Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Císař Justinián nám se zákony nepomůže

Zdeněk Prosek

01.08.2007, MF DNES

Parlament má prázdniny. Nic nedělá. Žádné nové zákony. Je to dobře, nebo špatně?

Zákony mají být jednoduché a srozumitelné, prospívat rozvoji společnosti, ne jej zbytečně komplikovat a omezovat. Sloužit životu a chránit ho, ne mu bránit. Měly by se "vžít". Stát se zvyklostí. Že dnes takové nejsou, má řadu příčin.

Hlavní příčinou je obecně převládající, ale mylné přesvědčení, že když se vyskytne jakýkoli problém, může za to špatný nebo chybějící zákon. Že je třeba výslovněji zakazovat, rázněji regulovat a drastičtěji postihovat. Společenskou poptávku parlament zpravidla vyslyší.

Už se ztrácí přehled

K přehlednosti práva také rozhodně nepřispívá povinné přejímání legislativy Evropské unie, kvůli kterému vzniká více než polovina všech nových zákonů.

Jinou z příčin může být snížená obranyschopnost proti vlivu zájmových a lobbystických skupin působících zvnějšku a současně populismus a snaha o zviditelnění, mající původ uvnitř parlamentu. Kdo si nepodá vlastní návrh, jako by nebyl.

Také způsob, jakým jsou nové zákony přijímány, neprospívá jejich kvalitě. Nedomyšlenost a neprovázanost některých návrhů, jejichž schválení bez pořádné legislativní kontroly umožňuje jednací řád, vede často k tomu, že se zákony musí novelizovat dříve než nabudou účinnosti. Opakovaně se pak opravují chyby, namísto aby se odstraňovaly jejich příčiny.

Množství, složitost a nepřehlednost zákonů, které dnes vyžadují úzkou právní specializaci, vede k nejednotnosti jejich výkladů a k nesouladu v rozhodování jednotlivých soudců a soudních instancí. Takový stav umožňuje "těm, kteří se vyznají," mezi paragrafy šikovně proplouvat. To jsou důvody, proč je snad lépe nevršit nové a nové zákony a proč můžeme nakonec bez obav spát, i když parlament nepracuje.

Sen o pořádné reformě

Můžeme si dát zdát o gruntovní reformě práva, jakou například v šestém století uskutečnil římský císař Justinián. Jím zřízená nepočetná komise během několika let shrnula zákony čítající tehdy několik tisíc knih do převratného a poměrně jednoduchého právního kodexu, který později významně ovlivnil vznik nových právních systémů v řadě evropských zemí. Pravda, bylo to v době, kdy se římská říše právě rozpadala.



Zdeněk Prosek
poslanec PSP (ODS)
 
  Přístupy: 2684 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA