Brnkání na strunu čecháčkovské nepřejícnosti
Jiří Krejčí
blog.lidovky
Velmi mě překvapil titulek ve včerejších Lidových novinách článek s titulkem "Češi zvolili 22 euromilionářů", který zcela primitivním způsobem rozeznívá strunu čecháčkovské nepřejícnosti.
Již úvodní věta stojí zato: „V pátek a v sobotu Češi volili své zástupce do europarlamentu a zároveň tak udělali z 22 politiků milionáře. Z europoslanců se totiž stanou jedni z nejlépe placených reprezentantů Česka. A bonus? Mohou se těšit na královské důchody.“ Již tyto dvě věty vzbudí v malých čecháčkovských dušičkách tolik závisti a nepřejícnosti, že si to autoři, pokud to nebylo jejich úmyslem, nedovedou vůbec představit.
Místo aby napsali něco o tom, jaké požadavky jsou na europoslance kladeny a jakým způsobem Evropský parlament jedná, tak pouze vyvolávají zbytečné vášně a nepřejícnost. Ono je to totiž mnohem jednodušší než se seznámit s chodem Evropského parlamentu napsat: „Vyvolené dvaadvacítce se kvůli novému způsobu odměňování téměř zdvojnásobí plat. Podle nových pravidel EU tak budou mít namísto původních 86 tisíc korun téměř stejný čistý plat jako například český premiér - zhruba 160 tisíc korun.“ Ovšem to, že je neplatí naše republika, ale EU zapomněli napsat.
Neznalost autora, kterým je JOSEF HYMPL, jde tak daleko, že ani nezná křestní jméno našeho eurokomisaře a klidně napíše: „Spolu s jejich nedaněnými náhradami se nad jejich příjem dostane z českých politiků pouze eurokomisař Václav Špidla, jehož základní plat činí v přepočtu přes půl milionu korun měsíčně.“ Václav jako Vladimír, vsjó rovno, obě křestní jména začínají na V.
Vrcholem brnkání na strunu nepřejícnosti je závěrečná věta: „Na poslance po skončení jejich mandátů čeká ještě jedna odměna: po dosažení třiašedesáti let by měli pobírat v Česku nevídaný „evropský důchod“ 94 tisíc korun měsíčně.“
Celý text najdete zde.
Jiří Krejčí
penzista