Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Ten Náš Systém

Vít Blaha

V 70. a 80. letech minulého století jsem pracoval ve Zbrojovce Brno ve výrobě moderní techniky, kterou náš tehdejší státní podnik distribuoval do celého světa. Teda míněno do celého Tábora míru – od Šumavy až po Kamčatku. Po listopadu 1989 nám, zaměstnancům provozu Šumavská, kde se výdobytky socialistické techniky vyráběly, bylo jasné, že jestli se v otevírající ekonomice objeví nějací první nezaměstnaní, budeme to my.

Přímá srážka pseudoekonomiky RVHP s fungujícím trhem skutečně znamenala zhroucení celého oboru počítačů (a nejenom těch osobních vyráběných ve Zbrojovce) během pár měsíců, ačkoliv prognózy v podnikovém časopise „Zbrojováček“ z jara 1989 hovořily o dalších stovkách tisíců kusů našich designově a technicky ojedinělých počítačů na které čekají zákazníci nejen v Sovětském svazu.

Skončila Šumavská, skončila Zbrojovka, skončily počítače i v JZD Slušovice, (kde nesly označení TNS - byla to prý zkratka sousloví „Ten náš systém“) skončil i Sovětský svaz. Myslel jsem si, že podobnou náhražkovou ekonomii už nikdy nezažiji. Chyba! V březnu 2002 se objevily první titulky oznamující, že se historie bude v mnohém opakovat:

„…26. 3. 2002 EU bude mít nejmodernější systém satelitní radionavigace na světě. Ministři dopravy Evropské unie dnes schválili projekt výstavby satelitní sítě Galileo pro radionavigaci, který ukončí monopol dosud nejmodernějšího radiokomunikačního amerického systému GPS na světě a umožní EU nezávislý rozvoj moderních systémů v civilní i obranné sféře…“

Schválili to sice ministři EU, ale za těch pět let se v celém projektu Galileo udála jediná podstatné věc. Privátní firmy, které se měly podílet na spolufinancování mají obavy z toho, že evropská obdoba amerického systému bude ekonomicky nesoběstačná a proto od celého projektu letos na jaře odstoupily.

Členské země EU, která do Galilea už investovala miliardu eur, se ale začátkem června dohodly, že v projektu budou pokračovat a jeho financování zajistí z veřejných zdrojů. Což jsou peníze, které nám EU sebere, aby se mohlo rozvíjet něco, o čem je soukromý kapitál přesvědčený, že to bude neefektivní, ale naopak plánovači naší růžové budoucnosti se domnívají, že to smysl má.

Kuriozní je, že právě letos začali prodejci GPS navigací do aut zveřejňovat údaje o tom jak jim raketově roste počet prodaných přístrojů a že se to stává podobně módním artiklem jako mobilní telefony před deseti lety. Samozřejmě, že pravou příčinou je pokles cen – ten, společně s kvalitnějším mapovým pokrytím střední a východní Evropy je hnacím motorem stoupající oblíbenosti autonavigací.

Nic z toho ovšem nebrání dalšímu aktivistickému pokračování v nesmyslném vyhazování peněz daňových poplatníků. Chruščovovsky hloupá iniciativa Lisabonská strategie, na základě které chtěla EU do roku 2010 „dohnat a předehnat“ USA byla jen taková tradiční socanská proklamace, která historicky končí vždycky zcela stejně jako v tom vtipu:

„…Jaktože prší, když jsme si odhlasovali, že poručíme větru dešti?...“


Jak je možné, že jsou ti Američani stále před náma, když jsme si v EU odhlasovali už v roce 2000, že je předeženeme?

Jak je možné, že se ty privátní firmy nechtějí podílet na financování Galilea?

Když si v říjnu 2004 dělala EU jakousi inventuru výsledků dosažených na té předbíhací cestě od Lisabonu 2000 zjistila, že rozdíl mezi EU a USA se nejen nezmenšil, ale naopak zvětšil!

„…´Evropská komise měla správný záměr, ale její úsilí mařily jednotlivé země mající v EU právo veta´, stěžoval si tehdy předseda Evropské komise Romano Prodi…“

Je přímo symbolické, že nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy, ve Francii považovaný za pravicového, na summitu EU v Bruselu vymazal minulý týden z cílů unie zmínku o „trhu ničím neomezovaným konkurencí“. Liberalizace trhů, zejména služeb, byl přitom původně jeden z nejvíce zmiňovaných úkolů Lisabonské strategie z roku 2000.


Na rozdíl od Lisabonské proklamace je Galileo velmi drahá sranda! Mělo bychom přesvědčit naše zástupce v EU, aby se zasadili o co nejrychlejší odpískání celého projektu. Jen tak se dají ušetřit nesmyslně vyhazované miliardy euro.



Vít Blaha

Osobní stránky
 
  Přístupy: 4716 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA