Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Lovesongem opustil SuperStar chalan zo Slovenska

Zuzka Aislerová

Shodou okolností neděle nebyla pouze dnem prvního máje, ale i dalšího kola soutěže Česko hledá SuperStar. Tématem nemohlo být nic jiného než symbolicky láska. Možná jste jako diváci a posluchači očekávali spíše rockové balady a většina soutěžících jich také využila k předvedení svého hlasového rozsahu, nicméně se objevili i tací, kteří se pustili do trochu jiného žánru. Než předstoupím k jednotlivým adeptům na titul česká SuperStar, pro upřesnění - v tomto kole se o něj ucházelo osm finalistů, snad bych dodala pár slov k pořadu samotnému. Nemohu si pomoct, ale v poslední době na mě působí SuperStar trochu křečovitě a sešněrovaně. Nevím, jestli je to moderátorskou nesehraností, přestože moderátor je někdy chápán jako výplň mezi vstupy dalších účinkujících, ke kvalitnímu pořadu by měli patřit i profesionální průvodci. A profesionalita není jen v tom, kolikrát se kdo přeřekne, ale především ve spolupráci (pokud jsou dva jako v tomto případě) a také komunikaci. V posledním kole jsem byla až překvapena, že obzvlášť Laďka Něrgešová kolikrát nevěděla, co říct a někdy pokládala naprosto nesmyslné otázky (příklad - Michal Hudček: Moje první láska byla krásná. Něrgešová: A jaký to bylo?).

To, že si porota odporuje v názorech například na celkový projev soutěžícího (někomu se líbí šoumen, jinému leze na nervy) není nic nepřirozeného, ale aby si přímo protiřečili, to už je přinejmenším zvláštní. Ani tentokrát nás neminula menší roztržka mezi porotci, pro změnu na téma zvířata aneb kdo koho přirovnává ke krkavcům a jiným ptákům. Na dvojici Osvaldová –Soukup bylo opět znát, že oni už mají vybráno, pro koho chtějí psát a tvořit a kdo jim pravděpodobně nejvíc vydělá. Ostatní, ať už zpívají jakkoli, mohou odejít (viz podivně přehnaná kritika Michala Hudčeka, který na své skladbě nic podstatného nezkazil a jeho výkon nijak nezaostával za ostatními, Petra Bendeho kupodivu nechali na pokoji, přestože nebyl o nic horší než v předchozích kolech a naší dvojici porotců zřejmě kvalitnější zpěváci moc nesedí, každopádně je znát, že tihle dva se jim asi nebudou hodit do krámu).

Další věc, která mi uvízla v hlavě, byl výběr skladeb, myslím, že téma „láska“ není dostatečně konkrétní, kámen úrazu nastal už v případě prvního finalisty Filipa Jankoviče. Asi by se nemělo přeskakovat mezi jednotlivými žánry, aby měl každý stejné podmínky. Filip si vybral taneční popovku od Blue „One Love“, která tématiku splňuje, ale Filip tak chytře obešel skladby s větším rozsahem, které by zřejmě ani nezvládl. Ostatně pokulhával i v této jednoduché písničce a zcela očividně podal nejhorší výkon večera, v refrénu jsem ho párkrát ani neslyšela. Jeho vypadnutí ze soutěže bylo tedy docela očekávatelné. Michal Hudček si vybral nesnadnou baladu od Roxette „It Must Have Been Love“, kterou v originále zpívá zpěvačka. Michal si skladbu sice posadil o pár tónů níž, ale i přesto ukázal poměrně slušný rozsah a zároveň zazpíval skladbu s lehkostí. Porotě to zjevně nepřišlo zajímavé a Gábina ho poslala na maturitní ples. Zřejmě během písničky vzpomínala na své vzdálené mládí. Jediný, kdo zachoval trochu objektivity, byl Michal Horáček. Petr Bende se také předvedl v lepším světle a vybral si jeden z největších lovesongů hudební historie „The Power Of Love“ od Frankie Goes To Holywood. Bylo na něm znát, že píseň zpívá od srdce, přestože porota byla jiného názoru.

Gába Al Dhábba se odvážila k malému experimentu a nejspíš si řekla „chtějí českou písničku, mají ji mít“. Vybrala si skladbu rovnou od autorského dua Osvaldová/Soukup „Láska je láska“, kterou napsali pro Lucii Bílou. Myslím, že Lucka bude mít zase o důvod víc se trochu medializovat, protože má velkou konkurenci. Gábino podání se mi velmi líbilo, mělo přesně ten výraz, jaký potřebovalo a přitom nebylo přehnané. Jen bych, být na jejím místě, dala trochu pozor na choreografii. Michal Foret si v minulém kole nasadil o dost vyšší laťku, než na jakou jsme u něj byli zvyklí a s písničkou „Love‘s Divine“ od Seala si ji udržel i v tomto kole. Sice mě jeho barva hlasu moc neuchvacuje a asi nikdy nebude, ale věřím, že své příznivce si už našel a má šanci, aby se z něj vyvinul i kvalitní zpěvák. Jen škoda, že při jeho zpěvu hodně pokulhával zvuk a jeho hlas zněl zkresleně. Ali Amiri vsadil na tanečnější tempo a u skladby „Love Is In The Air“ Johna Paula Younga i zatancoval. Narozdíl od Filipa Jankoviče, který je především dobrým tanečníkem, však skladbu i dobře zazpíval. Klára Zaňková mě nijak nepřekvapila ani nezklamala, dalo by se tedy říct, že předvedla průměrný výkon. Přesto mi nepřišel nijak extrémně špatný v poměru s výkony ostatních soutěžících. A vůbec nevadí, že se více opřela i do jednotlivých slok, což jí vyčítala porota, ke skladbě „Everlasting Love“ Roberta Knighta to snad patří. Vlasta Horváth se konečně vrátil zpátky tam, kde byl v semifinále, to znamená k perfektně zazpívaným a přitom procítěným písničkám. Svůj podíl na tom měl i výběr skladby od Wet Wet Wet „Love Is All Around“, která mu vyloženě sedla. Doufám, že v budoucnu zase nespadne a bude svůj výkon už jenom zlepšovat.

V dalším kole budou finalisté zpívat s big bandem, nároky se tedy zvyšují. Uvidíme, koho publikum určí jako dalšího, kdo už titul české SuperStar nezíská. Těším se zase za týden.

P.S. A na závěr jako vždy můj subjektivní žebříček. Jak se finalistům povedly lovesongy? 1.Vlasta Horváth, o další místo se dělí Michal Hudček a Petr Bende, 4.Gába Al Dhábba 5.Ali Amiri 6.Klára Zaňková 7.Michal Foret 8.Filip Jankovič



Zuzka Aislerová
 
  Přístupy: 87470 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA