Jak je na tom tento týden naše vláda
Jitka Macháčková
Jak je na tom tento týden naše vláda? Podala demisi. Já bych jí nazvala hvězdnou pěchotou. Ti, co přijdou po ní, zase budou do úřadů volat ty vyhozené a ti noví, dostanou vyhazov. Nechtěla bych na těch ministerstvech pracovat. Co je to za práci, sotva něco rozděláte, už musíte končit.
To je, jak když já mám dohromady počítač s dcerou, která mě vždycky začne vyhazovat, když si k tomu sednu. Taky mě tento způsob práce nebaví. Podívám se tedy rychle na vládní politiky, než sama poletím, abych se v tom trochu zorientovala. Vezmu si k tomu na pomoc zvířátka, co jiného, když s lidmi se dnes jen těžko domluvíte. Proč myslíte, tedy kdo ještě neví, že se lidé přirovnávají ke zvířatům?
Může za to literární útvar jménem bajka, který se k tomuto účelu používá a vznikl už dávno za starých časů někde v Indii nebo v Číně. Samozřejmě za tím stojí buddhismus a jeho zakladatel Buddha (čti Buda), který byl od peřinky hýčkán v královském paláci a teprve v devětadvaceti letech, když oslavoval narození svého syna, tak bujaře, že ho okolnosti vymrštily za zdi blahobytu, strnul nad realitou hrůzou a úžasem zároveň. Uviděl poprvé bídu. Dál už to asi znáte, odešel od rodiny, aby jako poustevník šířil myšlenky, které ho napadaly, když se postil a dosahoval nirvány ve svých meditacích. Získával postupně uznání a zakládal kláštery pro mnichy a jeptišky. Jeho kněží si tam vštěpovali vzdělanost a mezi lidem šířili lásku ke všem tvorům, tedy včetně zvířat. Zvířecí tvory studovali ze všech stran, jejich charaktery a rysy povah srovnávali s lidskými, jednotlivým zvířatům byly zasvěceny chrámy a jelikož v buddhismu je prolínání lidské a zvířecí existence a posmrtná reinkarnace samozřejmostí, sledovalo se, kdo kým asi byl před tím než je teď a podobně, dostala se tím zvířata až do nebes nebo-li do astrologie.
Vznikla také tato bajka. Když Buddha umíral, měl přání, aby k němu přišla všechna zvířata, přišlo jich ale jen 12. A ta jsou dnes znamením čínského zvěrokruhu. Charakteristika těchto povah se ale liší od té evropské (znáte raka, býka, štíra, pannu...).
Buddha se nakonec u smrtelného lože dočkal jako první Krysy (někdo zná jako Myš), obětavé, která chce uhájit před světem všechno, co považuje za své. Také Buvol se rozhodnul, že přijde, po rozvaze, ale přece. Pak připádil Tygr, který se chtěl ukázat jako zvíře, co neodmítne žádnou výzvu. Na pozvání Buddhy přihopkal jako čtvrtý oddaný Králík (Zajíc). Jako další přiletěl velký Drak, přece se nenechá takovou potravou, kterou králík byl, zahanbit. On je autoritou, která musí Buddhu podepřít. Dalším v pořadí byl opatrný a chytrý Had, připlazil se odněkud z trávy, nevěděl, jestli dělá dobře, ale chtěl se přidat. Dusoty kopyt se přihlásil trochu nervák, ale krásný Kůň, sebevědomý, i když netrpělivý. Samozřejmě Ovce nezůstala také pozadu a přišla za ostatními. Ve své pokoře chtěla vyjádřit naprostou loajalitu. Pak mezi všechny skočila ze stromu Opice, která se chtěla hlavně pochlubit, jak jí to sekne. Viděl to Kohout a udělal to samé, opičil se jen po opici, chvástal se svým peřím. Pes také nechtěl chybět, přiběhl, stočil se Buddhovi k nohám a vyjádřil tím svoji otevřenou pomoc pánovi. Do "dvanáctky" chyběl už jen Kanec (Prase), vřítil se tam jako poslední, plný života a přímočaře. Neodolal výzvě.
12 různých povah dala dohromady jedna akce za jediným cílem. Podpořit Buddhu a být s ním až do konce. Přístup této filozofie ke zvířecímu světu, nikoli náboženství, hledá pochopení života a umět ho žít tak, aby po nás nezůstala ani bolest, ani utrpení. Ale to už si musíte nastudovat někde jinde.
Mě napadlo se podívat přes zvířecí znamení na naše vládní politiky. Pročpak se nedokáží domluvit na jedné akci oni? Je jich nyní, ve vládě 15. Máme tu dvě Opice, tři Draky, čtyři Kozy, jednoho Buvola, tři Králíky a jednoho Kance. Všimněte si, že úplně chybí zastoupení šesti dalších zvířat.
Kdyby byl Mirek Topolánek prozíravý, tak by se postaral o to, aby ta zvířata, která jsou i v nejhorší situaci loajální a respektována ostatními, byla ve vládě zastoupená. Chybí v ní Krysa, Had, Kohout, Pes, Kůň a Tygr. A proto snad už nyní vláda bude vládnout v tomto složení jen omezenou dobu.
Naproti tomu vypíchnu zvířata ze stínové vlády, která se chystá uchopit moc, hned potom, co smečka těchto vládnoucích šesti druhů zvířat, opustí svoje kanceláře. Budou to, předseda vlády Drak, kterému hvězdy nyní neobyčejně nahrávají. I přes jeho velký vnitřní odpor zabere svými argumenty a nebude mít konkurenci. V tom případě by měl být ve vládě jediným Drakem.
Další pozoruhodnou bytostí je ministr zdravotnictví Had, který v současné vládě chybí, i přes jeho neustále se zapalující lýtka upevní pracovní postavení a získá respekt. Dalším zvířetem, který má vliv na fungování stínové smečky je ministr financí Kanec, který, jak jsem říkala, řeší ve své mladosti vše přímočaře, usměrní svoje emoce a ve finančních otázkách se bude umět obratně orientovat.
Je tu ještě jedno zvíře, stínová Opice, která svou visáží sice vůbec necharakterizuje ministra práce a sociálních věcí, čili opasek spíše neustále musí povolovat, aby nazítří ještě vlezla do kalhot, jenže má lidi ráda a udělá pro ně vše, jen aby ji nechali ve středu finančního dění.
Pokud se stane příštím předsedou vlády Drak nebo Tygr či Kanec, musí být jediným znamením ve vládě a to je celý úspěch sestavování vlády. Budeme mít milí čtenáři - voliči vyhráno. To nám totiž radí čínský zvěrokruh.
Jitka Macháčková