Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Važme si demokratičnosti EU vůči prezidentovi České republiky!

Dušica Zimová

Titulkem „Ne, škodí Evropě“, nadepsal včera v MF svůj názor ekonom Petr Ježek. V článku je jedním z nejtěžších kalibrů podpory „ ANO“ pro ústavu EU tvrzení, že „..je to sice těžký text, ale je jeden, ucelený, sevřený.“

Nebo - „Ústavní smlouva (!) je v dané situaci zárukou, že členské státy budou nadále postupovat společně, že bude omezeno přítomné riziko fragmentace a oslabení společného působení se všemi důsledky. Je i předpokladem dalšího rozšiřování unie.“

Oproti těmto hodnotným argumentům zde není o „smlouvě“ vzhledem k ČR ani slovo. Najdeme pouze konstatování, že prezidentovo desatero tezí proti ústavě lehce vyvrátili jiní. Musím konstatovat, že jsem si nevšimla ani toho „vyvrátili“, natož pak onoho„lehce“.

Pak se ovšem autor – když tu náhle – rozepsal o tom, jak Bílý dům „potrestal“ prezidenta Klause za vyjádření určitých výhrad k americké politice vůči Iráku (!!!!) odpíráním schůzky s prezidentem Bushem, což bylo prý silným argumentem, aby český prezident „..své názory přehodnotil nebo alespoň přestal veřejně vyjadřovat“.To prý platí i o „ kýžené schůzce, která se po názorové zdrženlivosti dostavila.“

Brilantnost páně Ježkových konstatování se známkou hlubokého vhledu do problematiky našich vztahů s USA i nepochybně typických vlastností prezidenta Klause, ke kterým patří v prvé řadě přehodnocování názorů, by byla na samostatnou reakci. V této chvíli však předchozí citát používám pouze kvůli návaznosti na pokračující část textu, která mne teprve „skutečně oslovila“.

Čtěte prosím pozorně, cituji:

„A tak je to Unie – prý podle prezidenta málo demokratická – kde může vyjadřovat bez jiných obav než marginalizace a blamáže své okrajové názory kritizující úsilí ostatních představitelů členských států a společných institucí. A šlapat i po mnohém, co z dobrých důvodů vytvářely generace Evropanů.“

Pominu, že podle tohoto textu jsou USA proti EU téměř totalitní partička. Pominu, že jakýsi pan Ježek tvrdí o prezidentu ČR, že šlape po úsilí GENERACÍ EVROPANŮ.

Ale, nemohu pominout, že nám pan Ježek sděluje, že možnost (!) prezidenta svrchovaného státu vyjadřovat své názory de facto BEZTRESTNĚ je považováno za klad a demokratičnost a tak trochu blahovůli EU, protože jsou to beztak jen okrajové názory a připomínky!!!!???

Pak se ale musím zeptat, je-li TOTO znak demokratičnosti a blahovůle Unie – vždyť za tyto „okrajové názory“ prý čeká prezidenta svrchovaného státu „pouze“ marginalizace a blamáž - co by se stalo, kdyby ta demokratická, blahovolná Unie svůj názor přehodnotila a názory prezidenta svrchovaného státu by se jí přestaly zdát tak okrajové? Čekalo by snad prezidenta domácí vězení ? Nebo by zde bylo vyhlášeno stanné právo ?!

Pokud se někomu zdá tato ironie nadsazená, tak zcela neironicky konstatuji, že kdybych o ústavě EU nevěděla nic, jakože vím, už jen tento skandální závěr článku pana Ježka by mne spolehlivě dovedl k jejímu odmítnutí. Protože - chápou-li zastánci Evropskou unii tímto způsobem ještě před schválením ústavy – potom - Gott mit uns !

Pardon! Stále ještě - Pán Bůh s námi a zlé pryč!


7. dubna 2005



Dušica Zimová
 
  Přístupy: 6174 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA