Body, účtenky a pokladny
Martin Říman
04.07.2006, Hospodářské noviny
Co mají společného tyto tři v titulku zmíněné, tak rozdílné "komodity"? Nic, jen to, že o ně před časem urputně bojovala dosluhující vláda, aby pak přišel pan Paroubek a prohlásil, že je to hloupost (když boj probíhal, tak mlčel). Ve všech těchto případech přitom ODS předem varovala, že se jedná o nedomyšlenosti s dalekosáhlými důsledky. Byli jsme vysmíváni jako zpozdilí. To v lepším případě. V tom horším označováni za ochránce tunelářů (účtenky, pokladny) nebo pirátů silnic.
Byli jsme napadáni nejen politiky, kteří za tyto normy bojovali, ale i valnou částí novinářů a koneckonců i občany. Vzpomínám si, kolik jsem jen dostal mailů s obviněním, že svým negativním postojem k navrženému bodovému systému chráním vrahy před slušnými občany. Teď se píše přesně o tom, co jsem tehdy říkal - body dostanete za úplné prkotiny, je to rozšíření prostoru pro korupci a policie sama moc nevěří, že systém v této podobě něčemu pomůže.
Jenže hrdinou dne je Jiří Paroubek, když říká, že vláda pozastaví účinnost zákona nějakou "amnestií", což je ovšem naprostý nesmysl. To prostě nejde. Zákon je zákon a vláda není nad zákonem. Ale on tím ukazuje veřejnosti svou moudrost a velkodušnost - kdybych mohl, kdybych měl tu moc, kdybyste mě postavili nad zákon ... sloužil bych dobře svému lidu.
V koaliční smlouvě jsme navrhli a prosadili systém sledovat, po roce vyhodnotit a navrhnout případné změny. Jakkoliv se to řidiči, který v sobotu inkasoval první body za to, že na rovném, přehledném úseku (alespoň podle tisku) jel v obci 58, může zdát málo, je to jediné, co může rozumný politik nelovící jen a pouze body v tabulce oblíbenosti udělat.
Už teď ale lze dělat další opatření. Například co se týče rychlostních limitů. Zatím je sice příliš brzy na závěry, ale zdá se, že průměrná rychlost provozu skutečně znatelně klesla. Jestliže dosud bylo celkem jedno, jak daleko od skutečného konce obce je umístěna příslušná tabule s přeškrtnutým názvem, protože každý řidič, i ten, který padesátku uvnitř obce dodržuje, po minutí posledního domu přidal, nyní je to jinak. Strach pracuje. Bylo by proto vhodné umístit tyto tabule opravdu jen tam, kde to je nutné.
Stejně tak by bylo žádoucí více pracovat s možností povolit na vhodných úsecích v obci vyšší rychlost. Ale i mimo obec, ať už na silnici či dálnici. Proč bychom, podobně jako v Rakousku, nemohli experimentálně povolit například 160 km za hodinu? Asi ne na dálnici D1, ale nové kvalitní úseky D5 nebo R35 s nižší intenzitou provozu k tomu přímo vybízejí.
Podobně je nutno proměňovat i práci policie. Ať měří rychlost, ale tam, kde to má dopravní smysl. U škol, ne v poli na konci vesnice.
Myslím, že bodový systém už s námi zůstane. Ale dozná podstatných změn. Nebudou se trestat bagatelní přestupky ani ty, které je nutně posuzované s vysokou mírou subjektivismu - například přednost na přechodu. Nepochybuji rovněž, že se změní bodová škála směrem k vyšším trestům za skutečně "hrdelní" přestupky, jako je alkohol. Asi dozná změn i rozhodný počet bodů a bude více možností, jak získat řidičák zpět.
Zkrátka, bude to proces jakéhosi dolaďování. To je vcelku přirozený postup pro nový, neznámý systém, se kterým nejsou zkušenosti. Je jen škoda, že místo pozvolné náběhové křivky se na to Paroubek vrhl metodou ode zdi ke zdi.