Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Sestry dostanou přidáno. Je to jen první krok

Tomáš Julínek

11.05.2009, Právo

Opatření ve zdravotnictví jsou typická tím, že se jejich efekt projeví až po nějakém čase.

Hlavním důvodem je, že ministr má velmi slabé přímé kompetence. Zároveň se však nachází pod permanentní palbou novinářů, ale i neznalé odborné veřejnosti, aby řešil problémy ve zdravotnictví okamžitě, hned jak se objeví.

Za smutný příklad mohou sloužit vyhlášky o úhradách a nařízení o platech ministra Fišera, neboť z nich vyplývající dramatické zadlužení zdravotního pojištění a fakultních nemocnic se projevilo až za ministrování Součkové a Emmerové. Každý ministr tudíž tomu následujícímu něco přenechá, buďto slávu, nebo problémy. Rozhoduje totiž pouze nepřímo prostřednictvím zákonných opatření a vyhlášek.

Jsem připraven hlásit se ke všemu, co jsem za svého působení připravil, tedy i k možným problémům. Proto se nebojím prezentovat i pozitiva, mezi něž nepochybně patří nové nastavení ceny práce zdravotních sester a posílení tohoto opatření penězi od zdravotních pojišťoven.

Jsou to již dva roky, co jsme začali intenzívně pracovat na nápravě problému nedostatečného finančního ohodnocení práce sester. Ano, tak dlouho dle současné legislativní úpravy trvá příprava tak "jednoduchého" opatření, jakou je reflexe dlouhotrvajícího problému! Ten vyvrcholil nedostatkem sester.

Novináři se hned ptali, kam pojedeme ministerským náborovým autobusem a za kolik dní pošleme peníze na účty sestřiček. Mimochodem příčinou vysoké fluktuace ministrů zdravotnictví je právě víra v jejich všemocnost, který přitom nemůže účinně kontrolovat ani způsob zajištění péče pojišťovnami spravující naše miliardy. Opatření zahrnovala i další kroky, které byly v souladu se strategickým cílem posílit roli ošetřovatelství v medicíně.

Dalšími cíli jsou: zohlednit vysoké kvalifikace nelékařů rozšířením oprávnění provádět i některé lékařské výkony, bojovat proti přežitému vnímání práce sestry pouze jako příručí lékaře a posílit její roli jako partnera lékaře a zároveň zbavit lékaře některých běžných úkonů a administrativy, které je odvádějí od jejich základní role strategické řízení diagnostiky a léčby.

To vše s pozitivním efektem na snižování nákladů nemocnic. Ale především s větším komfortem pro pacienta, k němuž, ať milí kolegové lékaři chcete, nebo nechcete, má sestřička blíž. Její přístup rozhoduje o bezpečí a vyléčení pacienta stejnou vahou jako ordinace léků!

Jsem rád, že pro překlenovací období nastupuje na post ministra bývalá zdravotní sestra Dana Jurásková, s níž, tehdy ještě v pozici prezidentky České asociace sester, jsme na přípravě posílení role sester úzce spolupracovali. Má možnost tento záměr dokončit a dotáhnout paralelně připravované změny ve vzdělávání tak, aby se povolání sestry stalo prestižním a atraktivním.

Přeji jí, aby jí v tomto bohulibém úkolu pomohly i zdravotnické odbory, které musí dohlédnout, aby se zvýšené platby pojišťoven nemocnicím projevily na výplatních páskách sester.

Zároveň se jí a dalším ministrům omlouvám, že se nepodařilo přes poslance protlačit základní zdravotnické zákony, které jasně určovaly kompetence i odpovědnost především mezi ministerstvo a pojišťovny stejně jako práva a povinnosti pacientů a lékařů.

Atak veřejnosti na ministry, ať s tím zdravotnictvím něco udělají, bude tudíž pokračovat jako doposud. Věřím v kontinuitu kroků budoucí ministryně a držím jí palce. Osud českého zdravotnictví je však v rukou nás politiků. Měli bychom proto začít o budoucnosti českého zdravotnictví fundovaně a odpovědně diskutovat.



Tomáš Julínek
ministr zdravotnictví
 
  Přístupy: 8330 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA