Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Kdo může za povolební pat?

Miroslav Červenka

Patový výsledek právě skončených parlamentních voleb v ČR nastolil situaci, ke které i v demokratických systémech s dlouholetou tradicí dochází velice zřídka. Není totiž zdaleka pravděpodobné, že se najde vůbec někdo, kdo bude schopen sestavit většinovou vládu a vzhledem k tomu, že prezident Klaus před volbami prohlásil, že není ochoten pověřit sestavením vlády nikoho, kdo nebude mít v ruce dohodu o většinové podpoře, může se stát, že se vbrzku dočkáme opakování volebního maratónu.

Přitom k tomu nemuselo dojít, logika čísel hovoří jasně: zisk ČSSD(32,3%) + KSČM(12,8%) se přeci zdaleka nerovná zisku ODS(35,4%) + KDU-ČSL(7,2%) + SZ(6,3%), prostý součet první dvojice činí sice úctyhodných 45,1%, druhá trojice jej však svými 48,9% jasně trumfuje. Navzdory číslům je však složení mandátů ve sněmovně 100 na 100. "Proč?", ptáte se jistě právem. Pro člověko, který se o politiku zajímá méně, bude odpověď zřejmě přkvapivá:"Může za to ODS!".

Právě ona totiž po prohraných volbách v roce 1998 prosadila do tzv. "opoziční smlouvy" body o změně volebního systému, z nichž se jako jeden z mála podařilo uvést do praxe změnu dříve používané Hagenbach-Bishoffovy metody přepočítávání hlasů na mandáty na metodu d´Hondtovu, která zvýhodňuje při tomto přepočítávání velké strany. ODS se tak nyní kuriozním způsobem vrací pokus o zničení malých stran tak, že kvůli němu není schopna sestavit většinovou vládu. Zvláště pikantní na celé věci je ten fakt, že tím, kdo tehdy nejusilovněji tlačil na přijetí takovýchto změn volebního zákona, byl současný prezident Václav Klaus.

Nezbývá než doufat, že nynější problémy donutí naše politiky znovu revidovat volební zákon. Osobně bych se přimlouval za jeho další demokratizaci, tj. odstanění diskriminujícího 5% limitu pro vstup do sněmovny a jeho nahrazení spravedlivější 0,5% klauzulí, při níž by při současném počtu dvou set poslanců získání každého 0,5% znamenalo zisk poslaneckého křesla. Na příkladu letošních voleb do PSPČR lze snadno doložit, oč zajímavější by bylo povolební vyjednávání. Do sněmovny by se totiž vedle již zmíněných stran dostaly i další subjekty - SNK-ED(ti by získali dokonce 4 mandáty), Nezávislí a Nezdem V. Železného. A jsem naprosto přesvědčen, že utváření vládní koalice by bylo o mnoho prostší než stávající pat.

Miroslav Červenka
www.narmyslenka.cz



Miroslav Červenka
 
  Přístupy: 34478 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA