Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Policie v Británii dost řádí

Benjamin Kuras

MF Dnes 4. 12. 2008


Když se před devatenácti lety rozpadla komunistická říše, těšili jsme se, jak střední a východní Evropa převezme západní politickou kulturu. A jak to dopadlo?

Zdá se, že západoevropští politici se naučili leckteré triky známé z autoritářských režimů. V Británii to Tony Blair ještě jakžtakž maskoval šarmem a řečnickou dovedností.

Brownovo socialistické vládnutí je už bez servítků.

Britská policie nedávno podnikla razii na domácích adresách i v kanceláři konzervativního poslance Damiana Greena. Nebyla to ledasjaká policejní jednotka, nýbrž protiteroristické komando. Zabavilo mu veškeré dokumenty včetně soukromé korespondence, počítače, mobily a black-berry. Na jeho e-mailovou adresu nastavilo vzkaz, že adresa je nedostupná z bezpečnostních důvodů. Poslanec Damian Green je stínový ministr pro záležitosti imigrace. Jeho povinností je hlídat, co vláda v imigrační politice provádí. Nedávno na ni uhlídal – a předal médiím – že dala za velké tajnosti pěti tisícům imigrantů bezpečnostní osvědčení pracovat na citlivých místech ve veřejném sektoru.

Trestný čin, z nějž Greena policie viní, se jmenuje „zneužití pravomoci veřejného činitele“ a vztahuje se na něj jako nejvyšší trest doživotní vězení. Greenovým komplicem má být jeden zaměstnanec ministerstva vnitra, který byl zatčen o týden dřív. Ten v té době několikrát Greenovi volal, že se s ním chce sejít. Green setkání odmítl. Důkazem Greenova trestného činu by bylo, kdyby zaměstnance ministerstva k předání informací nabádal a od něho je dostal. Takový důkaz však policie nemá.

Za tentýž trestný čin byly nedávno souzeny dvě osoby: jeden poslanec a jedna novinářka. Obě soud osvobodil, když zjistil, že důkazy proti nim získala policie odposlechem jejich telefonátů, tedy nezákonně. Hovoří se o tom, že Green byl rovněž terčem policejních odposlechů. Nejpalčivější otázky, s nimiž teď opozice a média útočí na britskou vládu, jsou: Jak mohla policie získat přístup do Greenovy kanceláře na půdě parlamentu bez povolení jeho (labouristického) předsedy? Je možné, že ani premiér, ani ministryně vnitra o razii předem nevěděli (jak oba tvrdí), když o ní byl informován londýnský primátor (konzervativec) Boris Johnson, který o ní hned informoval vůdce opozice Camerona? Stala se pod Brownovou vládou Británie policejním státem, jestliže protiteroristické jednotky zatýkají poslance za výkon poslaneckých povinností?

A připomíná se, že poslední, kdo si dovolil poslat na půdu parlamentu policii zatýkat poslance, byl král Karel I.

Cromwell mu za to tehdy provedl revoluci a dal useknout jeho královskou hlavu.



Benjamin Kuras
Od roku 1974 britský občan. Autor 15 anglických divadelních a rozhlasových her, které se hrály v šesti zemích. Přispívá do českých periodik: Respekt, Bajt, Český deník, Týden, Lidové noviny, Profit, Marianne, MFDnes, Xantypa.
 
  Přístupy: 27118 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA