Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Prázdninovou atmosféru rozbouřila technoparty na Tachovsku.

Jiří Weigl

MF Dnes 4.8.2005

Názory ve společnosti i na politické scéně se polarizovaly. Od listopadu ’89 nedošlo k podobnému vyhrocenému střetu s policií, k použití násilí v rozsahu, který by vedl k tak velkému počtu zranění na obou stranách, a k vyvolání konfliktu, který se několik dní projevuje v rozsáhlých demonstracích.

Prezident se vyjádřil, že zásah, tak jak byl proveden, považuje za chybu, a vysloužil si za to pochvaly od tisíců pobouřených občanů i obvinění od premiéra, že zneužívá postavení a nadržuje opozici. Některé z těch, kteří vůči premiérovi, ministru vnitra a policii nešetří kritikou, navíc prezidentův postoj překvapil a považují jej za nepochopitelnou a populismem zavánějící náhlou podporu poněkud bizarní technosubkultury.

Prezidentův postoj k zásahu nevychází z populistického názorového přemetu a náhlých sympatií ke spornýmpraktikám účastníků technoparty. Jejich aktivity mnohdy nerespektují práva jiných občanů, obtěžují obyvatele okolních obcí, narušují práva vlastníků pozemků v okolí jejich akcí atd. Jde o aktivity problematické a pro policii a další státní orgány bude vždy obtížné zajistit ochranu práv všech dotčených občanů. Že může dojít při řešení komplikovaných situací na místě k problémům a z nich plynoucím obviněním státních orgánů buď z nečinnosti, nebo naopak z přílišné tvrdosti, je možné. To se může stát a samo o sobě by takto otevřenou reakci prezidenta republiky nevyvolalo.

Jeho postoj k rozehnání CzechTeku má jinou motivaci. Existují indicie, že se účastníci technoparty i policisté stali obětí probíhající politické kampaně, která má veřejnost přesvědčit o tom, že v čele vlády konečně stojí razantní a silný muž, že se zásah proti CzechTeku stal součástí závodu o procenta v průzkumech oblíbenosti. Zprávy, které agentury od poloviny týdne přinášely o připravované akci, včetně vyjádření premiéra o razantním zásahu ještě dříve, než začala, svědčí o tom, že způsob postupu byl zvolen záměrně předem.

Prezident je přesvědčen, že policie a charakter jejího nasazení nesmějí být takto používány vůči žádné skupině obyvatel. Prioritou nás všech musí být, aby policie důvěru ve společnosti, otřesenou v poslední době řadou skandálů, obnovila profesionalitou a ochranou práv všech občanů.

Je evidentní, že předem připravený scénář přístupu k technoparty zdařilý nebyl. Majetek ani práva občanů neochránil, naopak ohrozil řadu nezúčastněných, uvězněných v dopravní zácpě ve vedru na dálnici, vedl ke zranění desítek lidí a ke škodám na majetku, rozdělil společnost a tisíce mladých lidí postavil proti policii a vládě. Z tohoto důvodu, nikoliv z nějakých náhlých sympatií vůči milovníkům techna, jej prezident republiky právem označil jako hrubou chybu.



Jiří Weigl
 
  Přístupy: 8504 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA