Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Obama přijel kvůli Havlovi



08.04.2009, Lidové noviny



Pane premiére, minulý týden jste se s americkým prezidentem Barackem Obamou zúčastnil tří klíčových summitů: G20, NATO a USA-EU. Stihli jste si vysvětlit váš světoznámý výrok o americké "cestě do pekel"?


Já jsem mohl o svém výroku mluvit s Obamou osobně v Buckinghamském paláci na summitu G20, kde jsem na koktejlu u královny s ním měl možnost strávit pět sedm minut. Obama je samozřejmě velmi bezprostřední a přímočarý, typickým americkým způsobem, který mi vyhovuje. Tak jsem mu říkal: "Hello prezident, já jsem ten nezdvořilý troublemaker z Prahy." A on říká: "Já tě znám," a smál se. Bylo to velmi přátelské a nemusel jsem mu nic vysvětlovat. Potom mě v hotelu navštívil šéf britských konzervativců David Cameron se svými stínovými ministry a jako dárek mi přinesl mou oblíbenou desku AC/DC "Highway to Hell" a s velkým smíchem poznamenal: "Konečně to těm Američanům někdo řekl."



Myslíte, že je možné, že jste touto větou ovlivnil průběh summitu G20 v Londýně, který skončil úspěchem Evropy?


Vytvořilo to atmosféru, i když já jsem jen řekl to, co si mysleli jiní evropští státníci, kteří si to na rozdíl ode mě nedovolili. První věta Obamy na večeři G20, na kterou neměl nikdo z novinářů přístup, byla: "Přijel jsem do Evropy plný pokory. Ta záležitost není o tom, jestli chceme více fiskálních impulzů, nebo více regulací, potřebujeme mix těchto opatření." A tím, ještě před začátkem diskuse, udělal nakročení k evropské pozici.



Posuneme se do Prahy a do neděle. Jak vlastně vypadalo vaše setkání mezi šesti očima, tedy vás, Václava Klause a Baracka Obamy na Pražském hradě?


Velmi formálně. Tím, jak se to zpozdilo, kvůli přeletu severokorejské rakety, tak to jednání bylo o něco kratší, jen asi deset minut. Já jsem si řekl s Obamovou víc v Londýně a v Kehlu, když jsem s ním a Angelou Merkelovou čekal na další státníky skoro patnáct minut.



Přijel Obama navštívit Česko, nebo na summit EU?


Je třeba vědět, že to nebyla bilaterální návštěva Baracka Obamy v Praze a bylo velice složité vyjednat, aby sem přijel. Když jsem s ním někdy v lednu patnáct minut hovořil, tak jsem ho lákal tím, že mu představíme za pět dnů Evropu v kostce. A v Praze pozná všech 27 lídrů, EU - v celé její různorodosti. A bude mít možnost se potkat s Václavem Havlem, protože to je ten symbol pro Američany, symbol pádu železné opony. V té době byl Václav Havel nemocen a já jsem ho požádal, aby napsal osobní dopis Obamovi a aby ho do Prahy pozval. Byla to cesta na pozvání českého předsednictví a evropské sedmadvacítky. Ta bilaterální návštěva k tomu byla přilepená. To, že to mediálně vypadalo jinak, nemíním komentovat.



Stihl jste i víkendový summit NATO. Zpátky jste letěl v letadle společně s prezidentem Václavem Klausem. Jaký je dnes váš vztah k Václavu Klausovi?


Já bych řekl: velmi chladný, profesionální. Při tom letu jsme se bavili úplně normálně, kdyby tam byl někdo cizí, tak nepozná, že je mezi námi nějaký problém. Donedávna jsem po každém útoku až směšně říkal: To je v pořádku. Po Klausově druhém zvolení jsem ztratil pocity, že mám nějaký závazek. Žádný závazek nemám. Já pokládám celou řadu názorů pana prezidenta minimálně za diskutabilní, v zahraniční politice zcela evidentně. Tady si rozumí více s Jiřím Paroubkem. Nechci na to téma žertovat, ale myslím, že ten jejich postoj je poválečná levicová, pravicová strana národně socialistická. Tam někde by se oni mohli potkávat. Což nemyslím pejorativně. Je to legitimní názor. Já ho nesdílím, jsem úplně jinak nastaven. Pro mě příslušnost k euroatlantické civilizaci je absolutně klíčová.



Máte po Obamově návštěvě jasno, pokud jde o radar v Brdech?


Důležité je, že Obama, byť to řekl ve svém trochu snovém projevu o odzbrojení, prohlásil, že dokud bude existovat hrozba, bude existovat protiraketová obrana a ty plány zůstávají v platnosti. Opatrnost USA vyplývá z toho, že se oťukávají s Rusy.



Takže radar je dnes tak trochu u ledu?


Je to oddáleno, do doby, kterou neumí nikdo určit. Ale to oddálení může být daleko kratší, než to teď vypadá. Radar může být totiž využit i v rámci evropského protiraketového projektu NATO proti raketám krátkého a středního doletu, který už teď realizuje. Paradoxně se může stát, že radar bude tím nosným projektem a u antiraket v Polsku může dojít k oddálení.



Teď však český parlament asi radar neschválí, protože byl vaší vládou stažen z projednávání?


To, co jsme udělali, to je stejné jako s vatikánskou smlouvou. Kterákoli vláda může smlouvy o radaru vrátit zpátky do sněmovny a poměrně velmi rychle ratifikovat.



Může ratifikaci pomoci, že ministerstvo zahraničí bude v nové vládě v rukou sociálních demokratů?


Ono to tak není. Já tu vládu pokládám za jediné možné řešení v dané chvíli. Jediný já znám všechna jména, mám je na ubrousku a klidně vám je ukážu. U většiny těch jmen, až na to, které jste naznačil, není jasné, která strana je nominovala. To je i cílem. Nám nedělá žádnou velkou radost se propojovat v této vládě před volbami, které budou stejně vyhrocené jako všechny ostatní. Ale je tu určitá míra odpovědnosti u Jiřího Paroubka za něco, co vyvolal, aniž zřejmě chtěl a tušil ty dopady, navíc bez alternativy. Vyslovení nedůvěry byl nesmysl, nejběžnější slovo mých evropských kolegů je "úplné bláznovství".



Proto dostane sociální demokrat ministerstvo zahraničí?


Ta nominace, kterou dávají sociální demokraté na ministra zahraničí, má především praktické důvody. Se znalostí věci, kdy ministrem zahraničí nemůže být Karel Schwarzenberg, se znalostí odchodu prakticky všech náměstků na velvyslanecké posty, tak to jméno, které tady teď nevyslovím, ale vy ho znáte (Jan Kohout - pozn. red.), představuje přijatelný kompromis. Protože je to člověk, který tu evropskou agendu zvládne velice dobře a představuje pro mě po odhození stranické legitimace nestranického odborníka, za kterého se nebudeme muset stydět. Ale že by to posunulo vnímání protiraketové obrany, to ne. Ta nová vláda nebude mít ani mandát se tím zabývat.



Vaše vláda má skončit 8. května. Budete ještě šéfovat summitu Východní partnerství a bude ten summit v Praze?


Rozhodli jsme v pondělí na vládě, že Východní partnerství plus summit Jižní koridor nebude v Bruselu, ale v Praze - i když nás to vyjde dráž. Může tu být sice nižší vrcholná účast, ale Topolánek tam bude. Zůstává jediný problém, zda pozvat, či nepozvat běloruského prezidenta Lukašenka.



Východní partnerství má dát těmto zemím evropskou perspektivu v době, kdy se unie nechce dál rozšiřovat. Není odpor v EU proti rozšiřování spojen s tím, že už deset let schvalujeme Lisabonskou smlouvu, respektive evropskou ústavu?


Já se bojím, že je to zástupný problém. Existuje celá řada národních problémů, národních traumat. Evropská unie rozšíření o našich deset států - a specificky pak Rumunska a Bulharska se všemi těmi výjimkami ještě nevstřebala. Proto pád naší vlády neohrožuje jen Českou republiku jako zemi, není jen ztrátou naší české prestiže. Poškodil všechny malé a střední země, které měly ambici řídit unii. Lisabonská smlouva nic neřeší. Je to oddych v poločase. Já jsem ale ten, kdo prosazuje, aby byla schválena. A argumentace je jasná. Všechna potenciální negativa, všechno, co si dokážeme v nejbujnější fantazii představit, že by jejím schválením mohlo hrozit, všechny ty hrůzy, které popisují někteří mí kolegové, jsou setinou toho, co se stalo během desetiminutového hlasování o nedůvěře vlády. Ty dopady tohoto kroku jsou stonásobně vyšší, to poškození je poškození dvou po sobě jdoucích generací po listopadu 1989. Já nesnáším ty žvásty o tom, že se nic nestalo, tak ať si tam ti lidé jezdí, ať se o tom baví. My jsme poškodili sebe, region, všechny malé a střední země. Dvacet let práce. A v tomto smyslu je pro mě Lisabonská smlouva marginální záležitost.


Celý rozhovor naleznete zde

 
  Přístupy: 6080 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA