Kremelské signály
Dušan Šrámek
Loni, 28. ledna se konal seminář CEP k právě skončené krizi v dodávkách zemního plynu z Ruska. Václav Bartuška tam tehdy na pozadí optimistických očekávání, která provázela opětovné roztočení kohoutků, řekl prorocká slova.- „Rusko – ukrajinský spor jasně ukázal, že dlouholetou stabilitu dodávek očekávat nemůžeme. To, co bylo dohodnuto v Moskvě v ledu, je spíš příměří než trvalý mír, protože tam je příliš mnoho zájmů a příliš mnoho peněz, které se musejí znovu rozdělit a přerozdělit.“ Než se rok s rokem sešel, je to tady. I ten oficiální důvod je stejný – spor Moskvy s Kyjevem u výši tranzitních poplatků. Jen namísto zemního plynu jde letos o ropu.
Strategické priority
Za oficiálními důvody ale v zemi blízko pólu se vždy hrozivě krčí ty pravé, ty skrze něž Moskvy a ukazuje vždy svou sílu. Rozpoznat tyto signály a správně je dešifrovat, bylo vždy velkou výzvou kremrologie. Žádný mráz odtud totiž nepřichází jen tak zbůhdarma. V tomto případě musíme číst s nemenší důležitostí i druhou zprávu toho dne, týkající se ruské ropy. Vladmír Putin totiž ten den strávil otevíráním terminálu, kterým má proudit sibiřské černé zlato opačným směrem. Takže - k Evropě zády, k Číně čelem. Polopatičtější signál o svých strategických prioritách už vládce vší Rusi vyslat nemohl.
Technické potíže
Pokud by po Novém roce k pozastavení proudu rop v Družbě došlo, nebylo by to ostatně poprvé. Loni v létě česká vláda zahájila jednání s Ukrajinou o případné účasti na budování ropovodu Oděsa – Brody, který by nebyl závislý na ruské ropě, protože by mohl být zásobován černomořským i tankery ropou ze Střední Asie. Aby se vyzkoušelo, zda je to vůbec technicky možné, mělo dojít k pokusnému otočení ropovodu a dodání 44 000 tun kazašské ropy do České republiky. Jenže místo ropy jako na potvoru najednou došlo kvůli údajným „technickým potížím“ k několikadennímu výpadku v ropovodu Družba. I to je eden z kremelských signálů.
Dušan Šrámek
|