Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Budoucnost Evropy šedesát let od konce druhé světové války

Jana Bobošíková

Vystoupení v Evropském parlamentu dne 11. 5. 2005


Dámy a pánové

Historie národů Evropské unie není procházka růžovou zahradou. Je historií vzájemných bojů, zrad a zvěrstev. Byli to evropané, kdo vymysleli nadvládu árijské rasy, konečné řešení pro rasy jiné a plynové komory. A další evropané zpočátku jen přihlíželi. Toto období bohužel není definitivně pohřbeno. I v tomto parlamentu jsou lidé, kteří šedesát let po skončení druhé světové války nehlasují pro odsouzení holokaustu i lidé, kteří vytrvale staví utrpení obětí i původců druhé světové války na roveň, zkreslují minulost a zaměňují přičiny a následky nejzrůdnějšího konfliktu v dějinách.

Řada vrcholných představitelů členských zemí i evropských institucí je v právě ve dnech oslav šedesátého výročí konce války ve svých projevech zaslepena tezí, že zlatý věk prosperity a míru je přímo spojen s historií Evropské unie. Ve jménu budoucnosti bychom si ale měli uvědomit, že tomu tak není. Že mír v Evropě může být ve stejné míře připisován existenci velmocenských jednotek na evropské půdě a prosperita může být zdůvodněna ekonomickým růstem v Asii a USA a rostoucím světovým obchodem. A pokud jde o svobodu, revoluce v řadě zemí Evropy, včetně mé, se udály bez řízení z Bruselu.

Obávám se, že úspěchy na poli demokracie a prosperity jsou nyní ohroženy. Potenciál Evropy jako globálního světového hráče snižuje nesrozumitelná a nespravedlivá Evropská ústava, která dává některým zemím jednostranné výhody na úkor zemí ostatních.

Budoucnost Evropy ohrožuje také odtržení politiků od reálného života. Občané jednotlivých států stále méně rozumějí řeči evropských institucí a jejich představitelů. Jak může dopadnout projekt, jestliže občané nerozumějí jeho leaderům? Stane pro svou nesrozumitelnost snadnou obětí nejhrubšího populismu. Jsem přesvědčena, že důvěru evropskému projektu nezískají žádné mediální kampaně, ale jen a jen se skutečnými problémy spjaté konkrétní srozumitelné činy.

Neschopnost evropských leaderů nastartovat růst a zbabělý ekonomický euronacionalismus jsou špatnou odpovědí na realitu globální ekonomiky. Zastupuji občany země, která má neblahou zkušenost se železnou oponou. Ta před patnácti lety padla. Nyní jsme ale svědky pokusů o budování nových opon kolem Evropy – vůči USA, vůči čínskému textilu, vůči levné pracovní síle i vůči mnohým žadatelům o azyl. Uzavírání se světu nevyřeší problémy, před kterými Evropa stojí.

Současný mechanismus řízení Evropské Unie se tváří v tvář nezájmu občanů a stagnaci ekonomiky ukazuje pro konkurenceschopnost Evropy dále neudržitelný. Domnívám se, že by leadeři EU měli mít odvahu přiznat sobě i občanům, že resuscitovaná Lisabonská strategie stejně jako nespravedlivá Evropská ustava jsou slepé uličky . Nepřinesou více spravedlnosti, svobody a prosperity.

Jedině otevřenost, omezení zasahování do ekonomického života, snížení daní, zpružnění fungování národních států a účelná koordinace na úrovni EU je správnou odpovědí na současnou světovou ekonomickou i politickou realitu.



Jana Bobošíková
Bývalá moderátorka diskusního pořadu Sedmička na TV Nova, dnes poslankyně EP.
 
  Přístupy: 10914 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA