Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually
Mirek Topolánek: Radiofórum

přepis Radiofóra z 22.8.2005

Moderátor (Jan Pokorný):
Hostem je předseda ODS Mirek Topolánek. Vítejte.
Moderátor (Petr Nováček):

Na úvodní měsíce premiérování Jiřího Paroubka ODS, podle vás pane předsedo, zvolila bojovou taktiku takevondo. Ptám se vás, proč na českého premiéra nasazujete původem korejskou bojovou taktiku?
Host (Mirek Topolánek):

Tak někteří mí kritici už mi napsali, že to bojové umění se jmenuje aikido. Nicméně jako všechno v politice, co máte vyjádřit v jedné větě, byla to svým způsobem zkratka. My jsme zažili tu situaci již potřetí. Přichází nový premiér, jsou velká očekávání, dostala velký mediální bonus, je ho všude plno, bojíte se otevřít ledničku. Potom přichází vystřízlivění, řekl bych, znechucení veřejnosti s politiky a další úbytek voličů u uren. My jsme věděli, že v těch letních měsících, kdy je svým způsobem mediálně okurková sezóna, kdy nezasedal Parlament, bude velmi obtížné čelit tomu nástupu, který každý den článek, každý den rozhovor a to nebylo, to nebyla žádná pasivní resistence. Nicméně viděli jsme i to, že Paroubek s tím svým siláckým úvodem musí nutně narazit a to se nakonec potvrdilo. To ale vůbec neznamená, že by to znamenalo nebo že by to bylo přetavena do nějaké defenzívy. Ta defenzíva je vytvořena trochu virtuálně a já to jako prvek naší, našeho boje odmítám.
Moderátor (Petr Nováček):

Čím virtuálně vytvořena? Můžu Jeníku?
Host (Mirek Topolánek):

Tak to si myslím, že je velmi jednoduché. V poslední, teď bych řekl, že přece jenom po zahájení nové politické sezóny a nástupu jednání Sněmovny se to zlepšilo. Jestliže dostáváte týdny otázku pouze jedinou a máte ji komentovat, co říkáte tomu, že pan premiér Paroubek o vás řekl? Tak je velmi složité se vyjadřovat k věcným problémům. Já mám pocit, že zrovna v červenci jsem publikoval možná ještě daleko více než předtím. Nicméně pravdou je i to, že jsme se dostali do mediální defenzívy a teď nemá cenu pitvat, jestli zaslouženě nebo nezaslouženě. Je to pravda.
Moderátor (Jan Pokorný):

Až do dubna byla nejsilnější stranou na levici KSČM. Co znamená pro strategii ODS fakt, že vaším hlavním soupeřem je znovu ČSSD velmi pravděpodobně posílena o část dosavadních příznivců komunistů?
Host (Mirek Topolánek):

Tak já k tomu neřeknu nic jiného než to, co jsem řekl už mnohokrát. Mne, pokud to můžu říci nějakou sportovní terminologií, ten souboj...
Moderátor (Jan Pokorný):

Pozor ale na bojová umění.
Host (Mirek Topolánek):

Pokud si mám vybrat, tak samozřejmě chci soutěžit se stranou, která se proponuje jako demokratická, která tvrdí, že demokratická, možná i demokratická dokonce je než s komunisty, kteří mají ten bonus nespokojených voličů s tím, co se tady stalo po listopadu 1989. Takže my jsme v našich analýzách už po nástupu Grosse věděli, že z toho propadu 10% se logicky Česká strana sociálně demokratická musí dostat na vyšší procenta, protože ta společnost je přece jenom polarizovaná. To pravolevé vidění tady je zřetelné v těch posledních letech. Takže mne to nepřekvapilo a ani ODS a ani vedení ani výkonnou radu to nepřekvapilo. Myslíme si, že ten nástup se zastavil, to je moje soukromá analýza. Bude opravdu záležet na tom, jakým způsobem strany zvládnou v té předvolební kampani, která fakticky začala, jak budou schopny vysvětlit svůj program, jak budou schopny nabídnout voličům řešení pro následující 4 roky.
Moderátor (Jan Pokorný):

Ale co konkrétně to znamená pro strategii vaší strany?
Host (Mirek Topolánek):

Pro strategii to neznamená nic nového. Česká strana sociálně demokratická zůstává naším hlavním soupeřem. Je to strana, která tady vládne už 7 let a my se samozřejmě, kromě kritiky a to se od opozice očekává, soustředíme hlavně na prezentování toho pozitivního, co si myslíme, že přinese náš program. Pro naši strategii to neznamená vůbec nic. Navíc jsme to očekávali.
Moderátor (Petr Nováček):

Hlavní soupeř? Nuže. V sobotní Právu první místopředseda Sociální demokracie Bohuslav Sobotka vyjádřil názor, že povolební velká koalice s občanskými demokraty by Sociální demokracii takřka absolutně limitovala, takže je pro nic nejméně přijatelnou variantou. Vy jste se nedávno vyjádřil v tom smyslu, že také pro vaši stranu je velká koalice se Sociální demokracií těžko představitelná. Trváte na svém názoru?
Host (Mirek Topolánek):

Já si mohu jako konzervativní politik dovolit luxus, že nemusím říkat něco jiného než před několika málo lety. Já jsem po celou tu dobu těch posledních tří let opakovaně v médiích prezentoval názor, že na naší politické scéně nemáme jednoduchý výběr, že existuje řešení, které programově víceméně preferujeme a to je, podle dnešních preferencí, KDU-ČSL. To znamená se stran, které by se dostaly do Parlamentu. Varianta se sociální demokraty? Tu beru jako havarijní, jako scénář, který řeší nějakou patovou situaci. V žádném případě ji nepreferuji a z toho vycházejí samozřejmě ta naše hodnocení, že to je varianta, řekl bych, skoro nejhorší. Nicméně pořád lepší než nevládnutí a jenom otázka, aby k takovému patovému řešení nedošlo.
Moderátor (Jan Pokorný):

Z představitelů ODS to byl naposledy ve včerejší televizní debatě na Nově Vlastimil Tlustý, který upozornil na kód věnovaný postu ČSSD a KSČM v Poslanecké sněmovně. Je nasnadě, podle vás, vytvoření levicového bloku a pokud si myslíte, že ano, jak by s touto možností ODS naložila?
Host (Mirek Topolánek):

Tak je třeba říci, že nejenom Bohuslav Sobotka, který se v tom rozhovoru vyhnul přímé odpovědi na otázku spolupráce s komunisty, nicméně ji již několik let realizuje. Především premiér Paroubek řekl, že ODS je horší, jak KSČM. To byla jedna z jeho velmi ostrých vět. Ta spolupráce není jenom novinka posledních týdnů. Ta spolupráce pokračuje permanentně. V těch posledních týdnech dostala naprosto koordinovaný postup, kdy ty strany se radí o tom, jak budou hlasovat ve Sněmovně a je třeba říci, že taková ta ...
Moderátor (Jan Pokorný):

Pardon, jak to víte?
Host (Mirek Topolánek):

Je to prezentováno i v médiích zcela veřejně a to z veřejných zdrojů.
Moderátor (Petr Nováček):

Myslíte tu schůzku před týdnem?
Host (Mirek Topolánek):

Myslím tu schůzku před týdnem a myslím ty kuloárové informace a taky způsob hlasování ve Sněmovně, ke kterému potom organizovaně dochází. Tady je jeden velký mýtus, že ODS hlasuje často s komunisty a já se pokusím ho vyvrátit. Zhruba 60% norem a to se dá statisticky prokázat a tady taky je velmi, velmi chabé to tvrzení o nulové toleranci, prochází napříč politickým spektrem. Normy technické, normy na kterých se celé to politické spektrum shodne. Ty procházejí samozřejmě i přes hlasování komunistů, ODS, lidovců, unionistů i socialistů. Pak jsou normy, kde my hlasujeme společně s komunisty, tak zvaně k protivládním návrhům. Většinou se zcela opačných důvodů a ze zcela rozdílných pozic. Kdybych to měl uvést na příkladu. Jim připadají daně nízké, nám vysoké. Kdybych to takto elementárně chtěl vysvětlit. Ve všech ostatních případech samozřejmě s komunisty nehlasujeme. Ta poslední hlasování na poslední Sněmovně i na té Sněmovně předtím naprosto koordinovaně procházejí ty věci a já se jenom divím, že na to unionisti a lidovci nijak nereagují, kde vlastně socialisti realizují nad rámec svého programu a nebo vůbec realizují svůj program přes odpor unionistů, lidovců i ODS s komunisty. A je to zcela evidentní a procházejí jim věci, které znamenají v mnoha případech, já bych použil v uvozovkách, často to používám, návrat před rok 1989.
Moderátor (Petr Nováček):

Pane předsedo, jak si toto překládáte? Jako předseda strany vidíte v tom třeba...
Host (Mirek Topolánek):

Jako otevřenou spolupráci, kdy ta vláda...
Moderátor (Petr Nováček):

Která by měla směřovat k čemu?
Host (Mirek Topolánek):

Já se osobně domnívám, že minimálně k menšinové vládě sociálních demokratů podporovanou komunisty, pokud vůbec bude taková možná. To znamená, pokud socialisti a komunisty budou mít 101 hlasů ve Sněmovně. Já si myslím, že je to největší hrozba těch nadcházejících voleb a to je taky náš apel na všechny demokratické voliče, aby toto nepřipustili.
Moderátor (Petr Nováček):

V tomto smyslu se vyjádřil Miloš Zeman minulou středu, že by takovou ideu, pak-li by se jí zmocnil Jiří Paroubek, podpořil. Vidí v tom ovšem pro Sociální demokracii menší zlo než kdyby měla, s prominutím přicmrdávat, jak se vyjádřil straně vaší.
Host (Mirek Topolánek):

Tak Miloš Zeman říká celou řadu věcí a já je nemíním komentovat. Chci říci, že tady je dlouhodobá otázka, co vlastně s komunisty na politické scéně? Na to myslím tady není úplně prostor, bavit se o tom, proč vlastně komunisti zůstali takto nereformovaná strana? Kdežto v Polsku, Maďarsku a jinde se nějakým způsobem reformovali. Nicméně to sbližování těch stran, řekl bych, programové i personální je zcela evidentní a ten levicový blok prostě vzniknout může a my tomu musíme naší nabídkou programovou, naší nabídkou osobností zabránit.
Moderátor (Petr Nováček):

Kdyby ten levicový blok náhodou ty volby vyhrál? V tom případě by další transformační kroky vypadaly zcela jinak, ne-li opačně, než tak jak si je představujete vy. Proto mne zajímá, co ODS chce proti tomu udělat, jestliže ji tato varianta zřetelně nevyhovuje?
Host (Mirek Topolánek):

Tak já si nemyslím, že nevyhovuje pouze ODS. Já si myslím, že by neměla vyhovovat nikomu, kdo to myslím s Českou republikou seriózně a vážně.
Moderátor (Jan Pokorný):

Ale jste tady. Vy jste teda ODS?
Host (Mirek Topolánek):

To, že se zastavily spíše reformní kroky, když beru transformaci jako z bodu A do bodu B, že někdy jsou vlastně vraceny zpět některé transformační kroky. Speciálně ve zdravotnictví ty návrhy vedou minimálně před rok 1989. To je, to je věc, na kterou my budeme samozřejmě apelovat i v té kampani. My chceme ale tu kampaň dělat pozitivní v tom smyslu, že chceme nabídnout variantu. My chceme nabídnout lepší řešení. Pokud se nám to nepodaří vysvětlit a lidé se nechají, nechají nalákat na nějaké další sliby, tak to riziko tady existuje zcela vážné a budeme vlastně tam, kde jsme byli, možná na začátku a budeme muset přesvědčovat občany dále. Já nepředpokládám, že by k tomu došlo. Myslím si, že tak jak dlouhodobě se potvrzuje i z průzkumu, že se přelívají ty hlasy mezi socialisty a komunisty. Teď by měli být nervózní trochu komunisté, protože jim část toho rektorátu utekla zpátky z vandru k sociálním demokratům, jak říkal kdysi Miloš Zeman. Myslím si, že ta situace se měnit významně do voleb nebude, pokud se nestane něco zásadního, nějaká razantní změna, něco co neumím předvídat.
Moderátor (Petr Nováček):

Jenom stručně. Znamená přesvědčovat, přesvědčovat občany to, že zopakujete nějakou novou mobilizaci proti komunistům a nebo ten váš akcent na pozitivně vedenou kampaň vylučuje ty emocionální prostředky?
Host (Mirek Topolánek):

Já jsem to několikrát vysvětloval. Já si nemyslím, že budeme mobilizovat, mobilizovat takovým tím, jakože by to bylo jediné téma voleb nebo že bychom na tom postavili celou kampaň. My připravujeme celou tu volební kampaň jako pozitivní. Dlouhodobě se snažíme vysvětlovat některé ty naše teze, které dopracováváme podle diskusí s veřejností, tak s odborníky. Budeme připraveni předložit program, který by měl ty voliče oslovit. Jsem o tom hluboce přesvědčen.
Moderátor (Jan Pokorný):

Podle výkonné rady ODS potřebuje Česká republika skutečnou daňovou reformu. Cituji z vašeho materiálu. ODS je odborně i politicky připravena takovou reformu realizovat. Konec citátu. Co to znamená, že ODS je politicky připravena daňovou reformu uskutečnit?
Host (Mirek Topolánek):

Tak já přece jenom ale ještě do úvodu. Mne trochu, neříkám rozesmálo, možná i trochu zamrazilo, když Bohuslav Sobotka prohlásil, že on přišel jako první s nějakou daňovou reformou. V novinách se dokonce o tom psalo jako o daňové revoluci. Řekněme si hlavní atributy té daňové reformy. Nemůže být komplikovanější ta daňová reforma, ty daně a daňová soustava než je dnes. To znamená, jakákoliv reforma musí vést ke zjednodušení těch daní a nikoliv ke složitění. Musí samozřejmě vést k tomu, že bude motivovat lidi k práci, k aktivitě a víceméně k úspěchu, aby vydělávali více. To jsou všechno věci, které jsme mnohokrát říkali.
Moderátor (Jan Pokorný):

Co je to ta politická připravenost, Znamená to, že pokud bude ODS sestavovat příští vládu, bude daňová reforma hlavním kritériem pro výběr koaličního partnera?
Host (Mirek Topolánek):

Je to naprosto jednoznačné. Mnohokrát jsme to řekli. Tady samozřejmě já rozumím tomu, co říká předseda Kalousek, kdy vyjadřuje jistou pochybnost. Nicméně budeme se snažit, pokud taková možnost po volbách bude, přesvědčit lidovce, tak jak se podařilo nebo se daří přesvědčit v platformě obyvatelské, což je polská strana, která taky navrhuje rovnou daň, jejich kolegy, což je určitá paralela konzervativní strany typu KDU-ČSL. Nakonec k té dohodě zřejmě dojde, protože to riziko, které viděl Miroslav Kalousek a které mnohokrát v médiích zmiňoval a to je, že v případném sjednocení jedné sazby daně z přidané hodnoty dojde k ohrožení slabších sociálních skupin a důchodců, to jsme samozřejmě jednoznačně eliminovali tím, že jak důchodci, tak ty sociálně slabší skupiny budou mít to případné zvýšení základních cen potravin a některých léků plně kompenzovány. To znamená, ty peníze dostanou a z toho vyššího výběru, tak jak se ukázalo i na Slovensku, ten vyšší výběr z daně z přidané hodnoty existuje. Budeme to schopni realizovat. To znamená, ta výhrada, aby ta daňová reforma byla sociálně únosná, ta tady zazněla. Já si myslím, že je dneska bezpředmětná a že budeme jak před volbami, možná i na nějaké, abychom byli schopni se shodnout na nějakých, určitých rysech naší důchodové reformy, že se pokusíme s lidovci, případně s dalšími komunikovat i tu naší daňovou reformu tak, aby po volbách bylo možno jí realizovat.
Moderátor (Jan Pokorný):

Dovolte ale určitou pochybnost, která vyplývá i z toho, co jste teď říkal. Předpokládejme, že by ODS po příštích volbách byla schopna prosadit daňovou reformu a zároveň s ní třeba i více zdrojově financovanou reformu důchodovou a finanční spoluúčast ve zdravotnictví. Bylo by si potom 70% občanů s podprůměrnými příjmy schopno zajistit se stejnými výdaji současný životní a léčebný standard a výši důchodů a nebo by si na ni museli v součtu připlatit více než dnes?
Host (Mirek Topolánek):

Já musím říci, že označit naši zdravotní reformu jako finanční spoluúčast je poměrně značné zjednodušení, protože ta zdravotní reforma, která jde k vyšší individualizaci, speciálně individuálních účtů, nebudou žádné platby cash, snad kromě platby za recepty. Jde úplně jiným směrem. Nedávno byla citována světovou bankou jako reforma, která má šanci v tom postkomunistickém světě být úspěšnou. Nicméně ono to není jenom o těchto reformách. To, co především sledují ty naše reformy a když je takhle extrahujeme a říkáme daňová reforma a říkáme důchodová reforma. Naše nabídka těm jednotlivým skupinám obyvatel bude vycházet z toho, že nejenom že nebudou poškozeni, ta situace pro ně bude výhodnější. A to jak pro ty, jak pro důchodce, tak pro nezaměstnané, kterým chceme zajistit práci a nebo nabídnout takové podmínky pro podnikání, aby ta pracovní místa vznikala. Řekl bych, že ten program bude v tomto komplexní a bude jednoznačně jednotlivým voličským skupinám nebo sociálním skupinám jasně říkat, co který ten bod, co která ta reforma pro ně konkrétně bude znamenat.
Moderátor (Petr Nováček):

Jestli vám rozumím, tak ty příjmově slabší skupiny vy nějakým způsobem budete podporovat. Sociální síť přes ně rozprostřete, protože se může stát, že nebudou mít na výši nájemného, že bude pro ně obtížné třeba doplácet více na léky atd. Mířím tam. Nevyvolá ta reforma, pokud bude uskutečněna v rozsahu, jaký vy si představujete, větší nárok na sociální transfer na přerozdělování?
Host (Mirek Topolánek):

Já si to nemyslím, protože jsme neřekli to zásadní, že v těch systémech je řada černých pasažérů, kteří v tom systému, na tom systému parazitují. Ve zdravotnictví speciálně ten problém u pacientů je menší, jak v lékové službě a je menší jak v plýtvání nebo rozvrstvení poskytování zdravotní péče. To znamená. My se snažíme o systémovou změnu a nejenom to, že někdo zaplatí ty díry, které v tom financování vznikají. Stejně tak u sociálního systému, nastavení toho systému musí být zcela cílené. Musí poskytovat určitý komfort nebo alespoň startovací pozici pro všechny ty, kteří chtějí pracovat a jsou aktivní a určitě nebude podporovat ty, kteří pracovat nechtějí a ten současný systém zneužívají. Stejně tak ten systém, který dnes se zavádí nebo socialisti dneska realizovali a realizují. Dneska právě těm skupinám, což jsou skupiny mentálně fyzicky postižené nedává větší komfort jak těm, kteří pracovat mohou. Já si myslím, že tudy povede ta sociální reforma ODS a podle našich propočtů určitě nebude znamenat větší nároky na sociální transfer. Protože mimo jiné právě odtéká spousta peněz a v té dané chvíli je to pochopitelné, na velké transfery z důvodu vysoké nezaměstnanosti a tudy vede samozřejmě i ten náš cíl zvýšit zaměstnanost a v důsledku toho snížit nezaměstnanost.
Moderátor (Jan Pokorný):

Pane předsedo, před telefonickou částí obraťme list. Na něm je jedna, jediná otázka. V tak zvaném politickém středu operuje dnes zhruba tak 10 malých politických stran. Jednou z těchto stran jsou nezávislí demokraté Vladimíra Železného, kteří si dělají čárku na 8% voličů. Vidíte v této straně, v jejímž čele stojí mediálně zdatná a známá osobnost, pozoruhodného konkurenta?
Host (Mirek Topolánek):

Tak já úplně do úvodu řeknu, že jsem proti omezování politické soutěže. To ovšem neznamená, že bych nechtěl pomocí volebního systému nastavit takové podmínky, aby vznikla akce schopná vláda. Takže, jestliže říkám na jedné straně, že jsem pro politickou soutěž, na druhé straně tím nevylučuj i změnu volebního systému. To jsou dvě věci, které spolu úplně nesouvisí. Musím říci, že...... ale to může být na velkou diskusi a je to jedno z našich témat, které je permanentně, budeme chtít programově a hledat programové blízké strany tak, aby to s námi realizovaly a vůbec to není běh na krátkou trať. To jsme si vědomi asi všichni.
Moderátor (Jan Pokorný):

Teď prosím k těm nezávislým demokratům.
Host (Mirek Topolánek):

Myslím, že ten tak zvaný politický střed je velký mýtus. To je první poznámka. Druhá poznámka. Není přece malých stran. Je pouze malých ambicí. Jestliže Vladimír Železný prohlašuje, že chce být střední nebo velkou stranou, tak prostě v tom politickém prostředí musí mít k tomu prostor. Jestli ho najde, jestli osloví občany, to já nevím. Já si myslím, že ten jeho program se trochu podobá televizi Nova z doby, kdy jí vládl. To znamená, jsou to opravdu vyzobaná některá, já bych řekl, téměř hospodská témata. Tím to ale nijak nesnižuji. To jsou věci, které lidi štvou a on nenabízí žádný komplexní program. Není to ani spíše středo pravicový ani spíše středo levicový. Je to program populistický. Nicméně může to působit a já si jenom přeji, aby ty strany, které chtějí se dostat do Parlamentu, aby měly recepty na drtivou většinu problémů, které v této zemi je třeba řešit a nejenom na některé. To si myslím, že je přání asi každého demokrata.
Moderátor (Jan Pokorný):

Hostem dnešního Radiofóra je předseda ODS Mirek Topolánek. 221552155 nebo 221552255. Prosíme vás o 6 telefonických otázek. Živé telefonáty, které teď budeme vysílat, nejsou redigovány a vyjadřují osobní názory posluchačů.
Moderátor (Jan Pokorný):

Dobrý podvečer. Můžete se ptát. První otázka, prosím.
Dotaz posluchače:

Krhut. Chtěl bych panu Topolánkovi říci, že jejich partaj je taková pěkná partaj leninského typu a chtěl bych se ho zeptat, koho má na seznamu pro noc dlouhých nožů? Protože ne, že se vyzná v bojových uměních, ale pan Nečas je údajně historik. Mohl by ho už poučit, jak to s tím nacismem bylo a jestli má na tom seznamu Langra, Tlustého, protože Hitler vraždil svoje kamarády. Nevyměňoval žádný úředníky jako.
Moderátor (Jan Pokorný):

Na slyšenou. Druhý telefonát. Dobrý den.
Dotaz posluchače:

Pavlas, Ostrava. Já mám dotaz na pana Topolánka. Velice vážnej. Říkal, že bude ventilárně bojovat, říkal, že ČSSD je asi demokratická strana. Ptám se, jak dlouho je demokratická strana ODS posledních 15 let? Je skutečně demokratická a v čem a pro koho? Aby pan Topolánek nelhal. Teďka řekl pravdu, pro koho bude demokratická, pro koho nebude demokratická? Bylo by dobré, kdyby ještě vysvětlil, co je to demokratická? Děkuju.
Moderátor (Jan Pokorný):

Děkujeme za otázku a hezký večer. Třetí telefonát, vítejte.
Dotaz posluchače:

Marek, Brno. Já bych se chtěl zeptat pana Topolánka, jestli ví, co je to demokracie? Podle mýho názoru je to vždycky kázeň a pořádek. Jestliže oni schvalujou technoparty, tak si myslím, že v tomto případě asi to není demokracie.
Moderátor (Jan Pokorný):

Děkujeme za otázku a čtvrtý dotaz, prosím.
Dotaz posluchače:

Josef z Ostravy. Já jsem se chtěl zeptat pana Topolánka, jak se dívá na Německo, kde tam ve východním Německu dostávají ti nezaměstnaní obrovské podpory a ty západní země jako Bavorsko, které po válce, když bylo chudou zemí, nebylo nikdy komunisty na ně doplácení. Dneska je nejbohatší zemí a přitom to byla chudá země a nikdy tam komunisty nevyhráli a ani socialisté.
Moderátor (Jan Pokorný):

Hezký večer, pátý dotaz, prosím.
Dotaz posluchače:

Kadlec, Klecany. Chtěl bych se zeptat pana Toplánka, zda-li investice do vědy a vzdělání považuje za důležité a tím pádem by měli spíše růst a nebo spíše za vyhozené peníze a tím pádem v případě eventuálního třeba vítězství ODS nebo koaliční spolupráce by bylo potřeba je snižovat. Děkuji.
Moderátor (Jan Pokorný):

Děkujeme a prosím šestý, poslední dotaz.
Dotaz posluchače:

Melichar. Já se chci zeptat pana Topolánka, jestli osoba pana Tlustýho trošku neshazuje stranu ODS? Že by mohla mít možná i víc bodů nebo preferencí, kdyby tam pan Tlustý nebyl. Děkuji a nashledanou.
Moderátor (Jan Pokorný):

Máme za sebou telefonickou část a před sebou odpovědi. Možná jste podle tohoto zvuku, který neslyšíte v rádiu příliš často zaznamenali, že náš host Mirek Topolánek si mnul ruce. Radostí nad kterým dotazem, pane předsedo?
Host (Mirek Topolánek):

Já si myslím, že hned ten první o noci dlouhých nožů je přesně...
Moderátor (Petr Nováček):

Koho máte na seznamu, prý?
Host (Mirek Topolánek):

Já chci říci, že mýlí se ten pán, já jsem jeho jméno přeslechl.
Moderátor (Petr Nováček):

Pan Krhut. Ten je jeden z našich pravidelných posluchačů.
Host (Mirek Topolánek):

Noc dlouhých nožů pochází z nacistického období, protože to je trochu jinak. Je to podstatně dříve. To bylo tehdy, když se Normandi se Sasy potkali a Sasové vytáhli z holinek nože a nic netušící Normandy podřezali. To je přesně ten výrok, který byl myšlen úplně jinak. Byl řečen jinak a přesto jsem nedostal prostor ho vysvětlit. Využiji toho. Já jsem mluvil velmi dlouze na setkání s podnikateli o tom a vím, že na to není prostor.
Moderátor (Petr Nováček):

Já vás přeruším. Já jsem vzděláním historik a od noci dlouhých nožů, to už jsem končil svoji disertační práci a terminus technikum, noci dlouhých nožů znamená právě a jedině toto.
Host (Mirek Topolánek):

Já vám chci říci jedinou věc k tomu. Pro mne stranická legitimace není handicap, pokud ten člověk je odborně zdatný a loajální. Takto jsem to i vysvětloval. Mně vadí za posledních 7 let vymístění celé řady schopných lidí a posazení kamarádů a nejrůznější posty. To probíhá stále dále a ....
Moderátor (Jan Pokorný):

Promiňte, to bylo slovo do vlastní strany?
Host (Mirek Topolánek):

Já na seznamu nikoho nemám a já jsem hovořil na setkání prestižním o tom, že musí dojít při nástupu nové administrativy ke změně na některých potech, což je přirozené. V Americe odchází celá administrativa a musí dojít k tomu, že se některé zaplevelené, ale opravdu dneska už napadené styky i s organizovaným zločinem, musí změnit. Já jsem nic jiného neřekl. Já jsem žádná jména konkrétní neměl na mysli. A je to přesně ta zkratka, kterou jsem neměl použít, protože byla zneužita. Nicméně využívám té šance to teď dovysvětlit.
Moderátor (Petr Nováček):

Takže seznam nemáte.
Moderátor (Jan Pokorný):

Promiňte, jaké z toho plyne pro vás osobní poučení? Protože není to poprvé, kdy jste musel některý svůj výrok reinterpretovat.
Host (Mirek Topolánek):

Já jsem těch výroků zase tak moc neřekl. Některé jsem neřekl nikdy. Já jsem nikdy neřekl o sobě, že jsem chlap s kulama.
Moderátor (Jan Pokorný):

Chci říci, že jste to neřekl.
Host (Mirek Topolánek):

Chci říci, že pro mne to poučení je, že i když to kolikrát je dobře míněno, tak tou interpretací a postupným komentováním komentářů tohoto nepravdivého výroku se dostávám do pozice, že už to nejsem schopen vysvětlit. Takže já si na to dávám pozor a budu se snažit dávat pozor.
Moderátor (Petr Nováček):

ODS oslavila letos 14 let svého věku. V čem a pro koho je a bude demokratická? V závorce, co je to demokratická?
Host (Mirek Topolánek):

Teď už od slova démos. Je to vláda lidu. Nicméně ono se to někdy vysvětluje všelijak. Pro mne demokracie je to, co jsme zažili po roce 1989 a to je samozřejmě soutěž myšlenek, soutěž idejí a zprostředkovaná vláda lidu. U nás v parlamentní demokracii je zprostředkována pomocí stran, hnutí a prostřednictvím Parlamentu. Já jsem přesně ten dotaz nepochopil. Já si myslím, že ODS je demokratická strana.
Moderátor (Petr Nováček):

Pan Marek, ten pod demokracií vnímá kázeň a pořádek. Čili něco jiného než byla technoparty v západních Čechách, kterou vy jako berete v ochranu, jako ODS.
Host (Mirek Topolánek):

Musím říci, že my jsme nikdy nevzali v ochranu CzechTek nebo technoparty. My jsme od začátku a znovu to nebylo mediálně jasně vysvětleno, my jsme řekli, soukromé vlastnictví je posvátné. Vždycky musí existovat diskuse nad tím, jaká míra ochrany toho soukromého vlastnictví jde proti ochraně svobody? To jsou dvě hodnoty, které jsou souměřitelné a tady zcela evidentně ten zákrok byl neadekvátní a ten náš útok nebo ta naše polemika směřovala právě k nepřiměřenosti toho zákroku a ne k tomu, jestli je to hodnotově správně nebo špatně? Já nejsem žádný přítel podobných akcí.
Moderátor (Jan Pokorný):

A zpětně viděno. Premiér Paroubek včera v České televizi se dopustil sdělení, že ani tak dost dobře nevěděl, co je to CzechTek. Budiž. Teď není tento váš výrok, když ho poměříme s tím, o čem jsme se bavili na začátku dnešního Radiofóra, tedy s jakousi mediální defenzívou nebo mediální laxností ODS nebo nebyly ty výroky, ty první reakce vyvolávány právě takovým tím hladem po zviditelnění?
Host (Mirek Topolánek):

Já musím říci, že první politizaci toho problému způsobil Paroubek právě ještě před konáním té akce tím, že vyzval k ostrému zákroku. Tím tu akci zpolitizoval on sám. Znovu zopakuju, že já nemusím říkat nic jiného než co jsem říkal první den po tom zákroku, nemusím měnit a omlouvat se v rádiu a v televizi za své výroky, což pan premiér Paroubek musí dělat velmi často. Nepotřebuju měnit ten svůj názor od ochrany soukromého vlastnictví až k přiměřenosti toho zákroku k tomu, že premiér vystupoval velmi nevhodně, že policie byla znevěrohodněna a taky nechala potom malovat po těch domech, aniž zasáhla, že ministr Bublan nemluvil mnohokrát pravdu. To se na tom nic nemění. Ta politická dimense tam je vždycky, jako téměř u všeho. Já doufám, že to poučení z toho a my jsme volali jak k parlamentní diskusi, tak k setkání předsedů stran, aby ten příští ministr, ať to bude kdokoliv, měl na stole desky, ne že to bude připravovat v červnu po nástupu do funkce, kde bude jak právní rozbor, tak monitoring a prevence celé akce, stanovená strategie a taktika, případně dohody o místě konání. Já si myslím, že to nemůže být jinak a musí to připravit tato vládní garnitura.
Moderátor (Petr Nováček):

Pan Josef z Ostravy uvedl, že na území bývalé NDR putuje ohromné množství peněz, podpory jak jednotlivcům, tak těm východním spolkovým zemím a putují tam například z Bavorska, kde nikdy levicové strany, neřku-li komunisté nebyli u moci. Asi chce říci, škoda že nemáme také nějaké to Bavorsko?
Host (Mirek Topolánek):

Já musím říci, že na bývalém NDR, na těch východních zemích, dnešní spolkové republiky Německo je jasně vidět, že jakýkoliv finanční transfer, který je poskytován bez toho, že by ti lidé byli jinak motivováni k práci a k úsilí a já nevím k čemu všemu, nevede k cíli. Tam bylo dneska nainvestováno, odhaduje se 1,5 bilionů euro. Bohatej strejda to všechno zaplatil. Destabilizovalo to vztahy mezi východními a západními Němci bývalými. Dneska tam většina lidí volí extrémisty, ať už v podobě levicových nebo pravicových stran. To znamená, ty transfery a to spoléhání a nejrůznější dotace a subvence v takto masivním měřítku k cíli nevedou. Je to vidět na Itálii, jihu Itálie a severu Itálie. Je to vidět právě na východním a západních Německu. Myslím si, že je to pro nás velké poučení a skoro bych řekl, buďme rádi, že jsme toho bohatého strejčka neměli, protože bysme museli celou řadu věcí řešit sami a musím říci, že jsme je řešili zřejmě lépe.
Moderátor (Petr Nováček):

Investice do vědy a vzdělání by měly růst a nebo by tomu mělo být naopak? Chce vědět pan Kadlec.
Host (Mirek Topolánek):

Je to jedna z absolutních priorit našeho budoucího programu. My jsme v té věci samozřejmě ty teze v připravené Modré šanci vydali. Dneska existuje několik skupin, které se zabývají jak podporou vědy a výzkumu, tak samozřejmě změnou vzdělávací struktury. Je to opravdu a teď to říkám zcela vážně a seriózně, jedna z absolutních priorit. To znamená, ty investice musí stoupat a to jak z toho veřejného sektoru nebo státního, tak z toho privátního.
Moderátor (Petr Nováček):

Pan Melichar má zato, že Vlastimil Tlustý nečiní své straně právě nejlepší pověst. Prosím...
Host (Mirek Topolánek):

Já tady v tomto pořadu na to, opakuji opakovaně. Vlastimil Tlustý má moji důvěru. Strašně moc odpracoval právě u těch ekonomických reforem. Já to, že prostě se někomu nelíbí, to já mu neberu, ale je to člověk, na kterého spoléhám.
Moderátor (Jan Pokorný):

A je to kandidát ODS na příštího ministra financí?
Host (Mirek Topolánek):

Je to kandidát ODS na příštího ministra financí.
Moderátor (Petr Nováček):

Pane předsedo. Ještě, jestli dovolíte, k těm středovým malým stranám. My jsme to jenom částečně nakousli. Myslíte si, že to může být nový fenomén na české politické scéně, že mají šanci prorazit do Parlamentu, získat oněch 15% voličů a nebo si myslíte, že politické spektrum je už u nás do té míry pevně zformováno, že vlastně tato šance neexistuje?
Host (Mirek Topolánek):

Zaprvé si myslím, že ta šance musí být otevřená a je otevřena i v těch okolních zemích. Ta otázka, jestli už ten politický systém je stabilizován? Já bych řekl, že částečně ano. Tady vzniká nebo vznikla levostředová nebo levicová sociální demokracie. Tady je dneska středopravicový subjekt, pravicový, já se omlouvám. Středopravicový subjekt ODS, který reprezentuje určitou meinstrýmovou nebo většinovou část toho pravicového spektra. Jsou tady určité extrémy na pravici i na levici. Existují tady středové strany. V sousedním Německu tu středovou politiku, i když to je někdy velice diskutabilní, sehrávají Zelení a FDP. Myslím si, že ten systém je stabilizován. Nemůže být ale uzavřený. Dneska kandiduje 50, 60, někdy i více politických stran a hnutí, které se snaží přesvědčit voliče, že právě oni mají ten recept na úspěch a prosperitu. Myslím si, že to je to zásadní, co chci k tomu říci, že ta soutěž musí zůstat otevřená.



Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!
 
  Přístupy: 18514 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA