Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Po mém odchodu bude stav ministerstva lepší

Vlastimil Tlustý

23.10.2006, Euro

Když jsem před měsícem nastupoval na ministerstvo financí, věděl jsem, že budu mít velmi těžkou pozici a bude mě čekat spousta problémů. Uvědomoval jsem si, že státní finance jsou ve špatném stavu, že se před veřejností skrývá řada velkých dluhů a že se odehrává mnoho veřejně neznámých sporů o velkou sumu peněz. Pokračovat v zastírání skutečného stavu českých veřejných financí bylo nadále nemožné a zpřesnit ho znamenalo vzít na sebe riziko, že - ačkoliv jsem pouze tím, kdo o tom veřejnost informuje - budu obviňován z toho, že jsem ho způsobil. Nečekal jsem ovšem, že dluhy a nepořádek, které na ministerstvu objevím, budou tak velké.


Bilance mého předchůdce. Na začátku září se můj předchůdce Bohuslav Sobotka v tiskové zprávě na rozloučenou pochválil, že udržel konvergenční program nutný pro vstup do eurozóny. Po zveřejnění zpřesněných údajů o hospodaření státu v roce 2005 právě pod taktovkou pana poslance Sobotky byla odhalena skutečná výše loňského dluhu: 107,6 miliardy korun. Poté jsme zjistili, že optimistický odhad výběru daní - opět z pera Bohuslava Sobotky - byl nadhodnocen o dvanáct a půl miliardy a po zvýšení výdajů, které opět provedl pan exministr, překročí i letošní deficit 100 miliard korun. Navíc jsem nechal provést audit státního rozpočtu na rok 2007, který odhalil, že pan Bohuslav Sobotka zapomněl na mnoho důležitých výdajů: miliardu korun na vysoké školy kvůli většímu počtu studentů, jednu a půl miliardy na vědu a výzkum, půl miliardy na odstranění povodní, stejnou částku na záchranu památek, čtyři miliardy na ústavy sociální péče a zejména jednatřicet miliard na výstavbu a opravy silnic a odstraňování ekologických škod. Skutečná výše deficitu státního rozpočtu na rok 2007, který připravil a navrhl Bohuslav Sobotka, je podle metodiky Evropského statistického úřadu ( ESA), závazné pro konvergenční program, 123 miliard korun! Při té příležitosti jsme také zjistili, že při započtení všech skrytých dluhů každý z nás dluží kvůli vládě sociální demokracie přes 130 000 korun. Shrnuto a podtrženo, veřejné finance České republiky řízené Bohuslavem Sobotkou konvergenční program nesplňovaly, nesplňují a bez reforem splňovat nebudou. A když se ČSSD chlubí doháněním Evropy, je třeba říci, že jsme dostihli jedině Maďarsko.

Inzerát a veřejné rozpočty. Kupodivu varovná čísla, která jsem prezentoval na zvláštní tiskové konferenci spolu s bývalým prvním náměstkem Eduardem Janotou, nijak nevzrušila ani české novináře, ani veřejnost. Proto jsme přistoupili k řešení tradičnímu zejména v anglosaských zemích a pomocí placené inzerce jsme oslovili co největší počet českých občanů. Ani potom se však články v médiích nestočily k tomu, blížíme- li se ke krachu státních financí. Jediné, co novináře zajímalo, byla totiž cena inzerátů. To, že dluhy, které za sebou zanechal můj předchůdce, jsou téměř milionkrát větší než cena za inzerci, bylo a je zakrýváno dodnes. Je opravdu signifikantní, že Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka podmiňují přijetí státního rozpočtu tím, že se nebude privatizovat ČEZ, a mou omluvou za popsání výše zmíněného stavu v inzerátech. Mezi všemi zveřejněnými čísly se opravdu stala jedna chyba, a to v závazcích za neziskové nemocnice. Za ni se omlouvám. Někomu se inzeráty nelíbí a rozproudil kolem nich velkou diskusi. Vítám ji, protože nakonec vzbudila zájem o kritický stav veřejných rozpočtů, a to alespoň u odborníků napříč politickými stranami. S podporou ODS i Miloše Zemana jsem sestavil komisi expertů, která mi navrhla některá krátkodobá řešení pro odvrácení nejhorších problémů s rozpočtem. Byl to těžký úkol, protože jsme měli čtrnáct dnů na to, abychom udělali alespoň některé změny v jeho struktuře, kterou nám zanechala vláda Jiřího Paroubka. Nic to však nemění na tom, že celkový součet státního dluhu a takzvaných podrozvahových závazků i podle odvolaného náměstka Eduarda Janoty dosahuje 1,3 bilionu korun. Pod krásným, nic neříkajícím slovem podrozvahový se skrývají opravdové průšvihy a velké dluhy sociálních demokratů. Jde o hrozby arbitráží, ekologické škody a o závazky z nesmyslných zákonů a kroků sociálních demokratů a komunistů. Navíc dodnes neznáme dopad některých zákonů, například Zákoníku práce. Podle zástupců podnikatelů povede ke zvýšení nezaměstnanosti, a tím pádem k větším nárokům na státní rozpočet. Stejně tak lze jen odhadovat výsledek auditů fondů bydlení a dopravní infrastruktury. Skupina nezávislých expertů na státní rozpočet znovu potvrdila fakt, že kilometr českých silnic se staví téměř nejdéle a rozhodně nejdráže v Evropě. Vnitřní dluh českých neopravených silnic neustále roste a dosahuje opět nejméně desítek miliard korun.

Diskuse je nutná. Není tedy důvod zpochybňovat námi uváděná čísla, ale je třeba o nich začít diskutovat. Bohuslav Sobotka by se měl místo kritiky spíše přihlásit k nějaké opravdu platné ekonomické teorii a uvědomit si, co znamená správa veřejných financí. Pak se může pustit do odborné diskuse nad daňovými reformami a konceptem správy peněz českých daňových poplatníků. Socialisté ani žádná jiná strana v České republice totiž nemají propracovaný oponentní návrh k mým reformám daní, důchodů a sociálních výdajů. Odmítání rovné daně, rovného důchodu a státem zaručeného příjmu žádným programem není. Budu nadále usilovat o to, aby se otevřela opravdu odborná celonárodní debata a konečně se přistoupilo k nevyhnutelným reformám. Bez ohledu na to, zůstanu- li ve funkci ministra financí. Nevyhne se jim totiž žádná vláda a jde o odpovědnost, kterou musejí přijmout všechny politické strany. Já se svého podílu práce na nich ani odpovědnosti za ně nebojím.



Vlastimil Tlustý
ministr financí
Osobní stránky
 
  Přístupy: 622 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA