Švédský hrdina, který zachránil za války 15 tisíc Židů před smrtí, zahynul později v sovětském zajetí
Tomáš Jirsa
07.05.2008, Českobudějovický deník
Při své návštěvě Stockholmu nemůžete minout uprostřed hlavního náměstí pomník slavného švédského diplomata Raoula Wallenberga. Pomník s nápisy vytesanými do kamene je mementem velkého osobního nasazení a značné odvahy tohoto člověka. Tento diplomat a zároveň člen jedné z dosud nejvlivnějších švédských rodin prokázal hrdinství během druhé světové války při záchraně maďarských Židů.
Spása Maďarů přišla ze Švédska
Pomník je zároveň připomínkou jeho dosud stále nejasné smrti. Po svržení maďarského autoritativního režimu admirála Horthyho nacisty v roce 1944 začali být maďarští Židé ve velkém odváženi do koncentračních táborů Osvětim, Treblinka a Majdanek. Diplomat Wallenberg byl v té době švédským ministrem zahraničí vyslán do Budapešti s jediným úkolem, zachránit co nejvíce tamních židovských obyvatel. Prostřednictvím vydávání švédských pasů se tak Raoulu Wallenbergovi podařilo zachránit asi 15 tisíc maďarských Židů. Počet záchraněných je odhad pracovníků izraelského památníku Yad Vashem, který oběti holokaustu zaznamenává a památku na ně archivuje, Avšak po příchodu Rudé armády do Budapešti byl Sověty zajat a od té chvíle je jeho další osud jenom otázkou spekulací. Přestože v padesátých letech sovětské úřady oznámily, že Raoul Wallenberg zemřel v moskevském vězení Lubjanka, řada poměrně věrohodných svědectví hovoří jinak.
Zemřel v gulagu na ruské Sibiři?
Raoul Wallenberg mohl být totiž ještě v polovině 60. let naživu v některém ze sovětských gulagů. Otázku smutného osudu švédského diplomata nakonec nedokázala uspokojivě zodpovědět ani švédsko- ruská komise. Ta se tímto problémem zabývala deset let. Osoba Raoula Wallenberga zůstává jednou z velkých postav 20. století. Zachránil tisíce lidí před cestou do nacistických koncentračních táborů, sám ale zemřel kvůli komunistické totalitě.
Tomáš Jirsa
Ing. Tomáš Jirsa, senátor PČR