Politici jsou na jiném břehu
Miroslava Němcová
Střední Čechy, 12.05.2005
Proč jste tedy hlasovala proti návrhu na přímou volbu hlavy státu?
Nejsem proti přímé volbě, ale hlasovala jsem proti tomuto návrhu, protože nebyl předložen s úmyslem, aby Česko mohlo vybrat přímou volbou nejkvalitnějšího kandidáta. Navržená více kolová metoda by znamenala, že by byl vybrán kandidát, který nejméně vadí. To je špatný typ volby. ČR má vybírat prezidenta podle jiných kritérií.
Většina politiků tvrdí, že přímou volbu podporuje, ale protože se strany liší v názoru na způsob volby, stále se ji nedaří prosadit. Občané tak mají pocit, že jejich názor politiky nezajímá...
Cítím, že jsme jako politická scéna na jiném břehu než občané. Jenže těch možných způsobů volby je několik a který je nejlepší, na to má jiný názor každá strana. Je fakt, že se to vleče už dlouho. Ale když se k tomu nepostavíme jako k zásadní změně Ústavy, tak nemám pocit, že se hneme z místa.
V čem by se podle vás měla Ústava tak zásadně změnit?
Určitě je před námi dlouhá, složitá, ale podle mne nevyhnutelná debata o revizi institucionálního řízení ČR. Po vstupu do Evropské unie máme vedle českého dvoukomorového parlamentu další instituci, která o nás rozhoduje, a to je Evropský parlament. Musíme se bavit o tom, co se sněmovnou, zda počet 200 poslanců nemá být snížen, zda nemá být transformován Senát a jak do toho včlenit roli prezidenta. Bude-li úprava Ústavy směřovat k posílení kompetencí hlavy státu, je na místě přímá jednokolová volba prezidenta nebo francouzský model. Nebudou- li pravomoci prezidenta posíleny a zůstanou v rukou sněmovny, pak musí následovat debata, jestli má být hlava státu volena přímo, nebo jen parlamentem, jak je tomu dosud.
Miroslava Němcovámístopředsedkyně PSP ČR, mistopředsedkyně ODS a stínová ministryně kultury
Osobní stránky