Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Pavel Bém: Chci být poslancem i primátorem



14.05.2009, Instinkt

Začala fungovat nová vláda Jana Fischera. Co na ni říkáte?


Že je to výsledek náročného negociačního procesu, plného kompromisů a taktických záměrů všech zúčastněných stran.



Máte výhrady k některým členům této vlády?


Mám dvě výhrady. Ve vládě je příliš velký podíl bývalých komunistů a za druhé byl podivně brán na každého jiný metr. Čistě úřednická vláda s jediným pokračujícím ministrem Michaelem Kocábem, který je jen úlitbou jedné a navíc nejmenší koaliční straně, v resortu s poněkud diskutabilním obsahem činnosti. A přitom byl ministr Kalousek, v době finanční krize muž na klíčovém postu, osvědčený odborník, jako člen původního Topolánkova kabinetu stigmatizován jako nepřijatelný. Pro někoho jiného to neplatí? Nicméně obecně mohu říct, že mi složení budoucí vlády žlučí nehýbe, ale do euforie mě také nepřivádí.



Co od této vlády očekáváte?


Především by měla dovést zemi k alespoň důstojnému konci předsednictví v Evropské unii a k předčasným volbám. Ono by se teoreticky mohlo některým stranám paradoxně ulevit - nezatíženy povinnostmi vládnutí budou mít možnost věnovat se předvolební kampani a přesvědčování voličů. Na druhé straně bude potřeba najít politickou sílu ke schválení ústavního zákona o zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny, a to nebude v žádném případě triviální. Málokterý poslanec si bude chtít zkrátit svůj funkční mandát.



Máte už jasno, zda budete v těchto volbách kandidovat do sněmovny?


Ano, jsem připraven kandidovat. Podzimní volby budou opět zcela klíčové a rozhodnou o tom, zda tato země půjde doprava, či doleva. Rád bych napomohl k první možnosti. Také jsem přesvědčen, že si česká metropole zaslouží, aby její zájmy byly hájeny s větší razancí a důsledností - a kdo už by to měl dělat jiný než její primátor.



Rozumím tomu dobře, že v případě úspěchu byste chtěl zastávat jak funkci primátora, tak i poslance?


Ano, dokážu si tento souběh představit, dokonce jej považuji za užitečný.



V Praze byl ale v minulých parlamentních volbách lídrem vaší kandidátky Mirek Topolánek.


Já si nemyslím, že by Mirek Topolánek měl kandidovat v Praze. Předseda strany by podle mě měl kandidovat v těch regionech, kde ODS tradičně prohrává. Považoval bych za dobré, kdyby se Mirek Topolánek pokusil vytáhnout například některý z moravských regionů, kde ODS v posledních volbách nevyhrála, nebo kdyby šel do přímého střetu proti Jiřímu Paroubkovi. Říkám to, protože si myslím, že by v tomto střetu Topolánek uspěl a že by to mohlo být zajímavým obsahem volební kampaně, ze kterého by ODS mohla těžit.



Už je jisté, že se o post pražského lídra hodlá ucházet i nový první místopředseda ODS David Vodrážka, který vás v této funkci nahradil.


O tom, kdo bude lídrem, rozhodne pražská ODS. Respektuji, že David jako první místopředseda a čelný pražský politik o místo jedničky na pražské kandidátce projevil zájem první. Vím, že budeme dobrý, výkonný, a pevně věřím, že i úspěšný tandem. Mé letité zkušenosti ve vedení Prahy i z celostátní politiky a jeho současná pozice ve vedení ODS, fakt, že reprezentuje novou generaci občanských demokratů a z toho plynoucí příslib dynamických změn, budou jistě přesvědčivým argumentem pro voliče.



Co říkáte na veřejný dopis Václava Klause, kterým vás vyzývá jako své bývalé spolustraníky, abyste vrátili ODS ke kořenům? Budete na tuto výzvu nějak reagovat?


Necítím se tou výzvou příliš osloven, protože já nepochybně ctím otce zakladatele. A myslím, že významná část pražské ODS patří do té části občanských demokratů, která se do budoucnosti bude profilovat v duchu respektu ke konzervativně liberálním kořenům, na kterých jsme vyrostli. Já kolem sebe žádné revoluce nevidím. ODS nepůjde podle mého názoru ve stopách Strany zelených, která se svých názorových platforem zbavuje vylučováním. To nás nečeká a v tomto ohledu je dopis jakýmsi balonkem, který vyvolá nějakou vnitrostranickou diskusi. A to je podle mě dobře.



Václava Klause asi nejvíce zklamalo, když významná část senátorů ODS hlasovala pro Lisabonskou smlouvu. Prezident to označil za selhání politických elit. Máte stejný názor?


Posílení centralistické pozice Bruselu a rozhodovacího vlivu velkých zemí EU nám nic dobrého přinést nemůže. My jsme tím rezignovali na liberální principy správy veřejných věcí a podlehli iluzi evropského dirigismu. Je pro mě i smutným paradoxem, že se tak dělo v okamžiku, kdy hodiny odtikávaly poslední minuty naší středopravicové vlády, která si obhajobu českých národních zájmů vydefinovala za jeden z politických rámců svého vládnutí. Oni říkají, buď Lisabon, a tedy Evropa, anebo na východ s Ruskem. Tato neuvěřitelná vulgarizace zahraničněpolitického směřování naší země je pro mne důkazem naší nevyspělosti a nedospělosti. Lisabonská smlouva není a nikdy nebyla posvátnou krávou.



Jak to, že tedy pro smlouvu hlasovala i naprostá většina poslanců a senátorů ODS?


Členové ODS, kteří pro Lisabon zvedli ruku, porušili několik závazných usnesení kongresu strany a obrátili se zády k tomu, čemu ODS věří a co od svého vzniku hájí.



Jaké to bude mít dopady na ODS?


Nejspíš chcete slyšet, že se ODS bude polarizovat, a možná, že se dokonce rozštěpí. To si nemyslím. Významná část ODS dnes už rezignovala na jakoukoliv snahu po vedení seriózní politické a ideologické diskuse, a tak paradoxně ani Lisabon není dnes žádnou superdramatickou rozbuškou. Přesto menší část členské základny nejspíš stranu opustí, pokud tak již neučinila. ODS nejspíš ztratí i část svých konzervativních sympatizantů, část svého tvrdého jádra. Bude muset hledat ve středovém, a možná dokonce i levicovém politickém prostoru, a to je pouze další cesta k měkkým a ještě měkčím obalům, které se dříve či později stanou i vlastním obsahem politiky. Podle mého názoru ale strana bez jasně ideově vymezeného tvrdého jádra dlouhodobě nemůže přežít.



Chystáte se založit nějakou politickou platformu?


Ne. Vytvořením platformy bychom teď ničemu nepomohli - opakuji: musíme táhnout za jeden provaz, jehož druhý konec drží ČSSD společně s komunisty, a já se nechci dožít toho, že jejich vliv ještě zesílí.



Jak se bude podle vás ratifikační proces Lisabonské smlouvy dále vyvíjet? Jak se zdá, tak se prezident Klaus smlouvu jen tak podepsat nechystá.


Ratifikační proces Lisabonské smlouvy není u konce. Je nanejvýš pravděpodobné, že se jí opět bude zabývat ústavní soud, a pokud jsem správně pochopil pana prezidenta, tak bude podobně jako polský prezident čekat na výsledek ratifikace v Irsku.



Někteří politici ale uvádějí, že tento postoj prezidenta hraničí s jeho ústavou danými právy.


To, že čeká na rozhodnutí ústavního soudu, není krok proti ústavě. Je to jeho právo stejně tak, jako je to právo každého občana ČR.



Prý jste hned po návštěvě prezidenta Spojených států v Praze odjel zase do hor. Je to pravda?


Jsem často na horách, jsou mou dobíječkou.



Bylo to opět do Himálaje?


Byl jsem s přáteli, kteří byli v expedici na Mount Everest v roce 2007, v Nepálu. Navštívili jsme rodinu našeho kamaráda, šerpy Nimy, který bohužel před téměř dvěma lety zemřel při pokusu o výstup na K2. Jeho žena, tehdy těhotná, zůstala s dalšími dvěma dětmi sama a věřte, že v Nepálu to opravdu není procházka růžovou zahradou. Pokoušíme se rodinu podporovat a hlavně je máme rádi, proto jsme se dohodli, že pokud to bude možné, jednou za rok je na pár dní navštívíme. Můj život není jen politika.

 
  Přístupy: 16810 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA