Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Petr Nečas: Lidé nám to sečetli i za Klause



03.11.2008, Týden

Myslíte, že Mirek Topolánek je i přes prohrané krajské a senátní volby dobrým předsedou ODS?
Je předsedou, který přivedl ODS k osmi vítězstvím v různých typech voleb, od komunálních až po volby do sněmovny nebo prezidentskou volbu. Tím, že jsme momentálně zaznamenali dramaticky výrazný neúspěch, nelze jen tak vymazat šest let výher od podzimu 2002. Nejde tvrdit, že teď je nulový okamžik, odkdy se hodnotí Mirek Topolánek. To je nefér.

Před volbami jste říkal, že ať dopadnou jakkoli, není dobré přepřahat uprostřed brodu. Měl by tedy Topolánek dál vést ODS?


Mandát premiéra je čtyři roky a považuji za účelné a rozumné, aby předseda ODS byl zároveň předsedou vlády. Výměna předsedy by nepřinesla absolutně nic pozitivního ani ODS, ani této zemi. Byla by ohrožena řada reforem i základních zahraničně-bezpečnostních kroků typu americký radar. Zavedli bychom úplně chybný a zvrhlý politický koncept, že mandát předsedy vlády trvá fakticky jen dva roky, k nejbližším volbám. To je velice nebezpečné, protože by to snížilo ochotu k nepopulárním krokům. Nešlo by je udělat už ani v první polovině vládnutí, protože vždy jsou před vámi krajské nebo komunální volby. Takže raději nedělat nic? Být definitivně stranou údržbářů?

Proč se vlastně v ODS tak vzedmula touha sestřelit Topolánka?


Ta prohra byla skutečně drtivá. A za druhé ODS trochu ztratila pokoru, protože šest let nepřetržitě vítězila a automaticky se počítalo, že co volby, to vítězství. Řetěz volebních úspěchů se ale jednou zastavit musel. A taky tady vždy byla významná část ODS, která si Mirka Topolánka v čele strany nepřála a jen čekala na jeho první zaškobrtnutí, aby mu skočila po krku.

Máte na mysli třeba výhrůžky, že pokud neprosadí Václava Klause na Hrad, bude nahrazen?

Ano. Ale vzpomeňme si už na rok 2004, na krajské volby. Jestli ODS nezopakuje svůj úspěch a neudrží alespoň sedm hejtmanů, Topolánek skončí. Pak to samé před sněmovními volbami v roce 2006. A potom po nich, pokud se mu nepodaří sestavit vládu. A znovu v době prezidentských voleb, pokud dvakrát nezařídí zvolení Václava Klause. Částí ODS tu byla neustále živena poptávka po hlavě Mirka Topolánka. Teď zažíváme pátý pokus.

Tu část ODS vede kdo? Václav Klaus s Pavlem Bémem?


Nemyslím, že je tady nějaká organizovaná skupina. Spíše se jedná o určitou zájmovou síť lidí, kterým z toho či onoho důvodu nevyhovuje stávající vedení ODS.

Kdo to je?

To kdybych věděl, byl bych rád. V celé řadě ekonomických kruhů ten nebo onen z nás není příliš populární. Například já jako místopředseda ODS nejsem vzhledem ke svému jasnému postoji k propojování politiky a byznysu dlouhodobě zrovna mazlíčkem kruhů velkého českého byznysu. Samozřejmě ale hrají silnou úlohu i špatné osobní vztahy v ODS, což sice považuji za politicky neprofesionální, ale nemá cenu to zastírat.

Mluvíte o dlouhodobé averzi Václava Klause vůči Topolánkovi?


To, že se dvakrát nemusí, bylo zjevné. Ale že je to až tak hluboká averze Pana prezidenta jsem si vždy velice vážil. Neváhal jsem se přiznat k tomu, že se považuji za jeho politického žáka. Přesto ve mně některé jeho kroky vzbudily rozpaky. To bylo na podzim 2006 při předchozím pokusu o demontáž Mirka Topolánka z funkce předsedy ODS. A některé prezidentovy výroky ze současné doby mi až vyrazily dech.

Který nejvíc?


Například to, že volby říkají, že občané chtějí změnu. No ano, levicoví občané samozřejmě chtějí změnu. A my teď platíme nejen za reformy, ale u významné části voličů i za to, že jsme zvolili Václava Klause prezidentem. I to je součástí toho, proč nemají rádi Mirka Topolánka a ODS. My se teď dostáváme do úplně stejně nastavené logiky jakéhosi malého opakovaného Sarajeva, které pan prezident sám zažil v kůži předsedy ODS. Nevím, zda si někteří kolegové i pan prezident uvědomují, že nasedli do vlaku, který je veze do nádražní stanice s názvem "Ti, kteří podrazili předsedu ODS" a kde na nové cestující už čekají pánové Ruml, Pilip, Zieleniec či Kasl.

Při takzvaném Sarajevu byly ale výhrady těch, které jste teď vyjmenoval, srozumitelné. Lidé s tím nemuseli souhlasit, ale alespoň chápali, co se vlastně děje a proč se ODS dělí. Teď to moc jasné není. Co podle vás prezident opravdu chce?


Nedovolím si hrát na vykladače názorů pana prezidenta. Mohu jen konstatovat, že jeho kroky mohou vést k výrazné destabilizaci ODS, dlouhodobému oslabení pozice pravice na politické scéně a k ohrožení zahraničně- bezpečnostních strategických kroků. Znovu zdůrazňuji, americký radar je jedna z nejdůležitějších věcí, které ODS ve své historii prosazuje.

Teorií, proč se Klaus takto chová, se nabízí víc: chce v čele ODS někoho, kdo by mu umožnil víc mluvit do ODS, chce velkou koalici...


To, že Václav Klaus dlouhodobě prosazoval spíše strategickou spolupráci v podobě opozičních smluv nebo velkých koalic se sociální demokracií než s partnery, kteří jsou nelevicového zbarvení, je mimo veškerou pochybnost. Pan prezident je hluboce přesvědčen, že tím správným krokem je spolupráce s ČSSD. V tom se toto vedení ODS s prezidentem opravdu zásadně neshodlo. Přímá politická spolupráce v podobě opoziční smlouvy nebo velké koalice je pro mne speciálně za situace paroubkovské ČSSD absolutně vyloučena, je nepřijatelná a nestravitelná. A troufám si říct, že i pro většinu členů současného vedení ODS.

Prosincový kongres ODS může rozdělit funkce předsedy strany a premiéra, třeba že premiérem zůstane Topolánek a předsedou bude Pavel Bém. Je to dobré řešení?


Hypoteticky to možné je a v některých stranách to i použili - třeba německá SPD dokonce dvakrát. Základem ale je, že mezi těmi dvěma panuje vzájemná důvěra a že táhnou za jeden provaz. Na základě svých vlastních prožitků z grémií velmi pochybuji, že by to mezi Pavlem Bémem a Mirkem Topolánkem mohlo fungovat. Mé pochybnosti spíše hraničí s jistotou. Vznikla by velmi podivná asymetrická situace, kdy v koaliční vládě sedí dva šéfové stran a předseda největší koaliční strany v ní není. Jak by ta vláda fungovala? To by se po každém dohadování ve vládě udělala přestávka, ministři za ODS by volali na Jánský vršek (centrála ODS, pozn. red.), kde by asi muselo nepřetržitě zasedat grémium, aby říkalo, jak co dělat? Ne, to by nefungovalo.

Takže jak z toho ven?


Podle mého názoru jsou jen dvě cesty. Buď bude předseda ODS současně předsedou vlády, a v tom případě by to měl být Mirek Topolánek, protože pochybuju, že se komukoli jinému podaří sestavit vládu bez neveselého objetí s Jiřím Paroubkem. Nebo je druhá varianta, že sice funkce budou rozděleny, nicméně že nový předseda ODS převezme vládní spoluodpovědnost a nastoupí na jeden z klíčových postů do vlády.

V tom případě by byl nesoulad mezi premiérem Topolánkem a Bémem v roli ministra zažehnán?

To jsem teď definoval systémové řešení, odhlédnuto od personálního složení. Jestliže do toho zasadíte tyto aktéry, dostává se to do oblasti politických absurdit. V případě zvolení Pavla Béma předsedou ODS by vzhledem k jeho silnému antagonismu vůči Mirku Topolánkovi vláda nepřežila pár týdnů.

Jak dlouho se k tak vyhrocenému sporu v ODS schylovalo?


Vždy bylo obrovskou přidanou hodnotou ODS, že byla poměrně jednotná a měla týmový typ vedení. I za Václava Klause. To jsou s prominutím kecy, že Klaus rozhodoval autoritářsky. Za Mirka Topolánka byl ten stupeň snahy dohodnout konsensus ještě silnější. Do toho ale někteří kolegové ne úplně zapadali a kolektivní duch se v posledních dvou letech z vedení ODS hodně vytratil. Někteří kolegové začali klást na první místo své osobní ambice. Část lidí ve vedení ODS se totiž nikdy neztotožnila se současným koaličním projektem, tato vláda pro ně byla od počátku nechtěným dítětem. A dávali to najevo.

Kterých kolegů se to týká? Pavla Béma, Petra Bendla - a dál?


Každý si musí sám sáhnout do svědomí. Ze své zkušenosti čtyřletého pobývání s panem kolegou Bémem v jednom grémiu ale mohu konstatovat, že nepatří mezi ty, které bych označil za týmové hráče. Dokonce si troufám říct, že jeden z důvodů naší volební prohry je, že ODS poprvé nešla do voleb jako jednotná politická strana s týmovým vedením, ale s rozštěkaným vedením. A to voliči ODS nemají rádi a trestají to.
Už dnes je pravděpodobné, že Topolánek do boje o předsedu ODS na kongresu půjde.

Co bude znamenat pro vládu, pokud neuspěje?

To je nesmírně nebezpečná situace, protože to znamená faktické vyjádření nedůvěry politické strany předsedovi vlády. Je to prakticky na odstoupení předsedy vlády, s vědomím toho, že novou vládu jiný předseda ODS sestaví jenom s Paroubkem. Existuje i další možnost, a sice že předseda ODS a předseda vlády zůstane jednou osobou, nicméně to nemusí znamenat, že je automaticky volebním lídrem pro sněmovní volby v roce 2010.


Takže by pak mohl vést ODS do voleb někdo jiný než Topolánek, kterého by si voliči spojovali s reformami?

Tato hypotetická možnost existuje. Vláda udělá svou práci, která je v mnoha ohledech nepopulární, na podzim příštího roku se provede vyhodnocení a čistě teoreticky to nemusí být předseda strany, kdo by byl tváří ODS ve volbách. Tato vláda by prostě dovládla a její klíčové osoby by odešly z politiky, prostě proto, aby neztěžovaly volební úspěch. Nechat funkci premiéra a předsedy v jedné osobě a definovat příští rok na podzim volebního lídra - to považuji za nejlepší řešení.

V roce 2002 jste s Topolánkem prohrál souboj o křeslo předsedy o několik hlasů. Neuvažujete teď o nové kandidatuře?


Zaprvé patřím k členům vedení, kteří nesou odpovědnost za tuto prohru, a na rozdíl od jiných kolegů se z toho ani omylem nevyviňuji. Nelze někomu říkat, že kandidovat nesmí nebo nemá, a ostatní členové vedení by kandidovat mohli. Předseda má sice největší odpovědnost, ale kdo má druhou největší odpovědnost? První místopředseda.

Pavel Bém.

Ano. A zadruhé podporuji předsedu ODS. Dělal jsem to v dobách Václava Klause, dělám to i teď, takže podporuji Mirka Topolánka. Svou kandidaturu bych zvážil pouze v případě, že by se Mirek nakonec rozhodl z nějakých důvodů nekandidovat. Tím neříkám ano, ale nastala by nová situace.

V krajských volbách uspěla ČSSD s kritikou reforem, které se v jejím podání smrskly na třicet korun za doktora. Nehrozí, že teď s vědomím blížících se parlamentních voleb zavládne v ODS reformní opatrnictví?


Ne. Ve vládě, která by se změnila v pouhou údržbářskou vládu, bych ani sedět nechtěl. Tím neříkám, že budu v nějaké sedět, protože jak víte, všichni ministři za ODS dali své funkce k dispozici premiérovi. Takže premiér se ráno vzbudí, řekne, že tam Nečase nechce, a Nečas není.

Slyšela jsem, že vás se rekonstrukce kabinetu netýká

To nevím, co se povídá. Ale třeba tady čistě teoreticky bude jiný předseda ODS a ten stranicky nařídí panu premiérovi, aby tam Nečas nebyl.
(Autor: Ivana Svobodová)

 
  Přístupy: 37508 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA