Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Vláda proti korupci

Martin Daneš

Špidlův kabinet rozjíždí halasnou kampaň proti korupci, která je nepřiznanou součástí jeho kampaně předvolební. Co na tom, že pochybných vládních či ministerských rozhodnutí (privatizace dolů, stíhačky gripen, odškodnění firmě Diag Human, dálnice D47), jež nikdo nikdy nevyšetří, je od nástupu sociálních demokratů k moci daleko více, než jich kdy bylo za pranýřovaných vlád Klausových?

Vládní koalice - nezapomínejme na lidovce a unionisty - se ve svém tažení příznačně zaměřuje na projevy korupce, nikoli na příčiny. Pravá příčina totiž tkví v systému poskytujícím státní byrokracii rozsáhlé pravomoci, jež jsou přirozeným podhoubím korupce. Ne náhodou je jí nejméně v zemích s nejnižším vměšováním státu do života občanů. Na opačném pólu je komunistická Čína, kde v rámci nekonečného vládního boje proti korupci končí desítky lidí ročně na popravištích, a přece se ji vymýtit nedaří. Proč asi?

Ministr vnitra Gross chystá vlastní návrhy protikorupčních zákonů. Chce si jimi posvítit zejména na komunální sféru (radnice z větší části ovládá opozice), o níž v dojemném souznění s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou soudí, že se stala semeništěm korupce. Ministr chce však napříště trestat i toho, kdo se o existenci úplatku jen dozví a neoznámí to policii. Teprve tohle je ten pravý zemanovský policejní stát: nastrčený provokatér třeba poskytne „důvěrnou informaci“ o předání úplatku vytipované, moci nepohodlné osobě, která pak do týdne obdrží obvinění z trestného činu.

Nakonec si šplhnu a iniciativně vás seznámím s případem korupce, o němž prokazatelně vím. Kabinet před evropskými volbami rozdá po tisícovce důchodcům a rodinám s dětmi, na což si bude muset sám miliardy vypůjčit. Od koho? Přece od důchodců, rodin s dětmi a nás všech ostatních. Splácet je budeme někdy v budoucnu a na triku to budou mít příští vlády. Důchodci i rodiny s dětmi úplatek jistě přijmou, ale měli by vládě odepřít protislužbu, jež se od nich čeká: volební hlas pro sociální demokraty, lidovce či unionisty.

5/23/2004



Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 622 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA