Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Zákaz odposlechů má chránit vás

Marek Benda

24.02.2009, Hospodářské noviny

Utajený odposlech osobního či telefonického rozhovoru je hrubým zásahem do soukromí. Proto se státem nařízený odposlech používá jen ve výjimečných a odůvodněných případech. A má sloužit výhradně k prokázání nejzávažnější trestné činnosti.

Jakékoli jeho jiné využití než v řízení před soudem je již dnes protiprávní. Toto potvrdilo už v roce 2006 i společné (sic!) stanovisko Soudcovské unie a Advokátní komory. Ten, kdo obsah odposlechu nezákonně předá novinářům, je samozřejmě také odpovědný a bude potrestán. Ovšem neplatí, že k odposlechům mají přístup jen státní orgány, které si stát musí umět sám pohlídat. Od určité fáze trestního řízení mají přístup do spisu i advokáti a zmocněnci, které stát ohlídat nemůže.

Za Grossova premiérování odposlechů nebývale přibylo a my se je dnes snažíme všemožně omezit. Podařilo se nám výrazně zpřísnit jejich povolování a zavést zpětnou kontrolu, v důsledku čehož se počet povolených odposlechů snížil více než o třetinu. Stejně tak se zpřísnila pravidla přístupu k nim uvnitř vyšetřovacích orgánů. Postih zveřejňování nezákonně získaných odposlechů je až posledním opatřením v řadě, které samozřejmě sníží poptávku po jejich vynášení.

Asi klíčovou je otázka, zda zákon nechrání politiky a neomezí právo veřejnosti na informace ve veřejném zájmu. Prohlašuji, že nikoli. V málokterém ze série zveřejněných odposlechů hrál hlavní roli opravdový zájem o nápravu věcí veřejných. V lepším případě šlo o maximalizaci zisku příslušné tiskoviny či přímo redaktora, v horším sloužili investigativci jako nástroj některé bojující politické či ekonomické skupiny.

I kdyby ale v některých případech dominovala upřímná snaha o odhalování pravdy, stejně narážíme na úskalí. Odposlech je totiž i v trestním řízení jen podpůrným argumentem, a proto je před soudem pečlivě kontrolován. Patří totiž k nejsnáze manipulovatelným materiálům. V novinářském použití je však zcela nekontrolovatelné, zda do přepisu během cesty od zdroje na stránky někdo neudělal nějaké zásahy či nevytrhl jednotlivé věty z kontextu.

Novým ustanovením nechci chránit politiky, ale občany před zveřejňováním jejich osobních údajů. Naopak právě v případě politiků či osob veřejně činných totiž může (byť výjimečně) převážit veřejný zájem a pak je možné získané informace zveřejnit.

Ale je to podobné jako s utajovaným materiálem. Jeho zveřejnění je sice trestné, někdy však může převážit veřejný zájem. Musí to ale být případ nezákonného chování a musí být zveřejněn právě jako výjimka z pravidla s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím. Budu první, kdo se bude takového novináře, který rozkryje nezákonné jednání politika, zastávat.

I svoboda novinářů končí tam, kde začíná svoboda ostatních. Kdyby dokázali přistupovat k práci odpovědně – a kdyby tady pro ně platil aspoň minimální etický kodex – nemuseli jsme se takovým zákonem zabývat.



Marek Benda
Poslanec PSP ČR
 
  Přístupy: 6552 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA