Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Mirek Topolánek: Nikdy jsem nepotřeboval usilovat o osobní mandát, protože ten mám



14.11.2009, Právo




Pane předsedo ODS, nedávno jste řekl, že čekáte, až se za vámi začne řadit vojsko. Z regionů zaznívá spíš kritika.


Situace letos v České republice a tím pádem i v ODS je natolik podivná a natolik ten rok byl špatný, že frustraci a deziluzi cítí skoro všichni, což umocňuje ekonomická krize. To všechno jsou špatné zprávy, přestože jsme letos nic neprohráli, dokonce jsme vyhráli o devět procentních bodů evropské volby, což po těch prohraných krajských byl skoro zázrak. Velmi úspěšně jsme zvládali české předsednictví. Pád vlády, nesmyslný a v zahraničí naprosto nepochopený, totálně zvrátil situaci v náladě ve společnosti a tím i v ODS. Nakonec jsme prosadili rychlé řešení - vládu, která nás měla přivést k předčasným volbám, což bylo logické a pro ODS výhodné. Nakonec to nenastalo, což vyvolává pocit deziluze a hledá se jednoduchý viník. To, co se děje teď, je určitá davová psychóza. Přiznávám se, že se s tím pracuje velmi složitě v situaci, kdy sám jsem frustrovaný, sám jsem plný deziluzí, sám jsem prostě člověk, který se musel sbírat po těžké ráně. A v této situaci samozřejmě z těch regionů zaznívají nějaké hlasy, většinou jsou naprosto iracionální nebo jsou pouze z médií.

Nejčastějším argumentem je, že jste si řekl o silný mandát. Jak jinak ho chcete získat, než tajným hlasováním?


To jsou účelové interpretace. Chci, aby z kongresu byl silný mandát. Mimo jiné proto, že jdeme do voleb v květnu, které pokládám, nechci říct za fatální, ale za poměrně důležité pro celou Českou republiku. Má jím být velmi silný mandát pro vedení, aby napsalo silný program, abychom se shodli na dlouhodobé vizi. Já jsem nikdy nepotřeboval usilovat o svůj osobní mandát, protože ten mám. Já ho mám z kongresu v minulém roce.

Jak se to ale na kongresu projeví? Potleskem?


Usnesením na nevolebním kongresu. Vždycky jsme považovali za silný mandát třeba to, že kongres rozhodl o našem vystoupení z EPP (lidovecká frakce v Evropském parlamentu - pozn. red.) a budování nové frakce. Silným mandátem jsou nejrůznější usnesení nespolupracovat s komunisty. Ve všech politických stranách, které se alespoň tváří jako dospělé, většinou odchází vedení po prohraných volbách. Z těch 12 nebo 14 voleb jsem prohrál jediné. Pokud ten kongres bude volební, tak ať si tam kluci volí. To se nedá svítit, ale před volbami to pokládám za strašnou chybu. Rozumím a říkám i v regionech, že je docela možné, že volby v květnu z objektivních důvodů se mnou nemusíme vyhrát, ale pokud si budeme hrát s volebním kongresem v únoru, tak je prohrajeme zcela jistě.

Další častou námitkou je, že prý vedení nekomunikuje s regiony. Bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina dokonce tvrdí, že si stranické špičky stranu zprivatizovaly.


Zvěřina? Zvěřina, který strávil pět let jako europoslanec, velmi příjemných? Já mám pocit, že to je zcela opačně a v tom je možná ten střet. Dochází spíše k privatizaci ODS zespodu. Já nevím, jak si představovali pan doktor Zvěřina a další komunikaci v době, kdy jsme vládli. V době, kdy jsme řídili EU, bylo velmi složité ještě komunikovat se stranou, když jsme pracovali 20 hodin denně. My jsme skončili 8. května, okamžitě jsme hledali řešení pro překlenovací vládu, na rozdíl od jiných jsme dělali kampaň do Evropského parlamentu, kdy jsem se svými kolegy objel celou republiku, mohl jsem mluvit s lidmi, kteří tam dělali kampaň. Pokud tam někteří z nich nebyli, tak jsem s nimi těžko mohl komunikovat. Pak začala od 30. července moje kampaň na jižní Moravě pro předčasné volby na podzim. A to jsem pracoval znovu 20 hodin denně pro naše vítězství. Já se snažím jezdit i teď. Komunikační neschopnost je stejně účelový argument, jako je žádání o silný mandát. Musím říct, že to znamená, že ta strana není v pořádku, dlouhodobě o tom mluvím právě já.

V čem to spočívá?


Není v pořádku z několika důvodů, spíše kvůli vnitřním mechanismům, kvůli tomu, co já nazývám privatizací ODS. To jsou černé nábory, to jsou nejrůznější velrybářské metody, to jsou věci, které opravdu požírají tu stranu.

Narážíte na místopředsedu Petra Gandaloviče, který je ochoten proti vám kandidovat?


Velrybář je terminus technicus. S tím začala dokonce jeho protistrana, to vůbec není podstatné. Já to v žádném případě personifikovat nebudu. Tvrdím, že pocit nespokojenosti vyvěrá z toho, že ti lidé dostávají chybné informace. Pokud čtou pouze noviny, pak žádné kvalitní informace dostat nemohou, protože média zajímají jenom ty střety a málokdy se doberou podstaty. Za druhé to je řízená a v některých regionech velmi dobře řízená kampaň. ODS tím musí projít. Má osoba v tom vůbec není důležitá, protože ten proces je daleko hlubší. Pokud ODS vyjde posílená, opravdu se jí podaří dát vedení velmi silný mandát v oblasti programové, to znamená schválení Vize 2020, tak potom se odvažuji tvrdit, že volby v květnu můžeme vyhrát. Nicméně může to dopadnout i jinak. Ty personální hrátky, které mají nahradit určitý nedostatek ideové sevřenosti, mohou způsobit, že strana nepůjde do voleb připravená. Pokud půjde s jiným vedením, tak to nebude mít čas na to, aby natolik změnilo obraz strany po vnitřních šarvátkách, že by šla jednoznačně do vítězných voleb. Můžu se mýlit. Mě to pořád baví, když bude zájem, tak to budu dělat, když ten zájem nebude, tak to dělat nebudu.

Co vůbec soudíte o Gandalovičově rozhodnutí jít do souboje o šéfa strany?


Za vše hovoří to, že jsem ho zařadil do týmu, který bude připravovat program pro volby v příštím roce a Vizi 2020. Nevím, pod jaký tlak se v tom regionu Gandalovič dostal, jak dalece to myslí vážně, nicméně odvažuji se tvrdit, že alternativy k Topolánkovi typu Gandalovič a Němcová pro ODS problém neřeší.

Když mluvíte o privatizaci ODS zdola, je to docela vážné obvinění, že jsou někteří řízeni podnikatelskými skupinami.


To není obvinění, to je realita. To, že se někde střetává politika s byznysem, tak to je všude na světě, žádná čínská zeď tam neexistuje. Situace se zhorší v případě, kdy politika a byznys jedno jest. To znamená, že už nejde jenom o ten průnik, s kterým bojují exekutivy na celém světě, ale že se jedná o ztotožnění. Pak to začíná ohrožovat společnost a mám pocit, že to není doména ODS. To je realita v České republice současné doby. Já neříkám, že všichni ti, co stojí proti mně, jsou nějací zkorumpovaní byznysmeni, ono to tak jednoduché není. Nicméně ty ekonomické zájmy - a znovu se to netýká jenom ODS - to je něco, s čím budu bojovat. Můžou o mně psát sebehanlivější články, můžou psát, jak někde Rath řekl, že jsem hlavou mafie, nicméně to, že s tím já budu bojovat, je pravda.

Na zasedání výkonné rady jste údajně přirovnal regionální představitele k mafiánům. Je to pravda?


Já jsem to řekl samozřejmě jinak. Uvedl jsem, že pokud někdo zavazuje své vlastní poslance k hlasování, které má výsostně charakter centrální - je to hlasování, na kterém se shodne klub a ten si to vydiskutuje - a region čistě z lokálních důvodů zavazuje své poslance, kteří mají svoji kompetenci, svoji autonomii, tak to pokládám za kmotrovské praktiky. To jsem řekl, to je pravda.

Na druhou stranu vám je stále kritiky připomínána kauza Toskánsko, kde jste se v létě scházel s vlivnými lobbisty a byznysmeny.


K Toskánsku řeknu jedinou větu. To, že nás to objektivně poškodilo, je pravda. Že jsem nic neudělal, je pravda taky. Věc, která se nestala, se opravdu vysvětlit nedá. Z toho, že jsme se tam opravdu takhle potkali úplně náhodně - všechny ty záznamy a sestřihy jsou z nějakého dvacetiminutového setkání s lidmi, které standardně potkávám v Praze - vyvozovat nějaké lobbistické setkání, je prostě opravdu účelové. Já to naprosto odmítám, nechci se k tomu vracet.

Tento týden jste ironicky komentoval výsledky pražského regionálního sněmu, kde obhájil funkci šéfa v Praze váš dlouholetý rival, primátor Pavel Bém. Uvedl jste: "Jestli je to pozitivní pro stranu? Záleží pro kterou. Nová pražská sestava ODS naznačuje, že pro jinou..." Jak jste to myslel?


Těch kritiků je celá řada, takže kdybych měl posuzovat výsledky mých oponentů ve straně podle toho, jestli zrovna posílili nebo oslabili, tak bych asi nesledoval nic jiného. Pražský region ukázal, že zájmová skupina, která zvolila Béma, je silnější. Pokládám situaci v Praze za velmi složitou. Kandidatura Karla Schwarzenberga vyvolává velké pnutí, protože ODS je zvyklá v Praze na poměrně snadná vítězství a tak snadné v příštím roce být nemusí.

Takže duo prvního místopředsedy Davida Vodrážky, který je v Praze lídr, a dvojky na kandidátce Béma to podle vás nezvládne?


Já to takhle neumím říct. Nemyslím, že to je o té kandidátce do Poslanecké sněmovny. Je to celkově o pražské politice, pražských problémech, o tom, jakým způsobem se my v Praze prezentujeme. V tomto smyslu to budou mít kandidáti v tomto regionu složitější než před čtyřmi lety, kdy na prvních místech byli Topolánek, Bürgermeister, Talmanová. Získali takový počet preferenčních hlasů, že fakticky volby dopadly obrovským vítězstvím. Nikdy nechci být špatným prorokem, přeji všem, aby tu pozici ustáli, aby ODS v Praze uspěla. Respektuji výsledek sněmu, teď už bez ironie, kterou jsem si dovolil, protože obecně se mi zdá, že z politiky kvůli digitalizaci médií a krátkým zprávám se vytratil vtip, humor, ironie a sarkasmus. Musím říct, že mně to chybí.

Bém měl mít dohodu s kontroverzním starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem. Ten se nakonec stal místopředsedou pražské ODS. Dokonce starostovi měli naschvál dávat hlasy i Bémovi odpůrci. Nestal se tak Jančík klackem na Béma?


Ti lidé, kteří na tom sněmu prohráli, podle mě v dané chvíli uvažovali následným způsobem: Tak tobě byl Jančík dost dobrý na to, aby ti přinesl hlasy pro tvé zvolení, a nezdá se ti dost dobrý, aby s tebou vedl pražský region? To si myslím, že byla tato úvaha. Ale já to nevím, musím říct, že jsem se o střeva toho pražského regionu moc nezajímal.

Nemrzí vás výrok, který je vám rovněž některými spolustraníky vyčítán, totiž že váš první zástupce Vodrážka je "blb z Horní Dolní"?


Já to ani nechci vysvětlovat, protože se to nestalo. Něco, co se nestalo, nelze vysvětlit. Protože David Vodrážka u toho stál přímo při té diskusi, tak to ani nemusím dokazovat, protož on ví, že to nebylo o něm. Jestli si to někdo myslí, tak to vypovídá spíš o něm než o mně.

O předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) jste v souvislosti s jeho výrokem, že by Česko mohlo po volbách vyměnit eurokomisaře, uvedl, že je to "hloupý blábol".


Musím říct, že náhoda je blbec. Já jsem reagoval tak, jak jsem to pochopil, na výrok Bohuslava Sobotky, protože opravdu nelze odvolat komisaře. Shodou okolností to bohužel neřekl Bohuslav Sobotka, ale Přemysl Sobotka. Já jsem se Přemkovi omluvil. Byla to náhoda, nebylo to nic cíleného. Nebyl to prostě útok na něho. To, že řešíme ve straně tyto nepodstatnosti, svědčí o tom, že problém je hlubší než někdo tuší.

Jak se zrodila dohoda na kandidátovi do Evropské komise Štefanu Fülem?


Jestliže se vybíralo z trojice pan Špidla, pan Švejnar a pan Füle, tak je to nejméně špatné řešení. My jsme hlavně neměli sílu prosadit svého kandidáta (Alexandra Vondru), což mě mrzí, protože po vyhraných volbách 2006 jsme na to měli určité morální právo, když tam po vyhraných volbách roku 2002 seděl Vladimír Špidla. V tom smyslu soc. dem. nepřekročila svůj stín. Byla to víc než cokoli jiného zodpovědnost, aby to bylo ve vládě více konsensuální řešení a nikoli silové.

Proč vám v podpoře Füleho nepřekážela jeho minulost kariérního diplomata a člena KSČ, když před pěti lety jste ze stejného důvodu odmítli Pavla Teličku?


Situace je hodně rozdílná. Jinak se to nemění. Mně samozřejmě vadí komunistická minulost jak u premiéra Fischera, tak u komisaře Füleho. Vadí mi u všech lidí. Důležitá je míra akceptovatelnosti, u mě je velmi nízká, u společnosti velmi vysoká.

Podle jedné z interpretací měla soc. dem. šanci prosadit svého kandidáta Špidlu, ale po dohodě s vámi se ho vzdala. Nabídli jste jim za to něco?


Ano. My jsme sociální demokracii nabídli to, že když nám nechá ministerstvo po Fülem... Ne, já si myslím, že takhle jednoduché to není. Zelení měli dlouhodobě jednu variantu a chovali se pořád stejně - my chceme pouze Švejnara a pro nikoho jiného nebudeme hlasovat. Večer před vlastním hlasováním ve vládě nám oznámili, že v krajním případě, když to nebude Švejnar, tak budou hlasovat pro komisaře Špidlu. Já jsem jim na to oznámil, že ani jedna ta varianta pro nás není akceptovatelná a to jednání jsem prakticky ukončil.

Podle našich informací jste se nabízel jako kandidát vy sám.


Tak já jsem byl ve hře přece od začátku, srdnatě jsem to odmítal. Ta úvaha, že by mě někdo mohl nominovat na poslední chvíli, se prostě objevila, nicméně politicky byla natolik nereálná, že jsme s ní ani nekoketovali. V momentě, kdy jsem se před zhruba šesti nebo osmi týdny rozhodl definitivně, že půjdu na kongres a že povedu stranu do květnových voleb, tak tato varianta vůbec nepřicházela v úvahu. To, že ve hře byl i Fischer i já a bylo by to celkem logické, spousta lidí říká, že bych si to dokonce i zasloužil, bylo v dané chvíli politicky i věcně nereálné.

Jak se díváte na kauzu právnické fakulty v Plzni?


Pokládám to za uměle vyvolaný problém. Myslím si, že problémy jsou na všech školách. Dlouhodobě se po těch Grossech spekuluje, že tam je asi snadnější získat titul. Nicméně já se domnívám, že kořeny toho problému jsou úplně někde jinde. Jsou u 13 miliard, které požaduje společnost Diag Human po českém státu. Přimlouvám se, aby tam, kde došlo k pochybení, byly tituly odebrány.

Některé pochybnosti jsou zjevné. Samozřejmě se ptám na ODS, zejména na primátorku Chomutova Ivanu Řápkovou.


Já teda musím říct, neptejte se na paní Řápkovou, ptejte se na jiné případy z jiných stran, mně to připadá nekorektní.

Ptám se vás, protože jste předseda ODS.


Trvám na tom, bez rozdílu odkud ten člověk pochází, jakou má funkci, jaké má vyznání, jakou má politickou orientaci, aby ty případy byly řešeny podle práva a podle akademických pravidel.

Jinak má ale Řápková vaší důvěru jako dvojka na kandidátce v Ústeckém kraji?


Já jsem nic takového neřekl. Pokud se prokáže, že získala titul neoprávněně, tak je na příslušném regionu, aby tu situaci řešil. Já se prostě k tomu nemíním nějak dál vyjadřovat, mně to je nepříjemné. To pochybení se netýkalo pouze členů ODS. To, že se mediálně hrají pouze členové ODS, pokládám za velmi účelové.

Co Marek Benda, neměl by se až do vyřešení svého případu vzdát funkce šéfa ústavně-právního výboru, jak to žádá například ODS Prahy 6?


Pro mě zůstává Marek Benda slušným člověkem a zůstal by, i kdyby neměl žádný titul. Já si dobře pamatuji, jakým složitým způsobem se musel protloukat v době, kdy jeho otec byl v disentu. Jsem velmi rád, že práva vystudoval. Pokud existují pochybnosti o jeho rigorózní práci, a v jeho případě je to velmi sporné, on nedodržel možná nějaké formální parametry, tak je prostě musí dodělat a musí znovu obhajovat. Ale já v jeho případě velmi budu plédovat za to, aby každý ten případ byl řešen individuálně, protože on studoval podle mě naprosto regulérně.

 
  Přístupy: 3322 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 




Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA