Ministr zemědělství se nijak nebrání lobbistickým zájmům
Jiří Papež
Hospodářské noviny, 16.08.2004
Poslanec zemědělského výboru sněmovny za ODS Jiří Papež nepovažuje opětné usednutí Jaroslava Palase do křesla ministra zemědělství za šťastnou volbu.
"Mám v jeho případě silné podezření z klientelismu. Lobbistům se nejen nebrání, ale zřejmě prosazuje zájmy různých skupin. Přitom zanedbává agrární politiku," tvrdí Papež, jenž sám je v ODS stínovým agrárním ministrem.
hn: Co považujete za klientelismus?
Například okolnosti budování Platební agentury, která přiděluje agrární dotace. Půlmiliardovou zakázku na vytvoření agentury Palas nezadal při řádném výběrovém řízení. Navíc stejná společnost, která doporučila firmu na vytvoření informačního systému agentury, pak zase výsledek práce kontrolovala. Mám dokonce podezření, že se záměrně zpomalovaly práce na budování agentury podle původního plánu Palasova předchůdce ve funkci Jana Fencla. Ten by vyšel mnohem levněji. Palas se ale začal odvolávat na časovou tíseň, původní plán zrušil a mohl tak zakázku zadat znovu. Klientelismem silně zavání i případ tajné privatizace mlékáren Madeta. Palas zase zrušil rozhodnutí o prodeji části státních akcií této firmy, a pak je prodal opět bez řádného výběrového řízení.
hn: Palas ale v případě Madety říká, že akcie prodával Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond - a ten je akciovou společností, která nemusí informovat veřejnost o svých aktivitách...
To je naprostý nesmysl. Akcie byly státu, fond je akciovkou ve stoprocentním vlastnictví státu. Považuji tvrzení ministra Palase jen za účelovou výmluvu, za snahu legalizovat neprůhlednou činnost fondu.
hn: Jak byste postupoval vy?
Jednoznačně bylo nutné vypsat v případě Platební agentury i prodeje Madety veřejně podmínky pro zadání zakázky nebo prodej a pak stejně veřejně vybrat nejlepší nabídky. To je přece normální postup.
hn: Jak hodnotíte koncepci agrární politiky vytvořenou Ministerstvem zemědělství, která už dává důraz vedle produkce i na ekologii a rozvoj celého venkova?
Je to koncepce jen na papíře, v praxi se moc nezměnilo. Stále se zdůrazňuje podpora produkce, což je ale krátkozraké.
hn: Jenže Palase a jeho politiku podporuje Agrární komora a ta přitom zastupuje většinu zemědělských podnikatelů. Vy byste si jako politik troufl jít proti zájmům podnikatelů?
Určitě ne, ale právě proto musíme podnikatelům jasně říkat, co je do budoucna čeká. Chápu, že zemědělci chtějí dotace. Ale tlak ze světa i ze samotné unie je zřejmý - dosavadní dotace na produkci budou ubývat, význam získají podpory na ekologii, údržbu krajiny. Řada našich podnikatelů si to uvědomuje. A pokud jde o Agrární komoru a činnost ministerstva, i komora má například vůči prodeji Madety výhrady.
hn: ODS kritizuje agrární politiku unie jako neúnosně nákladnou a protitržní. Jak byste ji ovšem chtěli změnit, když ji přijali všichni členové pětadvacítky? A šel byste jako skutečný ministr zemědělství proti agrárním dotacím?
Pokud se budou snižovat farmářům unie podpory, ti čeští na tom vydělají, protože teď mají dotace vůči původní patnáctce nižší. K prosazování tohoto směru určitě najdeme v Evropském parlamentu i Evropské komisi partnery.
16. srpna 2004
Jiří Papež