Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Šumavský park odepsal staleté lesy

Tomáš Jirsa

14.08.2008, MF DNES

Spor o budoucnost zelené Šumavy nabírá na síle. Vedení národního parku se snaží přesvědčit veřejnost, že suché lesy nejsou mrtvé, a ředitel parku František Krejčí obviňuje politiky ze zasahování do řízení parku. Není divu. O své koncepci zakládání nové 'divočiny', jež předpokládá uschnutí tisíců hektarů lesa, se mu nepodařilo přesvědčit nejen starosty šumavských obcí, kteří v této věci podali na ministra Bursíka již druhou žalobu, ale ani hejtmany, kteří žádají premiéra o jmenování vládního zmocněnce pro Šumavu, a ani senátory a poslance. Senátoři žádají premiéra o projednání celé situace ve vládě a poslanci připravují zákon o Šumavě, jenž by současný experiment zakázal.

Kdyby nešlo o tragédii Šumavy, situace by mnohdy byla až humorná. Za účelem posouzení kůrovcové kalamity ohlásil na čtvrtek 31. července jihočeský hejtman s ministerstvem zemědělství monitorovací let nad Šumavou. O den dříve provedlo obdobný let vedení národního parku spolu s novináři. Zatímco zpráva vydaná parkem nesla název Kůrovcová kalamita není znepokojivá, zpráva hejtmana a ministerstva byla uvedena titulkem Rozšíření kůrovce v Národním parku Šumava je alarmující. Ale co více. Jihočeské vydání MF DNES ve své fotoreportáži z přeletu nad Šumavou představilo foto uschlé bezzásahové zóny v Bavorském lese (donedávna dávanou našemu parku za příklad) a zeleného Národního parku Šumava. Všechen zelený les je však umělou výsadbou.

Měl jsem možnost z letadla vidět kůrovcové poškození Šumavy i s odborným výkladem. Jedním slovem - destrukce. Z výšky jsou na území národního parku vidět rozsáhlé plochy suchých a rozvrácených lesních porostů, na kterých není proti kůrovci již několik let nijak zasahováno. Národní park veřejně odepsal staleté lesy na Pramenech Vltavy, Černohorský prales i pralesní zbytky na Trojmezné.

Lesy s obrovskou genetickou hodnotou, které se uchovaly po staletí, musí ustoupit teorii rozpadu horských smrčin a vzniku divočiny.

Je zřejmé, že obětí kůrovce budou brzy další, zatím nenapadené, smrkové porosty. Z nich se pak bude kůrovec opět nekontrolovatelně šířit dál. Kdo za to může? Za posledních několik let se ve vedení parku vystřídali ředitelé, řada náměstků a čtyřikrát došlo ke změně ministra. Dohoda se šumavskými obcemi a krajskými zastupitelstvy neexistuje. Osobní odpovědnost za škody napáchané na šumavských lesích se pokusil vyvodit soudní znalec v oboru lesnictví Ivo Vicena, který podal na tvůrce suchého lesa trestní oznámení. Bude nám však něco platné, že budou viníci potrestáni, když tisíce hektarů šumavských lesů budou nenávratně ztraceny?



Tomáš Jirsa
Ing. Tomáš Jirsa, senátor PČR
 
  Přístupy: 6490 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA