Ladislav Jakl a Lubomír Zaorálek v relaci Stalo se dnes
přepis rozhovoru
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 05.05.2005
Moderátor (Lenka Šumová):
Jak už jsme řekli, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek dnes vyzval prezidenta republiky k diskusi o evropské ústavě. Václavu Klausovi poslal dopis, ve kterém píše, že vzájemné dopisování k ničemu nevede a navrhuje proto moderovanou debatu na půdě Poslanecké sněmovny za účasti pozvaných odborníků. Odpověď z Hradu zatím nepřišla. Ve vysílání Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu proto teď vítám předsedu Poslanecké sněmovny, Lubomíra Zaorálka, dobrý večer.
Host (Lubomír Zaorálek):
Dobrý večer přeju.
Moderátor (Lenka Šumová):
A také tajemníka prezidenta republiky, Ladislava Jakla. I vám dobrý večer.
Host (Ladislav Jakl):
Přeju dobrý večer.
Moderátor (Lenka Šumová):
Také vím, že prezident se dnes vracel ze zahraničí, tak první otázka, pane Jakle, míří na vás. Kdy bychom mohli vědět, jestli nabídku předsedy sněmovny přijme nebo se k ní nějakým způsobem vyjádří?
Host (Ladislav Jakl):
Tak pan prezident se vrátil dnes v podvečerních hodinách. S iniciativou pana předsedy Zaorálka se zatím seznámil jenom letmo. Je zřejmé, že se k ní nějak postaví. Zřejmě v nejbližších dnech nebo hodinách.
Moderátor (Lenka Šumová):
Pane Zaorálku, vy v dopise prezidentovi píšete, že chcete sblížit svá stanoviska. Je to podle vás možné?
Host (Lubomír Zaorálek):
No, určitě šance je a hlavně já se vlastně snažím použít ten nejstarší prostředek. Pokud jsou různé stanoviska, různé postoje, tak chci docílit nějak toho, aby se přestaly míjet a aby došlo k debatě, která je z očí do očí a kde je největší šance, že se mohou porovnat argumenty, že ten jeden se může snažit slyšet toho druhého.
Moderátor (Lenka Šumová):
Pane tajemníku, myslíte si, že je možné, aby prezident ustoupil ze svých velmi kritických postojů k evropské ústavě?
Host (Ladislav Jakl):
Myslím si, že to není možné, protože jeho názory jsou velmi dobře podložené. Ale já bych chtěl hlavně říct, že iniciativa pana předsedy Zaorálka je možná trošku nepochopitelná. On říká, že vyzývá k diskusi. Diskusi o evropské integraci a specielně o evropské ústavě vede pan prezident Klaus již několik let. Napsal na toto téma velké množství článků, několik knih, vystoupil na mnoha konferencích, přednáší, navštěvuje školy, publikuje texty, chodí do televizí. Tuto diskusi na vlastní triko, na vlastní odpovědnost vede, říká spousty argumentů a co se týče evropské ústavy, tak tu podrobuje nějaké kritické analýze. Spor, který tady před několika dny jakoby vypukl, ten přece vůbec není o evropskou ústavu. Například proto, že od pana Zaorálka žádný argument na toto téma nevzešel. Já jsem nikdy neslyšel, že by napsal analýzu tohoto dokumentu a přesvědčivě prokazoval, v čem tento dokument je tak strašně důležitý, že ho Evropa a Česká republika potřebuje. Pan Zaorálek stejně jako někteří další autoři si zatím vystačili pouze s tím, že okřikovali pana prezidenta, že nemá zastávat svoje názory. Čili ten spor vůbec není o evropské ústavě. Ten vznikl nad tiskovou konferencí dvou poslanců Evropského parlamentu, kteří provedli neslýchanou věc, a to totiž vyzvali představitele suverénního cizího státu k odstoupení, jestliže nějakým způsobem u nás dopadne referendum, a také tvrdili, že hlava nějakého státu škodí svým vlastním lidem. Já bych doporučoval všem posluchačům, aby si představili, že jiný místopředseda Evropského parlamentu, například poslanec za ODS Ouzký, který je místopředsedou za Českou republiku, by si svolal na půdě Evropského parlamentu tiskovou konferenci a tam by napadl francouzského prezidenta Chiraca, řekl by, že škodí svými názory Francouzům, tím, že si dovoluje obhajovat evropskou ústavu a že by měl rezignovat v případě, že by referendum dopadlo jinak než on požaduje. Já myslím, že by si spousty lidí zaklepalo na čelo a navrhovali by, aby našeho poslance odvezli do blázince. A předseda Zaorálek se v tisku vyjádřil, že tento jejich postoj schvaluje. A na to prezident odpověděl panu Zaorálkovi, že to snad ani není možné, že by schvaloval, aby cizí představitel vyzýval našeho prezidenta k odstoupení. Čili to vůbec nebylo o debatě nad evropskou ústavou, ale vůbec o možnosti, aby někdo říkal nějaký jiný názor než ten oficiální.
Moderátor (Lenka Šumová):
Nicméně tedy je pravda, že prezident Klaus je zatím z českých politiků jediný, který o euroústavě veřejně mluví. Žádná kampaň, ani vysvětlovací, ani propagační tady neprobíhá. Pane předsedo, je to podle vás chyba vlády?
Host (Lubomír Zaorálek):
No, já především si nemyslím, že pan prezident je jediný, kdo o ústavní smlouvě mluví, a to, co doporučuji, je odložit všechny tyto emoce, které jsme nyní právě slyšeli, odložit všechny ty útoky at hominem a soustředit se na to, co je skutečně tou věcí, o které se má mluvit. Nemá cenu si vyčítat, kdo píše nebo kdo nepíše a odkazovat na texty a tvrdit, že ten druhý nemá argumenty. Já tvrdím, že je dobré si sednout a mluvit o tom, co je skutečně problém a snažit se říci, kdo má jaké argumenty a pak posoudit, kdo je má a kdo ne. To je jediné. Myslím si, že to jediná cesta, která by mohla vést k tomu, že by ten spor mohl mít nějaký výsledek. Opačná podle mě vede k tomu, že se budeme stále klopýtat a potýkat s tím, že nebude pozice České republiky a nebude ani jasno, kdo má pravdu a kdo ne.
Moderátor (Lenka Šumová):
Nicméně ona avizovaná kampaň vlády neprobíhá.
Host (Lubomír Zaorálek):
Já si myslím, že žádná země není schopna provádět kampaň celý rok. To vám řeknou i v Británii a v řadě dalších zemí a nemá to smysl, protože žádná veřejnost není zvědavá na to, aby byla rok podrobována nějaké soustavné kampani, která se týká jednoho politického problému. Jako důležité je v této zemi dohodnout se na tom, kdy uspořádáme referendum, jakým způsobem budeme ratifikovat a důležité je, abychom do té doby si o té kampani byli schopni co nejvíce říct, abychom byli schopni v tom sdělit ty základní věci veřejnosti. Jako mám dojem, že to je věc určitého rozvrhu a zároveň je to věc určité kultury té debaty. Jako já bych byl rád, kdybych trochu pomohl najít řešení ze situace, kdy to vypadá, že ta, kdy ta debata se nevede způsobem, že by veřejnost z toho byla moudrá.
Moderátor (Lenka Šumová):
Vy navrhujete diskusi, které by se účastnili také vámi a prezidentem pozvaní odborníci. Kdo by to podle vás mohl být?
Host (Lubomír Zaorálek):
To já nechci dopředu říkat, to je všechno věc dohody a to jsou detaily, kde si myslím, že pokud bude vůle, tak na takovejch věcech se dohodneme.
Moderátor (Lenka Šumová):
V pořadu Stalo se dnes odpovídali Radiožurnálu předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a tajemník prezidenta republiky, Ladislav Jakl. Pánové, já vám děkuji, na slyšenou, pěkný večer přeji.
8. května 2005
Přepis pořadu
Nabízíme Vám přepisy významnějších diskusních pořadů, které stojí za to si přečíst!