Blahoslaveni budiž neinformovaní?
Miroslav Beneš
Když předseda klubu ODS předkládal návrh, aby lidé na své výplatní pásce viděli i částku placenou zaměstnavatelem na jejich zdravotní a sociální pojištění, rozpoutala se debata, kterou vřele doporučuji k seznámení. Po dlouhé době jsem byl svědkem jasného pravolevého hlasování, kdy s ODS držela KDU-ČSL a US, zatímco levice bojovala proti. Ministr práce a sociálních věcí tvrdil, že zdravotní a sociální pojištění je nákladem zaměstnavatele a vůbec nesouvisí s pracovníkem. Z toho vyvodil, že zaměstnanec ani nemusí vědět, kolik zaměstnavatel zaplatí.
Ale tak to není. Sociální a zdravotní pojištění je totiž pojištěním ryze osobním. Zdravotní je dokonce zasíláno na zdravotní pojišťovnu dle volby zaměstnance. A ten má proto plné právo vědět, jakou část jeho výdělku mu stát přikazuje odebrat. Bez této informace mu totiž pořád může někdo vykládat, jak je u nás zdanění nízké. Navíc když něco platí „zlý“ zaměstnavatel, tak je to přece dobře, alespoň v socialistickém duchu.
Tentýž ministr práce a sociálních věcí, který brojil proti informování zaměstnanců, přichází s návrhem evidenční databáze virtuálních individuálních důchodových účtů. Každý si prý bude moci ověřit, zda za něj zaměstnavatel pojištění zaplatil a snadno získá přehled o tom, jaký důchod mu bude vyměřen. Tato schizofrenie ukazuje, že nás čeká složité období, ve kterém bude vláda mlžit. Nemylme se, občan nebude moci sledovat svůj virtuální účet, kdy si vzpomene, jak to známe například u internetového bankovnictví. Zjišťování stavu účtu se bude nadále odehrávat formou dotazu na správu sociálního zabezpečení a hlavně ne každý měsíc – výplatu co výplatu, ale jednou za rok.
Navrhovaná evidenční databáze tak žádoucí informovanost zaměstnanců rozhodně nepřinese. Spíš jde o jednoduchý psychologický trik. Málokdo si totiž uvědomí, že výpis, který mu jednou za rok sociální správa pošle, je vlastně vyúčtováním podstatné části jím placených daní.
Řešení, které navrhovala ODS, tedy povinné uvádění výše sociálního a zdravotního pojištění na výplatní pásce, v Parlamentu neprošlo. Jistě by nás vyšlo levněji, než vládní nadšení pro informace mlžící systémy. Navíc by bylo skutečnou, nikoliv virtuální informací, která by přinesla uvědomění si, kolik kdo státu posílá. Logicky ještě musím dodat, že je škoda, že toto opatření neplatí od začátku 90.let..
Ing.Miroslav Beneš, poslanec PS PČR
www.miroslavbenes.cz
Miroslav Beneš
Poslanec PSP ČR (ODS)