Dělají to ostatní, my můžeme jinak
Martin Říman
25.10.2006, Právo
Poslanec Jiří Havel na stránkách Práva vyzval k nezaujaté diskusi o investičních pobídkách. Rád se do takové diskuse bez předsudků zapojuji. V duchu hesla "dělají to ostatní, my musíme taky" zavedly sociálně demokratické vlády před osmi lety investiční pobídky. Ty měly zaručit, aby zaměstnanost a podnikání v České republice "neprohrávaly", jak ve svém článku uvádí Jiří Havel. Jaká je realita? Nezaměstnanost je dnes o 2,14 procenta vyšší než v roce 1998. Ze zahraničí pochází 84 procent všech podpořených firem. Stovky domácích firem nedosáhnou na žádnou státní podporu, protože nejsou dost malé, aby zapadly do kolonky podpory malého a středního podnikání, a nejsou ani dost velké, aby dosáhly na investiční pobídky.
Poslanec Havel se ve svém článku zastává montoven, jejichž smysl spatřuje v řešení "našeho nejpalčivějšího problému" - nezaměstnanosti lidí s nízkou kvalifikací. Ano, tento problém zde bezesporu je. Důvodem však není nedostatek pracovních míst, ale nastavení sociálního systému. Vždyť například kolínská TCPA musela téměř 20 procent dělníků získat ze zahraničí. Navíc vidina zástupů nekvalifikovaných nezaměstnaných, kteří s nadšením kráčejí vstříc výrobním pásům v nové, "pobídnuté" továrně, patří před rok 1989.
Tvrdím, že nemusíme dělat to, co dělají ostatní. Nejlepší pobídkou pro podnikatele a živnostníky bez rozdílu je snížení daňové zátěže a výše plateb na sociální a zdravotní pojištění.
Pro zavedení rovné daně a zrušení pobídek není díky současné politické situaci potřebný konsensus. Proto jsme minulý týden představili novelu zákona, díky níž na podporu dosáhne více domácích firem. Přesměruje také podporu k technologicky náročnějším projektům. Doufám, že můj krok nalezne odezvu.