynější výši poplatků, tedy 37 korun měsíčně za rozhlas a 75 korun za televizi. Můžete čtenářům Virtually vysvětlit za co budou platit občané, kteří televizní a rozhlasový přijímač nevlastní?

Kateřina Dostálová: Já bych svou odpověď rozdělila na dvě části. Než-li jsme v klubu ODS přistoupili k diskusi o poplatcích, museli jsme si zcela jasně stanovit, zda vůbec chceme v naší zemi veřejnoprávní média zachovat. Většinově jsme dospěli k tomu, že média veřejné služby mají právo na existenci, protože poskytují služby, které nemohou zajistit média privátní. Uvedu jen jediný příklad za všechny, a to je titulkovaní pořadů pro neslyšící občany, což se jistě jako veřejná služba zpochybnit nedá. Jakmile jsme dospěli k odpovědi, že veřejnoprávní média ano, museli jsme se zamýšlet i nad tím, jakým způsobem zajistit veřejnoprávním médiím finanční prostředky pro jejích existenci bez toho, abychom rabovali a šacovali kapsy daňových poplatníků.

Nepřejeme si, při současném daňovém zatížení a při současném stavu v jakém veřejnoprávní média jsou, zvyšovat poplatky, současně si však uvědomujeme, že je nezbytné zajistit veřejnoprávním médiím důstojné podmínky pro fungování. Rezervy vidíme v nedokonalostí zákona o poplatcích. Není nadále možné, aby na občana dodržujícího zákon bylo nahlíženo jako na poctivého hlupáka, a aby zvyšováním poplatků doplácel na nepoctivé vychytralce. Chceme nastavit rovné podmínky pro všechny domácnosti a tím, např. pro ČT, zajistit výnos 400 až 500 milionů. Nechceme dělit občany na platiče a neplatiče, ale musíme zajistit, aby se zvyšováním poplatků mezi těmito dvěma skupinami dále nerozevíraly nůžky. Domnívám se, že návrh Petra Plevy přistupuje ke všem občanům stejně a tuto problematiku řeší .

A tím se dostávám k vaší otázce, proč budou platit všechny domácnosti, tedy i ty, které nevlastní televizní nebo rozhlasový přijímač. Pokud jsme jednou deklarovali právo na existenci veřejnoprávních médií, není možné popírat jejích celospolečenský význam, který mimo jiné spočívá i ve vytváření rozsáhlých archívů svědčících o naší minulostí, kultuře a národní identitě. Tuto funkci dnes plní veřejnoprávní média pro generace budoucí. Domácností, které nevlastní televizní přijímač (mimochodem, není jich ani jedno promile) budou platit za možnost veřejnoprávní vysílání využívat, ale hlavně se budou rovným dílem podílet na vytváření kulturního a národního bohatství. Nikde není napsáno, že jim za to jednou nepoděkují jejich děti.

Pozměňovací návrh počítá s tím, že ze zákona bude plátcem každý, kdo dovrší věk 18 let. Vznikají obavy, že čtyřčlenná rodina bude muset platit za všechny členy, nebo že k osvobození od poplatků se bude muset notářsky ověřeným čestným prohlášením dokazovat, že nejsem vlastníkem přijímače, atd. Není to jen další byrokratizace a zatěžování občanů .

Kateřina Dostálová: Jednak se ve sdělovacích prostředcích vyskytlo příliš mnoho spekulací a nepřesných informací, jednak pozměňovací návrh není ještě v konečné legislativní podobě. Jako každý návrh projde připomínkovým řízením a dojde k některým úpravám. Je však naprosto nesprávné vyvodit z tohoto, byť jen návrhu, že by měl platit každý člen domácnosti, nebo že bychom chtěli zatěžovat občany další administrativní činností. Ze zákona bude plátcem každý nad 18 let věku, ale poplatek se bude platit za domácnost podle místa trvalého bydliště. Toto ustanovení zákona je především zjednodušením pro kontrolní orgány. Prokáže-li se náhodně kontrolovaný subjekt, že má trvalé bydliště shodné s osobou, která už je evidováným plátcem poplatku, samozřejmě po něm nikdo nebude vyžadovat duplicitní platbu.

Pozměňovací návrh zcela nově přináší také vysoké sankce za neplacení poplatku, což napomůže zlepšit platební morálku. Domnívám se, že tento návrh zajistí veřejnoprávním médiím dostatečný výnos bez navýšení poplatku, aniž by dopadal na občany už dnes dodržující zákon. Samozřejmě postihne ty, kteří se placení doposud vyhýbali, ale to bylo naším účelem.

Za čtenáře Virtually děkuje Jana Dědečková



Jana Dědečková
Bývalá členka Rady ČT v období tzv. televizní krize. Šéfredaktorka Virtually a místopředsedkyně a mluvčí Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů


Kateřina Dostálová
Poslankyně za ODS a členka petičního výboru a výboru pro vědu, vzdělávání, mládež a tělovýchovu, předsedkyně podvýboru pro kulturu.
Osobní stránky
 
  Přístupy: 1184 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 


Jana Dědečková:


Kateřina Dostálová:




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA