Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Festival Za vodou



V průběhu července a srpna (přesné termíny na přiloženém plakátku) proběhne v samém centru Městské části Praha 5, v galerii Portheimka na Arbesově náměstí nová kulturní přehlídka, kterou jsme s jistou nadsázkou nazvali Festival Za vodou. Myšlenka tohoto festivalu vyšla z faktu, že letní období je optimální příležitostí představit publiku ojedinělé, netradiční či původní projekty, které využijí neformální atmosféry a zpestří letní kulturní nabídku nejen pro Prahu 5, ale pro celou Prahu a její obyvatele i návštěvníky. Praha 5 tak má příležitost založit kulturní a společenskou tradici, která bude svým způsobem ojedinělá v kontextu všech pražských kulturních aktivit.

Snaha odlišit Festival Za vodou od jiných jednorázových akcí je vtělena do dramaturgie akce, která chce v každém ročníku vycházet z ústředního tématického východiska, které bude vyjadřovat dominantní téma doby a společnosti. Letos jsme naprosto bez zaváhání zvolili téma „Žena a změna“, protože považujeme otázky partnerství, mezilidské vztahy obecně, za klíč k moudrému a spokojenému životu lidí v moderní době. K tomu patří i odbourávání vžitých klišé a předsudků, a také v nemenší míře relativizace různých militantních ideologií, potlačujících suverénní a svébytný rozvoj člověka a jeho koexistenci se světem. Proto toto téma chápeme jako existenciální, nikoli feministické či anti-feministické. A v tom smyslu je považujeme za univerzální a obecně přijatelné a srozumitelné.

Hlavním bodem programu Festivalu Za vodou je česká premiéra hry americké autorky Eve Enslerové Tělo. Enslerovou známe z jejího předchozího, velmi úspěšného projektu Monology vagíny, které jsou na pražských jevištích přítomny už téměř 5 let a jde o jedno z nejvíce reprízovaných divadelních představení (nyní kolem 250 repríz). Monology vagíny, stejně jako nyní Tělo, vznikly z dílny režisérky Ireny Žantovské a překladatelky, herečky a v neposlední řadě producentky představení Dagmar Bláhové. Účinkovat budou – vedle samotné Dáši Bláhové, také Jitka Asterová a Michaela Sajlerová.
Hra Tělo navazuje na předchozí projekt jak svou poetikou na pomezí publicistiky a dramatu, tak svým tématem, které se zaměřuje na reflexi a sebereflexi moderní ženské identity. Dá se předpokládat, že – tak jako u Monologů vagíny, půjde i v případě Těla půjde o ojedinělý dramaturgický počin, který ocení také široké divácké vrstvy.

Divadelní a hudební program Festivalu Za vodou v duchu ústředního tématu dále doplňují další představení a projekty – viz přiložený plakátek.

 
  Přístupy: 36586 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA