Respektujme práva autorů
Milan Uhde
MF Dnes 28. 6. 06
Slyšel jsem to již z několika různých stran a od zanícených vyznavačů internetu a veškerých nových vymožeností, které změnily a zdokonalily komunikaci uvnitř společnosti: existence internetu a jeho rychlé šíření a perspektivní masové užívání si podle nich nakonec vyžádají, ba vynutí revizi autorského zákona.
Měla by to být podle těchto představ revize podstatná.
Tito lidé si představují, že autor „vystaví“ své nové dílo na internetu - a odtud si je poté každý případný zájemce bude moci stáhnout a pro svou potřebu užívat. Proč by za to měl platit ještě nějaký jiný poplatek, než by byl ten, který stanoví operátor za užívání internetu?
Jsem přesvědčen, že se touto úvahou vkrádá do našich myslí prastarý komunistický sen o vyvlastnění veškerého majetku včetně duševního. Spisovatel bude pro výkon svého povolání systemizován, to znamená zhodnocen jako ideově i umělecky vyhovující, a vyměří se mu podle toho paušální příjem ze státní pokladny.
Díla, která ve službách státu a za jeho prostředky vytvoří, přejdou okamžitě do státní držby a za jejich další užití se už nic platit nebude. Praxe, kterou jsme tu již zažili, nebyla tomuto „snu“ příliš vzdálená, i když formálně nebyla ještě zbavena respektu k právům autora.
Vědec, který v pracovní době za státní peníze vytvořil „vynález“, musel své autorské právo občas obhajovat proti námitce, že „patent“ přísluší zaměstnavateli, například vědeckému ústavu, a nikoli konkrétnímu tvůrci.
Jsem přesvědčen, že rozšířené užití internetu nejen nemusí mít omezující vliv na pojetí autorského práva, ale ani jej mít nemá. Českou společnost naopak spíš čeká obnova úcty k duševnímu vlastnictví. Svědčí o tom mimo jiné i stesky redaktorů a dramaturgů na to, že se náš autorský zákon připojil k evropské a světové normě a prodloužil ochranu děl z padesáti let na sedmdesát.
Za „užití“ díla Karla Čapka se muselo platit. Je to v pořádku a bude to tak i za podmínek, kdy bude internet v každé domácnosti.
Zákon si i tentokrát musí průchod najít a vynutit respekt.
Cesta k tomu se najde.
Milan Uhde
|