Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Opta v Brně – trendy v brýlové módě

Jitka Macháčková

Tento víkend se uskutečnil na brněnském výstavišti 13. mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie. Co do velikosti veletrhu žádná gigantická akce, vše proběhlo jen v jednom pavilonu, ale o to větší důraz byl kladen na úroveň veletrhu. Podle statistiky nosí brýle, nebo potřebuje aspoň ke čtení, každý druhý občan ČR.

Pro odbornou veřejnost, která se tam sešla, byly nastoleny problémy k řešení, které si nezadají s jakýmkoliv problémem co do závažnosti z jiných oborů. Například české optiky trápí, že standardní péče neodpovídá ceně pomůcek. Tabulky, podle kterých oceňují úkony neodpovídají současným požadavkům. Přitom ceny pomůcek za poslední léta několikanásobně vzrostly. Počet provozoven optik poskytujících služby vzrostl třikrát a optické přístroje jsou také sice o mnoho přesnější a kvalitnější, ale také dražší. Domácí firmy, které vyráběly optiku zanikly a vše se musí prakticky dovážet ze zahraničí. Z toho plyne, že pořízení si kvalitních brýlí pro nás vyjde čtyřikrát tak draho jako v Německu.

Druhým problémem je to, že oční lékař vám napíše brýle na základě vašeho subjektivního vidění, přečtete řádky, doktor vám vymění pár skel a jdete s receptem k optikovi. Jenže potom se stane, že doma zjistíte, že to není až tak ono a že vám vlastně brýle nevyhovují. Takto dopadá řada lidí a protože v průběhu života se mění zrak několikrát, je třeba čas od času si zrak nechat zkontrolovat. Lidské oko prochází dvěma fázemi, kdy se mu lomivost oka zvýší, a dvěma fázemi, kdy se sníží. Mezi 20 až 50 lety dochází většinou jen k malým změnám, od 50 do 65 let se oční vada zvyšuje a po 65. roce života nastává stabilizace až ústup do předešlých hodnot. Může to být až o dvě dioptrie. To je ovšem jen teoretická úvaha. Stává se to u krátkozrakých lidí, kteří mají silnější brýle a když si nenechají oči proměřit, zbytečně silnými „popelníky“ namáhají zrak. Samozřejmě dobrý zrak spočívá na celkovém zdravotním stavu jedince.

Na Optě celou atmosféru výstavy doplňoval doprovodný program, zpívala Ilona Csáková a Matěj Rupert. Jak je na tom Ilona s brýlemi? Používá je v autě a jako módní doplněk, také jako relaxační pomůcku, aby si unavené oči odpočinuly.

Jako módní doplněk brýle sluneční letos zaznamenávají velký posun. Budou se nosit brýle motýlkové a takzvaného mušího tvaru. Čím větší, tím lepší, tmavé a se širokými stranicemi. Pro ČR jsou tyto kolekce docela odvážné, ale návrháři jsou přesvědčeni, že se móda ála moucha chytne.

Pro dioptrické brýle se také přitvrdilo. Do popředí zájmu se dostávají obruby sytějších barev, křiklavějších, používá se výrazné masivní podloží a široké barevné stranice brýlí různě zdobené. Prostě brýle sami o sobě vypovídají hodnotu jako kus šperku nebo umělecké dílko. Doba, kdy jsme měli na očích jen sklíčka a za jakýkoliv kousek materiálu navíc jsme se styděli je nenávratně pryč. Tedy aspoň pro tento čas.

Proto návrhář Petr Andrys spojil svůj um s dovedností předního módního návrháře Osmana Laffita a vymysleli spolu na podzim loňského roku kolekci brýlí, kterou nyní na veletrhu prezentovali. Spolu s 15 modely brýlí jsme mohli vidět i celou oděvní kolekci Osmana Laffita, kterou předváděl na sklonku roku 2006 v Praze. Jeho vypracované a ojedinělé modely z těch nejkvalitnějších látek jsou samozřejmě detailně provedené tak, aby duplikát byl pro případné plagiátorství co nejtěžším oříškem. Firma pana Andryse má pětiletý licenční souhlas jako jediný v republice na výrobu Laffitových krásných brýlí a také si patřičně značku chrání. Za přístupu novinářů na stánek kolekci brýlí sice majitel firmy Mr. Gain pokřtil šampaňským, ale brýle vystavené na stojáncích zmizely pro jistotu do kufříku. Nedivte se. Jen jejich prodejní cena začíná někde od 5000 Kč směrem nahoru. Ale stojí rozhodně za to, to mi věřte.

Zdroj: BVV
Foto na webu obligatne.com



Jitka Macháčková
 
  Přístupy: 3268 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA