Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Čemu socialisté rozumějí, když ne sociální péči?

Petr Bendl

blog.aktualne

Člověku by se chtělo věřit, že bude sociální demokracie trochu rozumět alespoň sociální problematice. Realita je ale úplně jiná. Tedy ve Středočeském kraji určitě.

Když jsme v Radě Středočeského kraje v únoru 2005 schválili projekt modelové transformace ústavní péče ve Středočeském kraji, nešlo nám o nic jiného, než aby lidé se zdravotním postižením nebyli vylučováni ze společnosti a izolováni a aby se díky budování kontaktů se zbytkem společnosti zlepšovala kvalita jejich života. Transformace ústavní péče zahájila systematické budování soustavy komunitních služeb na území kraje. Počítali jsme s tím, že se lidé s postižením začlení do místního společenství. Dostali by tak srovnatelné právo užívat obecních zdrojů jako lidé bez postižení.

Do podzimu 2008 se podařilo zavést nové typy služeb – týdenní a denní stacionáře, sociálně terapeutické dílny a především chráněné bydlení. Kraj také podporoval samostatné bydlení, kdy klienti žijí s pomocí sociálních asistentů v bytech či domech uprostřed majoritní společnosti. Právě takové projekty na začlenění postižených zpátky do společnosti jsou přednostně podporovány z finančních zdrojů EU.

Tento model jsme samozřejmě nevymýšleli v krajské radě, vznikal v hlavách odborníků a o celé dva roky díky tomu předběhl vládní usnesení, kterým byl na celostátní úrovni přijat dokument s názvem sice složitým, ale přesně vystihujícím obsah: „Koncepce podpory transformace pobytových sociálních služeb v jiné typy sociálních služeb, poskytovaných v přirozené komunitě uživatele a podporující sociální začlenění uživatele do společnosti“.

David Rath ale všemu rozumí lépe a tak tento trend zpochybnil a přišel s nápadem budovat uprostřed ústavů samostatné byty pro klienty. To je v přímém rozporu s celou řadou platných dokumentů kraje i vlády, ale když si pan hejtman v souvislosti se zdravotnickými poplatky nic nedělá ze zákona, proč by se měl zdržovat s nějakým usnesením vlády, že?

Výsledkem každopádně je, že zahájená transformace pobytových sociálních služeb je ve Středočeském kraji vážně ohrožena. David Rath tak vedle názorů odborné veřejnosti popírá vývoj v mnoha evropských státech.

Jak jinak si vysvětlit například to, že čerstvým personálním rozhodnutím Davida Ratha a jeho rady byli odvolání ředitelé dvou zařízení, která prošla největší transformační proměnou a poskytují službu chráněného bydlení 92 klientům z celkových 133 v celém kraji? Anebo že do vedení Domova ve Smečně byl jmenován člověk, který zde již působil jako ředitel do roku 2006 a byl odvolán mimo jiné pro porušování práv klientů? Je takový člověk zárukou pokračování transformace, jejímž cílem je zlepšit postavení postižených spoluobčanů ve společnosti?

David Rath chce asi zdravotně postižené zavírat zpět do izolace sociálních ústavů, místo aby se je snažil zapojit do normálního života. Vracíme se tak o mnoho let zpět. A na míle daleko od moderního pojetí péče, k němuž se Středočeský kraj svými kroky v letech 2005 až 2008 přiblížil snad nejvíce ze všech regionů v naší zemi.



Petr Bendl

Osobní stránky
 
  Přístupy: 27976 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA