Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Korupce kolem nás

Ivan Turnovec

Korupce a všechny její projevy existence vyplývají přímo z podstaty současných veřejných institucí. Největším problémem je umělé nastavení direktiv, zákony počínaje. Problém není v lidech, ale v systému! Nelze čekat, že nahrazením zkorumpovaného jiným, mladším, plným ideálů, korupci vymýtíme, naopak mladý a plný ideálu své ideály pouze rychleji ztratí. Etické kodexy úředníky nebo politiky ke slušnému objektivnímu chování nedonutí.

Problém totiž plyne přímo z podstaty. Politik může rozhodovat o osudech lidí, aniž by nesl přímé náklady spojené s poskytováním veřejných služeb. Úředník s ním spojený v konečném důsledku spolurozhoduje o rozdělování veřejných prostředků. Na rozdíl od běžného "tržního" hospodaření nenese náklady ani rizika. Prostředky pocházející z daní nebo jiných poplatků do vládní pokladny jsou prakticky neomezené. To svádí ke korupčnímu jednání. Ekonomové se zatím neshodli, co všechno jde pod pojem "korupce" zahrnout. Vždy ale jde o osobní, nebo skupinové získání výhod, či částky, někdy i značné, z prostředků, které by měly být využity pro celospolečenský prospěch. To způsobuje neúnosné prodražování činnosti veřejných institucí a všech veřejných služeb.

Podle průzkumu společnosti GfK Praha pro neziskovou organizaci Transparency International ČR (TIC), která sleduje korupci u nás i ve světě, zastává názor, že korupční prostředí v ČR brání podnikání řídící se etickými normami 49,6 % podnikatelů. O opaku je přesvědčeno jen 38,6 % dotázaných, a 4,3 % si myslí, že to nemá na etiku podnikání žádný vliv. V průzkumu odpovídalo zhruba 250 zástupců vedení českých firem s obratem nad 100 milionů korun ročně a asi 40 manažerů britských firem působících na českém trhu. Uvedla to ČTK. Čtyři pětiny respondentů z českých firem jsou také přesvědčeny o tom, že neetické jednání v byznysu představuje konkurenční výhodu. Mít vlivného známého je pomalu důležitější, než něco umět.

Ten, kdo pomocí korupce získá pro firmu výhodu, se pravděpodobně dočká tichého souhlasu, uvedla ve zprávě TIC Adriana Krnáčová. Neetické korupční prvky jsou v neprůhlednosti procesů při zadávání veřejných zakázek. O veřejné zakázce bývá podle zkušeností mnohých manažerů často rozhodnuto ještě před vyhlášením výběrového řízení. To je totiž připraveno tak, aby vyhovovalo předem vybrané firmě se kterou jsou úředníci dohodnuti. Změna, která může přispět ke zkvalitnění podnikatelského prostředí, musí být systémová.
Mnoho obyvatel České republiky si v zavedeném systému protislužeb a dohod ani neuvědomuje, jak je současný systém administrativního řízení nemravný. Místo optimalizace a efektivnosti snaží se rozhodující politici i úředníci naopak své náklady co nejvíce maximalizovat. S tím se také v současné době setkáváme na všech úrovních tou komunální počínaje. Hledají se administrativní komplikace, přibývá úředníků a norem přerozdělování a to přímo vede k úplatkářství, koření korupce. Jednotlivá koaliční zastupitelstva, ať jde o ta nejmenší, nebo parlamentní, si uzurpují právo svým podnikajícím spoluobčanům a nejen jim, vnucovat nesmyslná nařízení, zákazy a zákony. Staví je do role prosebníků. To vede ke snaze, i možnosti, jisté služby si koupit a neohlížet se na zájem skutečně VEŘEJNÝ.

Byrokratický aparát s politiky v čele, tak jak funguje a bezskurpulozně přerozděluje majetek a výnosy z daní (často nemravných) je systémově špatný, je korupční z podstaty. Příkladem může být většina obecních i státních zakázek, nebo nejnověji umožnění spekulací s pozemky posvěcené Pozemkovým fondem ministerstva zemědělství.



Ivan Turnovec
 
  Přístupy: 22404 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA