Na výzvu reagovali první občané
Ivan Turnovec
Využili tak nabídky, aby připomínky k jednotlivým zákonným normám sdělili prostřednictvím dotazníku na internetových stránkách v rámci iniciativy "Věnujte deset minut pro zlepšení právního prostředí v ČR". Je otázkou proč stránky http://reforma.vlada.cz/10minut/. vznikly. Legislativní zmetky totiž vycházející z poslanecké sněmovny nelze změnit kosmetickou úpravou. Slib úřadu vlády že občanské podněty zpracuje a projedná s jednotlivými úřady, které by měly navrhnout, jak je řešit, se slibem, „výsledky se objeví v návrhu zlepšování právního prostředí na roky 2007 až 2013, který chce vláda projednat do konce září“, se mi jeví jako populistické. První vyhodnocení by proto mělo být údajně hotovo asi v polovině roku. Pan Daniel Trnka z Úřadu vlády slibuje že webové stránky budou permanentním prostředkem k připomínkám občanů.
Podnikatelé i jednotlivci mají na internetu k dispozici dvoustránkový dotazník, kde mohou upozornit například na nadměrnou administrativní zátěž, nejasnost či nesrozumitelnost předpisu, duplicitu nebo rozpory předlohy, na nejednotný postup úřadů a další problémy. Stránky začaly fungovat před dvěma týdny a už na nich je několik stovek podnětů. Bude-li se občanskými připomínkami parlamentní legislativní mašinerie řídit je otázkou. Základní chyba je totiž někde jinde.
Ke zlepšení kvality českých zákonů by podle ministra a šéfa vládní legislativy Pavla Zářeckého přispělo dodržování pravidel pro jejich tvorbu. Kdyby se pravidla dodržovala, normy by vypadaly lépe, oznámil 22. března senátorům z ústavní komise. Na kvalitě zákonů se podle něj podepisuje právní kvalita tvůrců jejich předloh. Velký vliv mají i stranické zájmy a silné lobbistické skupiny. Negativní vlivy (lobování, snaha jednotlivých poslanců a skupinek politiků zviditelnit se) ale není možné při současné tvorbě zákonů odstranit.
Ministr byl k jednání se senátory pověřen premiérem na základě jejich výzvy z konce ledna, kterou vládu a sněmovnu vybídli k diskusi o zlepšení tvorby českých právních norem. Ve své výzvě senátoři kritizovali mimo jiné i neprovázanost souběžně předkládaných novel a jejich přiřazování k nesouvisejícím zákonů, což vede k nepřehlednosti právního řádu. Během jednání Zářecký přiznal, že ne na všech ministerstvech připravují zákony legislativci. "Někde je legislativa, kde ani neví, že ministerstvo návrh předkládá," uvedl ministr s tím, že je nechce jmenovat.
Dlužno připomenout, že jde jednoznačně o chybné řízení rezortů – zodpovědni jsou kromě náměstků i páni ministři. Problémem při přípravě podkladů je nedostratečná spolupráce mezi jednotlivými odbornými útvary a ministerskými právníky, dobrý zákon nemohou připravit právníci bez věcné znalosti tématu. Předseda Legislativní rady vlády také naznačil potíže s opravami ministerských předloh. "V kuloárech se praví, že některým ministerstvům vracet zákony je beznadějné," za "katastrofickou" označil také prostou "přepisovací metodu" norem EU do českého práva.
Senátoři ústavní komise, svou výzvou reagovali na formu i kvalitu předloh, které projednávali na své předchozí schůzi. V předlohách se totiž ukrývaly novely 249 zákonů, z toho 32 trojnásobných novel jednoho zákona a 11 novel občanského soudního řádu. Podle ČTK upozornil předseda komise Jiří Stodůlka (KDU-ČSL) na to, že neustávající novelizace mnohokráte novelizovaných zákonů a jejich realizace připojováním k obsahově nesouvisejícím návrhům zákonů znemožňují vyznat se i odborníků v tom, co jako právo platí.
To co Český právní řád potřebuje je jeho výrazné zjednodušení a zeštíhlení. Tady by snad mohly pomoci v úvodu citované webové stránky http://reforma.vlada.cz/10minut/. s možností občanů aby se k zákonným normám a jejich praktickému používání vyjádřili. Pochopitelně pouze za předpokladu že poslanci, a legislativci vůbec, jsou ochotni pochopit, že zákonotvorba je víc než zdroj jejich obživy. Zákony mají být jednoduché, snadno pochopitelné a mají sloužit občanům. Jako předvolební téma asi nejsou, pro navzájem se urážející politiky, legislativní problémy atraktivní. Je to škoda, na mnoha problémech našeho státu (korupční klima, arbitráže, soudní pře před evropským tribunálem) se totiž právní normy a celkové právní klima výrazně podílí.
Ivan Turnovec