Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Proč jsme zakládali ODS?

Hynek Fajmon

Před 18 lety byla založena Občanská demokratická strana neboli ódéska. V dnešní rozbouřené době stojí za to připomenout si, proč vlastně vznikla a co se jí podařilo. 18 let je na jednu stranu krátká doba, protože mnozí z nás včetně mne se založení ODS přímo účastnili a dobře si to pamatují. Na druhou stranu během těchto let dospělo mnoho lidí, kteří tehdy byli ještě malými dětmi a tehdejší dobu si tedy logicky nepamatují.

ODS vznikla především z frustrace okresních aktivistů Občanského fóra nad způsobem fungování této politické formace. Tito lidé chtěli již do jara 1990, aby se OF posunulo směrem k normální politické straně pravého středu. Pražské vedení OF tvořené převážně disidenty tomuto posunu ale bránilo. Spor byl veden o politickou podstatu - tedy o to, zda být levicovou nebo pravicovou formací a také o organizační formu - tedy o to, zda bude mít OF přesně ohraničené členství a zda se vedení bude muset odpovídat členské základně. Na tomto sporu se OF rozdělilo na většinovou Občanskou demokratickou stranu vedenou Václavem Klausem a menšinové Občanské hnutí vedené Jiřím Dienstbierem.

ODS se od začátku deklarovala jako liberálně-konzervativní politická strana pravého středu hájící tržní hospodářství, parlamentní demokracii a antikomunismus. Toto byly tři hlavní pilíře na kterých tehdy ODS stála. V praxi tehdejšího Československa to znamenalo radikální politický program. Díky organizační síle okresních aktivistů a vůdcovským schopnostem Václava Klause se ale z ODS velmi brzy stala nejúspěšnější pravostředová politická strana v celém postkomunistickém světe.

V roce 1991 bylo české (československé) hospodářství ještě nejméně ze 60-70% v rukách státu. Důraz ODS na trh a kapitalismus proto logicky znamenal důraz na privatizaci. Během historicky krátké doby se podařilo zprivatizovat rozhodující část českého hospodářství a zmenšit neefektivní státní sektor na minimum. Privatizace se přes zuřivou kritiku české levice podařila a umožnila naše efektivní včlenění do západní ekonomiky.

Jasná programová profilace ODS a trvání na volné soutěži polických stran ve volbách donutily ostatní politické hráče k tomu, aby zaujali zřetelné politické postoje. Díky tomu se během velmi krátké doby vytvořilo klasické západoevropské politické spektrum s kompletní nabídkou politických konceptů od komunistů, přes sociální demokraty, lidovce, liberály až po konzervativce. Toto spektrum v drobnými odchylkami funguje dodnes.

Konečně posledním klíčovým konstitutivním prvkem ODS byl antikomunismus. Ten sdílela téměř celá členská základna ODS a jeho hlavním výrazem se stal tzv. lustrační zákon. Díky jeho prosazení se podařilo během několika let očistit politiku a státní správu od lidí spjatých s komunistickým režimem. Lustrační zákon měl pozitivní vliv na stabilizaci demokracie a vyznamně přispěl k tomu, že jsme dnes již normální evropskou demokratickou zemí.

Při příležitosti 18. narozenin se sluší popřát ODS vše nejlepší a zavzpomínat na počátky odéskového příběhu.



Hynek Fajmon
poslanec Evropského parlamentu za ODS

Osobní stránky
 
  Přístupy: 12004 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA