Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Jaká je budoucnost jádra v EU?

Hynek Fajmon

blog.idnes

Evropa je již nejméně 20 let v zajetí energetických představ zelených šílenců vedených známými pouličními rváči Danielem Cohnem-Benditem a Joschkou Fischerem. Tito pánové a jejich následovníci v celé Evropě usilují o to, aby si naše civilizace ve jménu "ochrany přírody" dobrovolně podřízla větev na které sedí. Je neuvěřitelné, že jejich iracionální zelené propagandě podlehlo tolik lidí a hlavně politiků. Dobře je to patrné na evropském přístupu k jaderné energetice.

Zelení ideologové tvrdí, že listvo musí využívat pouze "obnovitelné zdroje energie". Do této kategorie řadí větrnou nebo solární energii nebo energii ze slavné "biomasy". Ostatní druhy energií nejsou dle nich "obnovitelné" a proto se musí zdražovat, zdaňovat a zakazovat. Sem patří dle zelených energie z ropy, plynu, uhlí nebo jádra. Tyto zdroje energie hodlají zelení zcela zničit, zakázat anebo prudce omezovat. V EU se jim toto jejich "dílo" bohužel daří.

Evropa je kontinentem, který není příliš bohatý na nerostné suroviny. Pokud se navíc podíváme na tu její část, která je součástí EU, tak ta je na tom ještě hůře. Plyn je v Norsku, Rusku nebo v Libyi a v EU téměř vůbec. Uhlí v EU bylo a stále je hodně v Německu, Polsku nebo i u nás, ale zelení prosadili, že se jeho těžba de facto úplně zastavila nebo se brzy zastaví. Po přijetí klimaticko-energetického balíčku to nebude dlouho trvat. Ropa je v EU trochu v Rumunsku a trochu v Severním moři. Energetické potřeby EU to ale nemůže zajistit. A aktivisté Greenpeace se pravidelně přivazují na ropné plošiny a znemožňují jejich fungování. Zbývá nám tedy ještě jádro. To ale zelení nenávidí snad nejvíce. Přitom je to zdroj energie, který netvoří žádné "skleníkové plyny". Přesto je pro zelené šílence jádro nepřítelem č.1.

Zeleným se podařilo vytvořit u veřejnosti obraz jádra jako nebezpečného zdroje. Zvláště velkých "úspěchů" dosáhli v Rakousku a v Německu. V Rakousku je jádro od konce 70. let de facto zakázané a v Německu se mají všechny existující jaderné zdroje odstavit z provozu do roku 2020. Zelení rovněž prosadili prostřednictvím EU odstavení jaderných elektráren v Bulharsku na Slovensku a v Litvě. Chtěli zavřít i Temelín, ale to se jim naštěstí nepodařilo. Jedinou zárukou fungování jádra v EU je nyní Francie, která z něj získává 80% své elektřiny.

V poslední době se ale začíná situace měnit k lepšímu. Vlády začaly chápat, že obnovitelné zdroje nemohou být hlavním, ale pouze doplňkovým zdrojem energie a začaly rovněž chápat, že bez jádra se dlouhodobě nelze obejít. Jadernou elektrárnu začalo stavět Finsko a rovněž britská vláda plánuje novou výstavbu. Novou výstavbu plánuje také Slovensko a začíná se o ní mluvit i v Itálii. U nás je toto téma na pořadu dne také. Pokud chceme mít po roce 2015 dostatek elektřiny za přijatelnou cenu, bude se muset začít stavět i u nás. Pokud necháme zelené šílence diktovat energetickou politiku, tak se brzy dočkáme prudkého zdražování energií a tzv. blackoutů, kdy na dlouhou dobu nepůjde proud, protože zrovna nebude foukat vítr nebo svítit slunce.



Hynek Fajmon
poslanec Evropského parlamentu za ODS

Osobní stránky
 
  Přístupy: 12142 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA