Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Přestup z radnice do senátu byl docela šok

Jiří Šneberger

Mladá fronta DNES, 12.11.2005

Rok v senátu má za sebou bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger. Dnes přiznává, že přestup z radnice do parlamentu byl pro něho náraz, který nečekal a musel se ním delší čas vyrovnávat. Také připouští, že se musel přemáhat, aby přestal komentovat kroky radnice, v jejímž čele stanul Miroslav Kalous.

"Ještě jsem to nikomu neřekl. Ten přechod byl pro mě vnitřně strašně těžký. První měsíc jsem si připadl jako nováček, který tam bloudí, nikam netrefí. Po deseti letech v komunální politice to pro mě byl docela šok. Byl jsem třeba zvyklý na úplně jiný styl práce, u které byly vidět rychle výsledky. Kdežto v senátu výsledky nejsou hmatatelné," říká Jiří Šneberger.

* A dal vám někdo třeba najevo, že jako nováček se máte držet zpátky?


Ne. Spíš mi pomohli mou vnitřní krizi překonat. První měsíce, tak do dubna, byly hodně těžké. A to jsem si myslel, že jsem člověk, který se umí chovat hodně přizpůsobivě.

* Do senátu jste se dostal už po prvním kole voleb. Stal jste se ikonou úspěšného politika ODS. Brali vás tak?


Myslím, že to nehrálo téměř žádnou roli. Na výsledky se brzy zapomene. A potom v parlamentu stojí všichni noví na stejné startovní čáře.

* Měl jste i po odchodu do senátu sklony radit lidem z vedení plzeňské radnice co mají dělat?


Ano. Měl jsem sklony k mentorským radám. Toho se ale člověk v mé pozici musí zbavit, protože radnici už řídí někdo jiný a já nemám právo mu říkat, jak a co má dělat. Nicméně při jednání zastupitelů jsem vystoupil s tím, že bych některé věci dělal jinak.

Okřikl jste se sám, nebo to udělal váš nástupce Miroslav Kalous?


Sám. Pak jsme si s panem primátorem sedli. Chtěl jsem, abychom si to z očí do očí vyříkali. Napětí pak opadlo.

* Nedávno radní vypověděli smlouvu s Plzeňskou distribucí tepla na rozvod tepla po městě. Prý to bylo pro město nevýhodné. Mluvilo se i o tunelování. Smlouva vznikla, když jste byl primátorem vy. Tehdy jste tvrdili, že je to pro město výhodné. Přiznáte už, že to tak nebylo?


Když se to v roce 1999 projednávalo, lidé z Plzeňské teplárenské tvrdili, že je správa rozvodů nesmírně zatěžuje a podstatně jim zvyšuje provozní náklady. Proto se to udělalo. Nebyl jsem tím, kdo prosazoval něco, co bylo pro město nevýhodné. Teď se ukazuje něco jiného. Ale já k tomu nemám žádné podrobné podklady.

* Ale také se mluví o tom, že je to důsledek neshody v ODS. Společnost Greentherm, nyní Avallonia, se kterou jste Plzeňskou distribuci tepla založili, patří člověku z ODS. Greentherm dokonce ODS sponzoroval. Připouštíte tedy, že je to důsledek změny vztahů v ODS?


Pokud by to tak bylo, bylo by to hodně špatné. Myslím, že takové věci a vztahy v tom nesmí hrát žádnou roli. Nevěřím, že tohle hrálo hlavní roli.

* Jako primátor jste se velmi často objevoval ve sdělovacích prostředcích. To nyní už neplatí. Nemrzí vás, že jste jako senátor sešel z očí lidí, kteří na vás teď mohou snáze zapomenout?


Je pravda, že na radnici jsem byl vidět víc. Ale já nikdy nechtěl být na výsluní médií, jak mně bylo možná někdy připisováno.

* Ale dělalo vám to dobře, že?


Tak to dělá dobře snad každému člověku. Myslím, že neexistuje někdo, komu by to dobře nedělalo. Ale myslím, že není rozhodující, jestli je politik na mediálním výsluní. Já jsem se chtěl stylizovat do role člověka, který se bude starat o senátní okresek a bude komunikovat s lidmi.

* Říkáte, že se chcete stylizovat. Takže to chcete dělat jen naoko.


To ne. Myslím, že práce senátora se dá rozdělit do dvou rovin. On má možnost se stát jakýmsi pomocníkem starostů a samospráv.

* Neměl byste se ale starat především o kvalitní zákony?


To se samozřejmě nesmí zanedbávat. Zákony jsou prvořadé. Ale v senátu s nimi už není tolik práce jako ve sněmovně.

* S tím možná souvisí pocit mnoha lidí, že v senátu toho moc neděláte. Získal jste po odchodu z radnice hodně volného času?


V této chvíli ho mám mnohem méně, než jsem měl na radnici. Je to dáno také tím, že jsem se stal šéfem volební kampaně ODS. Navíc v senátu působím ve dvou výborech a ve dvou komisích a víc už nejde.

* Ty funkce mohou být výhodné kvůli penězům.


Nejsou. Za členství v komisích ani výborech se neberou žádné přípatky. To není jako na radnicích.

* Sledujete jako šéf volební kampaně ODS volební průzkumy? Víte, že podle toho posledního se na vás konkurenti z ČSSD téměř dotáhli?


Viděl jsem ty výsledky.

* A neděsí vás?


Pokud si politik věří a věří programu strany, tak se nesmí ohlížet na volební průzkumy.

* Proč?


Protože strach o výsledek strašně svazuje ruce i nohy. Je to jako ve sportu, když začnete v tenise prohrávat, začnete do toho víc mlátit, jste agresivnější, nepříjemnější. Začnete soupeře nenávidět za to, že se mu vede. Pokud si necháte takový myšlenkový pochod vnutit, začnete dělat neuvěřitelné chyby a skutečně ten zápas prohrajete.

* Takže vás ty volební preference vůbec nezajímají a nechávají vás v klidu?


Neohlížím se na ně. Vezměte si, jaké byly preference ČSSD před půl rokem. Jaké tedy mohou být za půl roku? To je strašně dlouhá doba a stát se může spousta věcí. Příklad: nejhlavnější politické téma před půl rokem byla evropská ústava. A kdo si na ni dnes vzpomene? Téměř nikdo.

* Když vedete kampaň ODS, hlídáte si také televizní debaty? Nadáváte u televize?


Samozřejmě, že se na ty debaty dívám.

* A pak například voláte předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi, že něco neměl říkat?


Ne. Moje funkce spočívá v tom, že mám kampaň technicky a graficky připravit tak, aby byla co nejúčinnější. Samozřejmě, že mám někdy výhrady k vstoupením politiků ODS. A pokud mám příležitost, tak si s nimi o tom promluvím. Bývám při tom dost otevřený.

* Leckteří lidé vám vyčítají, že jste se po odchodu do senátu vytratil i z Plzně. Že už vás město nezajímá. Víte to?


Vím že se říká, že jsem už v podstatě odešel do Prahy. Není to pravda. Jezdím do Plzně i do volebního obvodu Plzeň-jih. Nemohu se ale věnovat celé Plzni. Myslím, že jsem úplně vazby nezpřetrhal. Ale musím převážou část týdne být v Praze.

* Kdysi jste se chlubil, že každý rok odbouráte jeden svůj zlozvyk. Už si nekoušete nehty. Jak to bude s kouřením?


Přemýšlím o tom, že přestanu. To je u mě velký posun.

* Tak už máte připraveny nikotinové náplasti, žvýkačky?


Nechci je používat, jsou to berličky.

* Takže do souboje se závislostí půjdete bez pomoci jako hrdý Šneberger?


Pokud mám přestat kouřit, tak bez berliček. Jako silný Šneberger, který si vyzkouší, co zvládne.

* A víte, že když přestanete, určitě ztloustnete?


Vím. To mě trošku vadí. Ale už jsem kouření trochu omezil. V Praze se totiž skoro nikde nekouří a já mám trochu problém, kam chodit.



Jiří Šneberger
Ing. Jiří Šneberger, senátor, primátor Plzně
 
  Přístupy: 8308 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA