Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Impulsy Václava Moravce




13.10.2009, Rádio Impuls

Moderátor (Václav Moravec):

Co je český zájem? Podle šéfa Evropské komise Jose Manuela Barrosa není v zájmu Česka další oddalování ratifikace Lisabonské reformní smlouvy. V případě, že Ústavní soud neshledá Lisabonskou smlouvu v rozporu s českým právem, měl by ratifikaci dokončit i český prezident Václav Klaus. Vzkazuje šéf Evropské komise Jose Barroso.

Záznam Jose Barrosa:

Česká republika je parlamentní demokracií. Parlament smlouvu odsouhlasil, měla by být tedy ratifikována. Jako v případě každé demokracie, nechceme po České republice nic jiného, než co chceme po ostatních státech.

Moderátor (Václav Moravec):


Dodal před několika desítkami minut šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso po setkání s českým premiérem Janem Fischerem. Nejen o zadrhnutí se ratifikace Lisabonské reformní smlouvy v České republice bude řeč v následujících minutách. Hostem dnešních Impulsů je předseda občanských demokratů, expremiér Mirek Topolánek. Vítejte po čase v Rádiu Impuls. Hezký dobrý den.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Pěkný podvečer.

Moderátor (Václav Moravec):


Připomínám, že i dnešní Impulsy jsme připravili díky vám, našim posluchačům, své dotazy jste v průběhu dne psali a ještě dál můžete posílat ve formě sms zpráv na číslo 774 999 888. Máte-li jakoukoliv otázku na předsedu ODS Mirka Topolánka, stačí, když ji pošlete k nám sem do Rádia Impuls ve formě sms zprávy. Ještě jednou číslo pro vaše otázky, 774 999 888. Pane předsedo, šéf Evropské komise Jose Manuel Barroso tvrdí, že by v případě souhlasu Ústavního soudu neměli klást Česku nějaké další umělé překážky někteří ústavní činitelé k ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy. Vy osobně si myslíte, že Klausův dodatek je umělou překážkou?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak já musím říct, že já pokládám vstup těch zahraničních politiků, včetně Manuela Barrosa, za velmi nešťastný. Já se necítím být ústavním právníkem a znalcem naší ústavy, určitě není dokonalá a vůbec si nemyslím, že je to Josef Manuel Barroso. To znamená, ať si řeší problémy ve své komisi a moc se neplete do problémů České republiky. Je pravda, že my si vystačíme, my jsme se vymlouvali tu na Mnichov, tu na Jaltu, Teherán, i já to někdy dělám, my si vystačíme, my si problémy způsobujeme zásadně sami. Pád vlády, neschopnost zorganizovat volby. Chci říct, že Václav Klaus, já teda musím říct, že absolutně nesouhlasím s tím, aby se do toho vměšovali tihle lidi. Zadruhé jako souhlasím s tím…

Moderátor (Václav Moravec):

Jako Jose Manuel Barroso?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Samozřejmě. To prostě tomu určitě neprospěje a jenom zvyšuje tu vydírací schopnost, řekl bych, tu publicitu Václava Klause, což je asi hlavní motiv. Podle mě nemyslím si, že mu jde tak striktně o české národní zájmy. Nicméně to je jenom spekulace. Odmítám i takové ty hlasy zvenku i zevnitř, pochody na Hrad, empeacement, odvoláme prezidenta, je to nesmyslné. Já striktně odděluji dvě pozice, to je hlava státu a osoba Václava Klause a tady musíme hlavu státu bránit. To znamená, to je první poloha. Ta druhá, Václav Klaus mistrně využívá všech bílých míst v ústavě, dokáže se do nich okamžitě prolomit, pohybuje se velmi často buď na hraně nebo…, myslím si, že tak trošičku a to je to, co mu zazlívám, tam někde odtud pramení i problémy mezi námi, on tak trochu by chtěl budovat takový semiprezidentský systém, možná alá Polsko nebo alá Francie, slabá vláda mu k tomu dává dostatek nástrojů. To znamená, využívá těch českých mindráků tu ze sudeťáků, takové to malé české sebevědomí. To mi trochu vadí, v tom smyslu já vidím tu jeho stížnost nebo ten jeho tlak na poslední chvíli jako velmi umělý…


Moderátor (Václav Moravec):

Kdybych vám namítl, nedivte se Jose Manuelu Barrosovi, tak nejprve z Česka slyší ano, my chceme ne dodatek, ale přijali jsme usnesení české Poslanecké sněmovny, českého Parlamentu, vše je dojednáno, a pak najednou se to komplikuje. Nedivte se, že zahraniční politici…

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Tomu já ale rozumím, já jsem taky řekl, že případná opakovaná stížnost senátorů za ODS by mnou byla brána jako obstrukce, kdy bychom už samozřejmě se chovali nestandardně. Já osobně se … po ratifikaci, zaprvé prezident, to bych chtěl říct, prezident pověřil nebo prezident dal vládě úkol, protože on pověřuje vládu, buď sjednává sám nebo sjednává vláda, sjednat Lisabonskou smlouvu. Pověřil mě a tím i vládu. Žádné podrobnosti nám k tomu nedal, víceméně se tomu procesu vyhýbal, dokonce bych řekl, že zcela úmyslně. On se od toho procesu víceméně distancoval, tak si to sjednejte, to bych řekl trochu na okraj.

Moderátor (Václav Moravec):


Kolik času jste vy ve vzájemných rozhovorech o zahraniční politice věnovali Lisabonské smlouvě a řekl…

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já bych řekl, že minimálně, bývaly takové pravidelné nepravidelné čtyřky, Vondra, Schwarzenberg, Topolánek, Klaus, kde jsme řešili celou řadu problémů, ale že bychom dostali nějaké zadání ve smyslu v žádném případě charta lidských práv nesmí být součástí Lisabonské smlouvy, tak to vylučuji. Nicméně pravdou je, že nám vadila vždycky jako ODS, ale co se týče Benešových dekretů, pokládám ten požadavek za nesmyslný, nám se podařilo vyjednat tu pod čarou, bylo to velmi složité s Rakušany a s Němci vyjednat. To znamená, tam žádná retroaktivita v tomto smyslu nehrozí. Individuální žaloby šly, jdou a půjdou uplatňovat vždycky, na to nemá žádná smlouva vliv. V tomto smyslu ten požadavek Václava Klause mi trochu připomíná Stanislava Grosse a jeho zálibu nosit opasek i kšandy. Vláda vyjednala opasek, Václav Klaus chce i kšandy. To znamená, v tomto smyslu…,


Moderátor (Václav Moravec):

Není to pojistka, že zkrátka kalhoty nespadnou?

Mirek Topolánek, předseda ODS:

No, ale ty kalhoty nespadnou, ale to není záruka toho, že třeba si do nich nenaděláte, což my teda jako Češi teď v poslední době děláme mistrně v Evropě.

Moderátor (Václav Moravec):

Premiér Jan Fischer označil požadavek Václava Klause na dojednání dodatku za nestandardní, jeho kabinet ale chce vyjít Klausovi vstříc.

Záznam Jana Fischera:

Vláda je k tomuto nestandardnímu kroku připravena s tím, že nepovažuje za možné znovu otevírat ratifikační proces u našich evropských partnerů, s tím, že postup vlády nebude zpochybněn Parlamentem České republiky.

Moderátor (Václav Moravec):

Pondělní slova Jana Fischera. V případě, že by šéf občanských demokratů Mirek Topolánek, který je hostem dnešních Impulsů, znovu byl premiérem, teď kdybyste byl na místě Jana Fischera, tak vy byste dojednával jako premiér Klausův dodatek?


Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já se domnívám, že k té situaci by vůbec nedošlo teda, to zaprvé. Právě…

Moderátor (Václav Moravec):

Co byste udělal s prezidentem?

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Právě slabá vláda nebo vláda bez politického mandátu vůbec umožňuje tyhle manipulace. Jestliže vláda dostala pověření sjednat Lisabonskou smlouvu a sjednala ji s mandátem, který měla od Sněmovny, který měla vláda jako taková. To znamená, můžeme si říkat, že jsme s tím či oním nespokojeni a jsme nespokojeni, ale vyjednali jsme přesně podle mandátu, který vláda měla. To znamená, já bych určitě řekl panu prezidentovi, aby si to pověření vzal zpět, ať si tu smlouvu teda vyjednává sám. No já určitě bych v tomto smyslu, já bych pokládal ten proces za ukončený. Ta ústava říká, obě komory Parlamentu schválí třípětinovou většinou, prezident podepisuje. Takže já…

Moderátor (Václav Moravec):


Vy byste na hru Václava Klause tedy nepřistupoval, kdybyste byl premiérem?

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já si myslím, že velmi nerad, protože to z nás dělá svým způsobem banánovou republiku. Já ten požadavek na odstranění charty lidských práv z Lisabonské smlouvy vnímám jako pozitivní, přichází ale pozdě, přichází v situaci, kdy bude brán jako vydírání, přichází v situaci, kdy se nám to nepochybně negativní vrátí, ta rizika té odplaty, teď já nechci říkat jaká, říkám to v uvozovkách, jsou poměrně vysoká a nemusí být jenom v podobě horšího portfolia komisaře. To si myslím, že ty země, kterým o tom opravdu jde, což jsou specificky ty velké, tak ty nám určitě budou mít možnost to mnohonásobně vrátit.

Moderátor (Václav Moravec):

V čem si myslíte, že se to České republice vrátí především?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


To teď jako to si myslím, že už v tom obrazu. My jsme jako země a během předsednictví jsme to ukázali, aspoň ty první čtyři měsíce celkem jasně, byli schopni poměrně racionálně řešit celou řadu problémů Evropy, dneska k nim nebudeme přizváváni. To si myslím, že je evidentní, že se poškodila i díky pádu vlády a díky tomu, co se děje, pozice těch malých zemí, takže nevím, jestli nás ty malé země budou mít rády.

Moderátor (Václav Moravec):

Jedna z otázek, které přicházejí na hosta dnešních Impulsů, když mluvíte o Václavu Klausovi jako prezidentovi, který chce semiprezidentský systém v České republice, tak jedna z otázek tady je, pane Topolánku, volil byste dnes znovu Václava Klause prezidentem?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak já jsem ho poprvé volil proto, že tehdy se ODS předpovídalo, že bude mít 12 procent po nástupu Mirka Topolánka v roce 2002, to znamená v tom únoru, březnu 2003 jsem ani nic jiného nechtěl, chtěl jsem potvrdit tu svoji roli, chtěl jsem ukázat tu sílu, že jsem schopen ho zvolit podruhé. Před tím rokem to bylo složitější, nicméně věděl jsem, že když se nepodaří zvolit Václava Klause s tou výchozí pozicí 122 poslanců a senátorů, tak z toho budu obviněn jako z velkého selhání a ta vláda skončí již v loňském roce. Já jsem měl pocit…

Moderátor (Václav Moravec):

Stejně skončila.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já jsem měl pocit… já jsem odhadl, že dostaneme rok po zvolení Václava Klause a spletl jsem se asi o 4 týdny, takže moje intuice tentokrát v týdnech jako nebyla úplně přesná. Dostal jsem...

Moderátor (Václav Moravec):

Volit jste ho tedy musel, ale kdybyste měl tu svobodu…

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já musím říct, že tam lepší kandidát nebyl, to pořád jsem ochoten tvrdit, nicméně to, že je Václav Klaus zvolen, tak je moje zásluha a dobře mi tak.

Moderátor (Václav Moravec):

Patří vám to tedy.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Ano samozřejmě.

Moderátor (Václav Moravec):

Že proto…

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Po zásluze jsem za dobrý skutek potrestán, nicméně Václav Klaus je výrazný, našel si dvě témata, kterými prostě opravdu dominuje té diskusi. Je to boj s globálním oteplováním a je to boj, řekl bych, proti byrokratické Evropské unii. V obou těch případech já s ním sdílím celou řadu jeho názorů, ale v té ortodoxní podobě si myslím, že už to neslouží našim zájmům, pokud jsme schopni definovat vůbec ty národní zájmy.

Moderátor (Václav Moravec):


Skupina 17 senátorů, vrátíme-li se k Lisabonské smlouvě, převážně z ODS, chce nejpozději do konce týdne doplnit svoji stížnost k Ústavnímu soudu na posouzení právě Lisabonské smlouvy. Ústavní soud projedná stížnost senátorů na veřejném slyšení 27 října, jeden ze senátorů ODS, kteří se pod stížnost připojili, Jaroslav Kubera dodává.

Záznam Jaroslava Kubery:


Prezident může podat samozřejmě také ústavní stížnost, já se spíš obávám toho, že ten Ústavní soud bude pod tak velkým tlakem a kdyby chtěl tu smlouvu skutečně probrat řádně, tak je to záležitost několika měsíců, nikoliv týdnů, takže jak naznačil pan zpravodaj, což mě překvapilo, už do tisku, což zpravodajové většinou nedělají, už naznačil, že si i na první přečtení už tam našel nějaké chyby, takže já spekuluji, že ten pokus bude tu stížnost jakoby odmítnut, aby se Ústavní soud nemusel meritem věci zabývat, protože on v případě, že by prozkoumal celou smlouvu a řekl, že je v souladu, tak by nesl veškerou odpovědnost za to, když se v budoucnu ukáže, že tomu tak není.

Moderátor (Václav Moravec):


Slova senátora z ODS Jaroslava Kubery, který se připojil ke stížnosti na Lisabonskou reformní smlouvu. Podle senátorů půjde o pouhé doplnění té předchozí stížnosti z konce září, nikoli o novou iniciativu a teď cituji senátora z ODS Jiřího Oberfalzera: Jsou to body, týkající se Římské smlouvy, respektive Lisabonské novely té smlouvy. Jaký vliv má podle předsedy ODS Mirka Topolánka na obraz ODS samotný u veřejnosti, že zkrátka skupina senátorů tady podala tu druhou stížnost.

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já musím říct, že tak jak se často spekuluje, že jsem spojil s Lisabonskou smlouvou svůj politický osud, já jsem to samozřejmě řekl jinak a musím to upřesnit aspoň prostřednictvím Radia Impuls. Pokud by podali opakovanou stížnost a protahovali ten proces, bral bych to jako obstrukci. To doplnění je podle mě formální záležitost, které nezabrání projednávání 27. října, 29. října je Evropská rada, takže předpokládám, že všichni to budou chtít stihnout do Evropské rady, ale nechci, nechci o tom ani žertovat. Ten obraz ODS ale s tím měla, s tou smlouvou problém od začátku, ty výhrady jsem nikdy neskrýval ani já. Lišíme se v tom, co pro Českou republiku znamená tato obstrukce, protože to je svým způsobem obstrukce a co, co může znamenat pro Českou republiku to, když nebude nebo když bude tou zemí, která případně shodí tu Lisabonskou smlouvu do budoucna. Já prostě…

Moderátor (Václav Moravec):


Vy myslíte, že ji prezident Klaus opravdu shodí, pokud byste si měl tipnout, padlo někdy v těch rozhovorech…

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Tak, kdyby, to teda musím, ne. . .

Moderátor (Václav Moravec):

Mezi vámi a Václavem Klausem, že by ji shodil.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

To musím říct, že on vždycky tvrdil, že pokud to Irové schválí, tak to podepíše. To znamená v těch to, že veřejně se vyjadřoval vždycky vyhýbavě, tak to patří ke stylu jeho politického vyjádření, tak to mě ani nepřekvapuje…

Moderátor (Václav Moravec):

Vy si myslíte tedy, že ji podepíše nakonec.

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já si myslím, že kdyby opravdu chtěl tu smlouvu nepodepsat v této situaci, kdy to schválily tři pětiny z nebo víc jak tři pětiny poslanců a senátorů, a on vlastně dostal tu svoji nominaci od poslanců a senátorů, takže si dovedu představit, kdyby prostě byl politik s velkým P, takže to nepodepíše, abdikuje, postaví za nějaký politický subjekt, vstoupí zpátky do politiky a bude chtít získat mandát od voličů. To bych si představit dovedl. Nevím, jestli Václav Klaus něco takového chce udělat. Myslím si, že ne, ale to by potom bylo, to bych bral jako politické gesto, kterému rozumím. Teď je to prostě stavění se proti celé politické scéně. Víceméně máte pravdu, že ten obraz ODS, i když je to minoritní část ódéesáků, je rozostřený. Já si myslím, že v ODS jsou dvě skupiny lidí. Jedna skupina nechce Lisabonskou smlouvu, ale uvědomuje si v podstatě to, že v dané chvíli kdy 26 zemí ratifikovalo a nechce být mimo ten evropský projekt. Ta druhá skupina taky nechce Lisabonskou smlouvu, ale domnívá se, že je možno to dostat až do situace, kdy se třeba podaří ji shodit. To si myslím, že to je sice menší část, ale nejsme ve sporu v ODS v názoru na Lisabonskou smlouvu.


Moderátor (Václav Moravec):

Tady je otázka pana Pavelky, jednoho z posluchačů, kteří posílají své otázky předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, který je hostem dnešních Impulsů: "Zdravím, co by znamenalo pro Českou republiku, kdyby došlo k nejhoršímu a byli jsme vyloučeni z Evropské unie, například kvůli Lisabonu."

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já si nedovedu představit, že by nás někdo vylučoval z Evropské unie, ale může se stát, že nebudeme mít to postavení, které by nám právem náleželo, jako jedné z těch progresivnějších středních zemí, protože my jsme vlastně největší z těch malých z hlediska počtu obyvatel nebo nejmenší z těch velkých. Určitě nebudeme patřit do té velké šestky, to znamená Německo, Německo, Francie, Británie, Polsko, Španělsko, Itálie. Podle počtu obyvatel se řadíme hned někde za ně, ztratili bychom ten vliv, že by nás někdo vylučoval, na to já moc nevěřím, nicméně marginalizace té…

Moderátor (Václav Moravec):


Nebylo by dobré z toho odejít, když tedy Václav Klaus říká, že ty náklady té budoucí integrace jsou tak velké …

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já se přiznám, že já z toho vývoje ve světě mám trochu obavy. Ten svět se nevyvíjí růžově nebo není to černobílý obraz. Pád té železné opony nezabezpečil prostě bezpečí a mír pro všechny, naopak způsobil nové problémy, ten svět se dneska stává méně přehledným, ta rizika se nesnížila, spíše naopak. Já bych řekl, než politicky nebo vnitropoliticky, tak spíš se pokusím státnicky říct, že příslušnost k tomu společenství těch západních demokracií pro nás znamená jistě větší garanci, jak neukotvenost takové v tom středoevropském prostoru, který pořád je velmi složitý, pořád se tady objevují resentimenty politiky 18., 19., 20. století, viz stále latentní spor mezi Maďary a Slováky a pořád to cítíte, pořád to tady je. Ty vazby, které jsme mysleli, že už jsou zapomenuty, pořád se znovu otvírají staré rány, já teda z pohledu, přestože to znamená poměrně bolestné přizpůsobení se například té Lisabonské smlouvě, tak pro mě ta příslušnost k této civilizaci a k tomu, k této části světa je jistou garancí, když to nemůžou být bilaterální smlouvy jako za Beneše, které nikdy nefungovaly.


Moderátor (Václav Moravec):

Připomínám, že hostem u mikrofonu Radia Impuls je předseda ODS Mirek Topolánek. Podle vedení českobudějovického oblastního sdružení ODS jste poškodil svojí rezignací na poslanecký post zájmy strany a její pozici nejen v dolní komoře Parlamentu, oblastí rada proto vyzvala výkonnou radu ODS, aby navrhla kongres plánovaný na konec listopadu jako kongres volební. Zůstane podle vás ta českobudějovická výzva ojedinělou?

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já to beru jako takový kontrolní chroust se tomu říká - testovací balónek. Jihočeský region není region, který by mě podporoval při mém souboji v minulém roce, který jsem nakonec vyhrál…

Moderátor (Václav Moravec):

Co by ten kontrolní chroust měl podle vás udělat?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


V politice se to nazývá například teorie sněhové koule. Jestli se někdo přidá, jestli se něco nabalí. Před každým kongresem existuje velké pnutí. Já bych pokládal překlopení toho kongresu, který má být spíše ideový, který má ukázat naši jednotu a připravenost na volby, které snad konečně přijdou v květnu, překlopení v kongres volební za poměrně velmi nešťastné. Já si dovedu představit a po sedmi letech předsedání ODS v nesmírně obtížné době, že budu kdykoliv vystřídán, ale musel bych vidět tu alternativu. To znamená, jestliže to…

Moderátor (Václav Moravec):

Vy nemáte korunního prince?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Já nemám korunního prince. Já v této chvíli, pokud ti lidé nepřicházejí s alternativou a chtějí se mě pouze zbavit, to mi připadá jako hodně laciné. Musím říct, že to nepodceňuji, ani nepřeceňuji, před každým kongresem existuje toto pnutí. Ten kongres je dospělý, doufám, že tak, jak máme naplánováno, se budeme zabývat po čase, kdy jsme to odkládali, sami sebou, že se budeme zabývat našimi ideovými kořeny a programovým instrumentáriem, že u toho zůstaneme. Pokud by měl ten kongres být volební, tak samozřejmě před těmi volbami nás to určitě poškodí.

Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, myslíte, že zůstane pouze u jihočeského chrousta, když…

Mirek Topolánek, předseda ODS:

To já nevím, já si myslím, že se může urodit něco ještě v Ústeckém kraji, já bych si tak tipoval.

Moderátor (Václav Moravec):

V Ústeckém kraji. A korunní princ tedy v ODS není? Vy sám vidíte za sebe náhradu?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Tak proboha, vždyť já jsem přišel za Václava Klause v situaci, kdy všichni prorokovali pád ODS na 12 procent a vlastně nemožnost Václava Klause nahradit a přivedl jsem ODS až ke 40 procentům preferencí a asi k deseti vítězným volbám. Ty jedny jsem prohrál, to byly ty krajské, to přiznávám, ale takže určitě existuje náhrada. Na minulém kongresu jsem tak trochu volal do toho davu, pokud voláte po změně a po novém předsedovi, tak ten člověk tady přece už musí sedět, ten už tady musel někdy promluvit. Já jsem ho teda ani neviděl, ani neslyšel. Já o tom nechci žertovat, prostě určitě ten člověk přijde, určitě existuje, nicméně tak, jak jsem řekl před výměnou Václava Klause, tehdy jako nominant, jako kandidát na předsedu ODS, že my nejsme indiánský kmen, kde se náčelník nový stává náčelníkem poté, co starému náčelníkovi uřeže hlavu, že jsme dospělá politická strana, tak i já si myslím, že ten scénář po příštích volbách je jasný. Buď ty volby vyhrajeme a budeme vládnout nebo je vyhrajeme málo a budeme tlačeni do velké koalice, pak to bude bez Mirka Topolánka a nebo je prohrajeme a bude to určitě bez Mirka Topolánka. A to si myslím, že je klasický příběh právě těch standardních západních demokracií. Já bych ty indiánské metody nechal spíše stranou.


Moderátor (Václav Moravec):

Další otázky, které přicházejí od posluchačů Impulsů, jedna z nich se týká skandálu na právnické plzeňské fakultě, zda kdybyste byl premiérem, tak byste nařídil například Ministerstvu zdravotnictví, aby Milana Kindla, bývalého proděkana, vyměnili jako arbitra v kauze Diag Human?

Mirek Topolánek, předseda ODS:


To já bych určitě nedělal. Já zaprvé musím říct, že ty signály, že tam není všechno v pořádku, existovaly a já bych z toho nechtěl dělat větší problém, než to je. Určitě šéf té akreditační komise mluví velmi hezky, velmi tvrdě, ale akreditační komise se na tom taky samozřejmě musela podílet a měla ty signály cítit a vnímat, ale tím nechci nasazovat na akreditační komisi. Já se domnívám, že je třeba ten případ došetřit, že je třeba tu fakultu uchovat, že je třeba ten případ vyšetřit, možná i zpětně všechny absolventy opravdu prověřit, pokud existuje možnost nějakého zpětného řešení, tak řešit i toto, ale hlavně systémově zabezpečit to, aby se to nemohlo opakovat v jiných případech, protože ty signály přece nejsou jenom z právnické fakulty v Plzni. Já odmítám, aby tam do toho zasahovalo Ministerstvo vnitra nebo ty různé požadavky sociálních demokratů, které říkají na tiskovce. Především…

Moderátor (Václav Moravec):

Měl by ale podle vás Milan Kindl tedy být arbitrem v arbitráži…


Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já zaprvé nevím, kdo je Milan Kindl, to vy předpokládáte, že čtu noviny, tak teda nečtu.

Moderátor (Václav Moravec):

To je proděkan na té právnické fakultě.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Bývalý proděkan.

Moderátor (Václav Moravec):

No tak vidíte, tak víte, kdo je Milan Kindl.

Mirek Topolánek, předseda ODS:


No, dobře, tak to sem tam mi něco cvrnkne o uši. Já se domnívám, že ta věc je natolik vážná, že prostě, to bychom zpochybnili úplně všechny arbitráže, úplně všechny procesy. Já si neumím představit, že bychom teď vstupovali do toho rozjetého procesu, ne… Ale nejsem schopen to vyloučit. To by tam muselo dojít k nějakému trestně právnímu postihu, jinak prostě výměna toho člověka přece není možná. Takže, nebo je velmi složitá. Já to nevím, to se mě ptáte na něco, co netuším. Ten příklad ukazuje, já jsem chtěl, když jste se mě na to zeptal, tak jsem chtěl říct, že jsem si přes Vánoce chtěl udělat právnický titul na právnické fakultě v Plzni.

Moderátor (Václav Moravec):

Ano, stihnul byste to během svátků.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Teď když prostě, dejme tomu, si budu hledat nějakou obživu, tak prostě v té justici nebo v té advokacii to nemusí být špatné, že.

Moderátor (Václav Moravec):


Záleží, aby nikdo nezačal, pane předsedo, zkoumat váš titul inženýra, jestli jste nevystudoval také…

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Já jsem vystudoval velmi složitě, ale v řádných termínech, to musím říct. Za pět let pět ročníků bez ztráty kytičky a dokonce, což mě připadalo teda hodně úsměvné, jsem při 110. výročí své alma máter v Brně nedávno za absolventy držel řeč. Což mi připadalo úsměvné vzhledem k tomu, že já jsem chtěl dělat žurnalistiku a tu strojní fakultu jsem studoval tak trochu omylem, ale dobře, teda upozorňuji.

Moderátor (Václav Moravec):

Aha, tak teď už chápu, proč nemáte rád novináře. Takže vy jste zastydlý novinář.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Ne, to jsem byl možná v těch 17 letech. Básník, novinář a obecně bídník.

Moderátor (Václav Moravec):

Další otázky, které přicházely od posluchačů Impulsů, jestli jste dostal od premiéra Jana Fischera nástřel priorit, o které bude rozšířen obohacený program vlády?


Mirek Topolánek, předseda ODS:


Nedostal. Myslím si, že jsme se shodli na tom úsměvném jednání i s šestkou na pražské kandidátce, kdy já jsem bohužel nemohl pana Svátka vzít s sebou, protože ten formát tady byl navržen, předseda strany plus šestka na kandidátce v Praze, v případě Sociální demokracie Olga Zubová, ten jsem opravdu dodržet nemohl, tak to jednání nic moc neukázalo, necháváme Janu Fischerovi v této chvíli po tom, co jsme mu řekli zhruba, jak si to představujeme, volnou ruku. On ale ví, že nemá přicházet do Sněmovny s legislativními návrhy, které projdou 101-102 hlasy, že se má pokoušet nalézt to v programu, co už ve Sněmovně leží po minulé vládě nebo to, co bylo připraveno a mohlo by být dokončeno, tak aby pro to hledal širší konsensus. Jsou určeni určití experti z těch stran, od nás to je Petr Tluchoř, kteří by se měli tímto zabývat, ale má poměrně volný mandát, ale má ho volný v tom smyslu, že nečekáme, že ta vláda bude dělat radikální revoluční změny a spíše bude připravovat pro tu vládu příští v jednotlivých, dejme tomu, pilířích toho veřejného pojištění nebo toho, co se prostě udělat musí, ať je to v důchodech, ve zdravotnictví nebo v sociální oblasti…


Moderátor (Václav Moravec):

Státní energetická koncepce je tím materiálem, který by měla…

Mirek Topolánek, předseda ODS:


Státní energetická koncepce si zaslouží být projednána, chci říct, že ten materiál z roku, myslím, 2002, je pro mě jako energetika dostatečný. Já bych tam akcentoval pouze dva nové problémy, a to je náš trochu vynucený závazek k podílu obnovitelných zdrojů na energetickém mixu a energetická bezpečnost, z které vyplývají některé kroky, které stát udělat musí a v tomto smyslu já si vůbec nemyslím, že by se do toho mělo zasahovat víc. Já jsem pro to, aby ta koncepce nebyla na čtyři roky, na mandát jedné vlády, aby byla aspoň na 20-50 let, na kterou dobu se plánují investice v této oblasti. Takže já si myslím, že to projednat… být může. Ty ekologické limity, které jsou v tom materiálu z roku 2002, se dokonce nemusí ta dikce a tak, jak je to napsáno, měnit. Já si myslím, že je to velmi kontroverzní záležitost, nám se podařilo během naší vlády se zelenými ve vládě posunout, logicky posunout limity na Bílině s tím, že jsme vyměnili, řekl bych, uhlí za uhlí nebo já nevím, emise za emise přesněji a v tomto smyslu musí i ta jednání na severu v Mostecké uhelné pokračovat tak, aby to neznamenalo ohrožení těch lidí, kteří tam žijí a to já jsem energetik, který si přeje, abychom dotěžili uhlí, ale mně to připadá, pokud by to teď se mělo v tomto období, kdy ta vláda nemá mandát, takto radikálně změnit, tak to by bylo…


Moderátor (Václav Moravec):

To znamená, nechat to na příští vládě?

Mirek Topolánek, předseda ODS:

To já si myslím, že musí být na příští vládu a tak, jak je to napsáno v té energetické koncepci, kterou dělala Špidlova vláda mimochodem, tak si myslím, že to je správně.

Moderátor (Václav Moravec):

Říká předseda ODS Mirek Topolánek, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji za váš čas a někdy příště na shledanou.

Mirek Topolánek, předseda ODS:

Děkuji za pozvání, pěkný večer.

 
  Přístupy: 36502 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA