EU má ráda zásady
Petra Kuchyňková
Některé si sama volí a hrdě se k nim hlásí (třeba podpora a ochrana znevýhodněných v jakémkoli smyslu), k respektování jiných je tlačena (např. principy volného obchodu v zemědělství pod taktovkou WTO).
Novým hitem je zdravý život. Pomocí daní a strategických dokumentů se v EU podporuje zdravá výživa, konzumace ovoce a zeleniny. V Unii však nikdy nešlo tolik o podporu spotřeby jako spíše výroby. Sektor teď čeká reforma: mají se rušit některé praktiky, jež se nelíbí WTO. A cesta k ní je šalamounská, jak naznačují první signály.
Evropa náleží mezi pěstitele banánů. Nerostou na severu v dotovaných sklenících, ale pěstují se především na ostrovních výspách Francie, Španělska a Portugalska, jako jsou Kanárské ostrovy, Madeira či Martinik. I tak jsou produkce a vývoz štědře podporovány.
Komise navrhuje od 1. ledna 2007 změny: sektor najede na systém jednotných plateb a podpory budou přesměrovány do programů pro znevýhodněné "odlehlé" regiony, kam zmíněné ostrovy patří. To jim zajišťuje už řadu let dotace. Teď má "banánové" navýšení jejich rozpočtů dosáhnout až 280 milionů eur. Spokojeni budou všichni. Podpora znevýhodněných oblastí je jednou z hlavních priorit nové filosofie evropské zemědělské politiky. WTO nemůže mít námitek; nikde se neříká, že peníze zde musí dostat právě producenti banánů. Kdo z nich bude na ostrovech profitovat, mají rozhodnout mateřské státy.
Ne všichni členové EU souhlasí. Ti, kdo nevlastní banánové ostrovy, reptají, že změna nepřinese rozpočtové úspory. Pěstitelé banánů z pevniny zas o dosavadní podpory postupně přijdou, nejsou totiž z "odlehlého regionu".
O tom, jak vše dopadne, se bude Rada přít zřejmě před Vánoci. Nebude to lehké, jde přeci o peníze. Pardon, o zdraví.
Reflex, 47/2006