Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Tento text byl na Virtually publikován již 31.5.200.5. (JD)

42 milionový úplatek za Unipetrol?

Vladimír Petrilák

V Polském sejmu (dolní komora parlamentu) už po několikáté byla řeč o české palivové firmě Unipetrol. Dne 31.5.2005 padla částka 42 000 000 euro. Jako úplatek za privatisaci.

Vyšetřovací výbor sejmu, který bádá okolnosti privatisace polského palivového koncernu PKN ORLEN již potřetí vyslýchal bývalého člena správní rady Orlenu, Krzysztofa Kluzka. Tento svědek, který na rozdíl od jiných toho mluví hodně a předává výboru i prokuratuře mnoho zajímavých dokumentů, 31.května prohlásil, že má dokumenty stvrzující, že každá ze stran privatisačního kontraktu (privatisace Unipetrolu) obdržela úplatek ve výši 21 000 000 eur. Kluzek nechtěl odpovědět zda na české straně příjemcem byl premiér České republiky, protože – jak uvedl – informace o korupci obdržel od účastníka jednání o privatisaci, pana Jacka Spyry. Pan Spyra, dle informací Kluzka byl v době vyjednávání spolupracovníkem firmy SETA, která chtěla odehrávat roli privatisačního zprostředkovatele. Kluzek na otázku jednoho z poslanců zda opravdu došlo ke korupci odpověděl, že neví, ale pak dodal, že z kontextu událostí má za to, že dokumenty o úplatku jsou spíše věrohodné (veškeré materiály předal prokuratuře). Zmínil také, že se zdála podivná role firmy Agrofert. „Pan Babiš určitě nic neztratil“ - uvedl na otázku, co z té své účasti Babiš (majitel Agrofertu) měl. Kluzek byl následně konfrontován z písemným prohlášením pana Spyry, který rozhodně popřel, že by se stýkal s Kluzkem natož mu předával nějaké informace o privatisaci Unipetrolu. Kluze na toto přečtené jedním z poslanců prohlášení opáčil, že setkání s panem Spyrou nahrál a i tento důkaz předal prokuratuře.

Již v dubnu tohoto roku náměstek šéfa PKN ORLEN, Janusz Wiśniewski, byl tázán zda nic neví o korupci související s privatisací Unipetrolu, tento prohlásil, že nic o tom neví. Název firmy Unipetrol se v jednání tohoto vyšetřovacího výboru objevil už poněkolikáté.

Firma ORLEN je pod drobnohledem parlamentního vyšetřovacího výboru. Jednání výboru jsou zpravidla veřejná, přenáší je v přímém přenosu třetí program polské veřejnoprávní televise. Není možné v krátkosti přiblížit složitou materii práce vyšetřovací komise parlamentu. Lze jen říci, že obrázek firmy, který vzniká na základě mnohých svědectví není nikterak vábný. Dokonce vzniká dojem, že ORLEN přinejmenším toleroval (a snad i nadále toleruje) počínání palivové mafie. Samozřejmě, že toto by nebylo možné, kdyby na to co se děje v PKN Orlen neměli vliv politici (počínaje presidentem Kwaśniewským a konče jednotlivými ministry a předsedy levicových stran) a příslušníci vojenského zpravodajství (kteří jsou také zapleteni do několika případů palivové mafie, které již vyšetřuje prokuratura!). Vychází také najevo, že Orlen je jakousi dojnou krávou pro vládnoucí – podivné transakce, které divnou shodou okolností připomínají tunelování, kde na straně tunelu, kam peníze plynou se náhodně objeví vždy kdosi více ci méně spojený s kýmsi z politických elit.

21 000 000 € pro českou stranu a stejně tolik pro polskou. Hm. To nejsou malé peníze. Zatím nevíme, zda tato informace je pravdivá. Víme jen, že věcí se patrně bude zabývat polská prokuratura a že je možné, že se k této otázce na základě shromážděných materiálů nakonec vyjádří i polský parlamentní vyšetřovací výbor, což by mělo být na začátku července tohoto roku.

Připomeňme, že Unipetrol byl prodán polskému PKN ORLEN (prvním, neúspěšným, kupcem byl Agrofert Andreje Babiše), když ORLEN získal souhlas EU k této transakci zaplatil Fondu národního majetku částku 11,75 mld. korun za takřka 63% akcií Unipetrolu. Tímto se celá transakce završila. Je zvláštní, že firma Agrofert, které byl podnik prodán Zemanovou vládou a následně byla privatisace zrušena, protože nabyvatel jednoduše nezaplatil, se objevila i při této druhé privatisaci. Rozhodnutí o novém prodeji přijala Špidlova vláda loni v dubnu. Mimochodem také v dubnu loňského roku Hospodářské noviny přinesly informaci, že Agrofert opět vstupuje do hry a že se Andrej Babiš dohodl s PKN o odkoupení části Unipetrolu. V dubnu se také o Orlenu začalo hodně mluvit v Polsku – v létě loňského roku vznikla již zmíněná vyšetřovací komise, která nejprve zkoumala podezřelé okolnosti zatčení šéfa koncernu Modrzejewského. Je s podivem, že česká žurnalistika nezaregistrovala množící se pochybnosti kolem polské firmy PKN ORLEN. A protože došlo k završení transakce prodeje 63% akcií Polákům, lze soudit, že ani BIS ani žádné jiné služby neměly k privatisaci co říci. Na základě veřejně dostupných informací, které jsou zatím k disposici v Polsku, lze dojít k závěru, že ani druhý prodej Unipetrolu asi nebude tím nejšťastnějším.

V Polsku je firmě Orlen věnována mimořádná pozornost. Nejen proto, že jde o jeden z největších středoevropských koncernů, ale hlavně proto, že takřka vše co se týká PKN ORLEN se také týká otázek strategické bezpečnosti státu – ropy a paliv vůbec. A v pozadí je i mafie…

ORLEN DEMENTUJE

31.5.Płock (PAP) - PKN Orlen rozhodně protestuje proti poškození dobrého jména společnosti veřejenými a důkazy nepodloženými insinuacemi Krzysztofa Kluzka - stojí v prohlášení, které dnes vydal koncern PKN ORLEN.
V prohlášení se praví, že v rámci nákupu akcií Unipetrolu není nic známo o jakékoliv korupci. Transakce byla kontrolována Odborem kontroly a bezpečnosti společnosti, kdyby odbor objevil nějaké nesrovnalosti, budou tyto okamžitě předány vyšetřovacím orgánům - stojí v prohlášení firmy.

Za zmínku stojí také ta část prohlášení, v němž je napsáno:

"Depolitisace společnosti byla a je prioritou působení nyní pracující správní rady".


31.5.2005 Vladimír Petrilák, Polsko
http“//www.cepol.tk



Vladimír Petrilák
 
  Přístupy: 12334 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA