Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Sarah Palinová: kandidátka na viceprezidentku USA

Zbyněk Klíč

CEVRO 8-9/2008


Guvernérka Sarah Palinová si udělala politické jméno na Aljašce jako průkopník vlastní cesty k pravici. V guvernérské kampani v roce 2006 vyzvala a porazila úřadujícího republikánského guvernéra Franka Murkowskiho – legendu moderní aljašské politiky, sloužícího 22 let na postu republikánského senátora za Aljašku ve Washingtonu.


Palinová řekla, že když se postavila Murkovskimu, diskutovala s Benem Stevensem, tehdejším předsedou republikány ovládaného aljašského Senátu a synem republikánského senátora Teda Stevense, který jí řekl: „Nesoupeříte pouze proti Murkowskimu. Soupeříte proti mně, mému otci a celé republikánské straně.“ Ona nicméně tříkolový souboj vyhrála s 50 % hlasů a odsunula guvernéra Murkowskiho na třetí místo.


Přísná na republikány i demokraty
Pokračujíc v reformní a antikorupční rétorice a navzdory porážce od Demokratů ve všeobecných volbách v témže roce, porazila Palinová bývalého demokratického guvernéra ve volebním roce, který byl jinak pro Republikány pohromou. Palinová se stala první aljašskou guvernérkou a ve 42 letech nejmladší guvernérkou v aljašské historii. Stala se velmi populární u tradičních obyvatel Aljašky, u kterých jí volební průzkumy přisuzovaly více než 90 procentní podporu.

Palinová přišla do úřadu se sliby zásadní etické reformy, která měla ukončit kulturu sebeobohacování, a v červenci 2007 také podepsala zásadní „etický“ zákon. Stejně jako McCain, i Palinová občas rozhněvala členy republikánského establishmentu používáním stejně přísné etické politiky na Demokraty i Republikány. Podpořila zápas guvernéra Liuetenanta proti Donu Youngovi, partnerovi ve Sněmovně reprezentantů, a veřejně vyzvala senátora Teda Stevense, aby se podrobil vyšetřování FBI v otázce svých finančních transakcí.

Palinová rovněž splnila svůj slib v ekonomických a finančních otázkách a prodala soukromý tryskáč bývalého guvernéra v ceně 2,7 milionů dolarů. V srpnu 2007 byl tryskáč k dispozici na portálu eBay, ale prodej zkrachoval a letadlo bylo později prodáno za 2,1 milionů pomocí soukromé brokerské firmy. Stejně tak se rozhodla nevyužít služeb šéfkuchaře bývalého guvernéra. Dnešní výdaje Palinové na post guvernérky jsou o 80 % nižší než u jejího předchůdce.

V interview pro časopis Time v roce 2007 popsala Palinová Republikánskou stranu jako „pravou agendu pro Ameriku“, protože právě ona „respektuje rovnost a respekt k životu a za kompetentnější činit důležitá rozhodnutí považuje amerického jednotlivce a rodiny spíše než vládu a stát.“ V témže rozhovoru řekla, že republikánkou je proto, že „individuální svoboda a nezávislost jsou pro mě extrémně důležité.“

Proti potratům i registrovanému partnerství

Demonstrací faktu, že nominace Palinové byla učiněna minimálně částečně se záměrem zavázat si konzervativní část republikánské strany, je pozice Palinové v sociálních otázkách. Palinová je doživotní členkou Národní střelecké asociace, nejdůležitější celostátní organizace obránců práva Američanů držet vlastní zbraň, jak jej garantuje druhý dodatek americké ústavy. Podporuje rovněž trest smrti, tedy pozici, která je obvyklá pro státy West Mountain.

V dalších dvou klíčových etických otázkách stojí Palinová bok po boku s konzervativci: je pro-life političkou (proti potratům) a nesouhlasí s udělováním tradičních manželských práv osobám v homosexuálních svazcích. Palinová prošla v osobním životě dlouhou cestou, kterou si získala kredit v sociálních otázkách a pomohla tak Američanům se s ní ztotožnit, protože její život byl v mnohém podobný těm jejich. Sarah a její manžel Todd mají pět dětí, nejstarší z nich je v armádě (účast ve všech amerických ozbrojených silách je plně dobrovolná) a nyní je na cestě do Iráku na jednoroční službu. Nejmladší syn trpěl již před narozením Downovým syndromem, Palinová si přesto dítě ponechala. Toto její rozhodnutí je sledováno s obrovským respektem z pro-life komunity, stejně jako rozhodnutí její sedmnáctileté dcery ponechat si počaté dítě.

Zůstává otázkou, zda McCainovo rozhodnutí nominovat Sarah Palinovou bude součástí úspěšné strategie sjednocení republikánské základy, a zároveň přiláká nerozhodnuté voliče středu tak, aby republikánští kandidáti získali ve Volebním shromáždění potřebných 270 hlasů. Jisté však je, že Palinová vnesla do kampaně energii a rozruch, které spolu s McCainem potřebují, čím více se blíží volební den 4. listopadu.





Sarah Palinová (nar. 1964)
• guvernérka Aljašky
• republikánská kandidátka na viceprezidentku USA
• matka pěti dětí, odpůrkyně potratů a homosexuálních svazků



Zbyněk Klíč
výkonný redaktor CEVROREVUE
 
  Přístupy: 2772 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA