Královéhradecký kraj loni prošustroval více než 40 milionů korun
Jiří Krejčí
V Deníku našeho okresu jsem se dověděl, že náš kraj proplatil vloni 40,700.000,- Kč místo pacientů za úhradu regulačních poplatků ve zdravotnických zařízeních, která vlastní, tj. v krajských nemocnicích a několika krajských lékárnách, a pouze l4,000.000,- Kč zaplatili na poplatcích pacienti, kteří tento milodar vládnoucí koalice ČSSD – KDU-ČSL a SNK-ED, tiše podporované KČM, odmítli.
Shodou okolností byla manželka minulý pátek nucena navštívit chirurgické oddělení nemocnice v Opočně a podrobit se tam vyšetření. Když dostala potvrzení o zaplacení příslušného třicetikorunového poplatku, byla upozorněna na to, že tuto potvrzenku může poslat na kraj k proplacení, což mě donutilo zamyslet se nad těmito „dary“ a začít počítat. Kdyby opravdu tuto potvrzenku na kraj poslala, zaplatila 10,- Kč za obyčejný dopis a 26,- Kč za doporučený dopis, takže po odečtení poštovného by se jí vrátilo nazpět maximálně 20,- Kč. a při doporučeném dopise pouze 4,- Kč. Proto se také lidé, kteří krajský milodar odmítli, rekrutovali především z těch, kteří zaplatili pouhých 30,- Kč, a cesta na poštu by je přišla dráž než by se jim vrátilo. To jsou výdaje na straně pacienta.
Nyní počítejme výdaje na straně kraje. Předpokládejme, že o krajský „dar“ požádají pacienti, kteří v průměru pobudou v nemocnici alespoň dva týdny a zaplatí tedy 14 x 60,- Kč, což je 840,- Kč. Vydělíme-li touto částkou 40,7 milionu Kč, dostaneme 48.452 pacientů. Pokud by byla každému pacientovi zaslána poštovní poukázkou B datově, potom by kraj zaplatil za poukázání každé této částky 26,- Kč, tedy celkem 48.452 x 26, což je celkem „pouhých“ 1,259.752,- Kč. Kromě toho musíme také připočíst náklady na pracovní síly zabývající se touto agendou, na vybavení jejich kanceláří, na elektřinu spotřebovanou jejich počítači atd. atd. Z toho všeho vyplývá, že tento nákup volebních hlasů ČSSD nás, daňové poplatníky, přišel pěkně draho, a že se potom nesmějí ti, co volili ČSSD, divit, že nezbudou peníze na jiné, podstatně důležitější věci, jakými jsou: např. údržba silnic, zajištění dopravní obslužnosti atd. atd.
Pokud si budou voliči ČSSD stále myslet, že to s nimi myslí tato partaj dobře, potom se brzy opravdu dostaneme na úroveň Argentiny, Maďarska, Řecka a dalších, ještě horších států. Kromě toho je třeba si také uvědomit, že rozhazovačný způsob hospodaření ČSSD se státními penězi, dává současně nedobrý příklad všem jejich voličům, kteří si myslí, že mohou i doma hospodařit podobným způsobem. Potom se ovšem nesmějí divit, když se na náš stát vrhnou exekutoři stejně jako na ty z nich, kteří nejsou schopni splácet svoje dluhy. Tvrdí-li Jiří Paroubek, že státní dluh není třeba splácet, ale že stačí pouze splácet úroky, tak jsem zvědav, co bude tvrdit, až dojde splatnost těchto dluhů a bude je nutno zaplatit. Jak vysvětlí občanům, že stát udělal bankrot? Hlavně na koho to bude svádět.
Na závěr ještě jedna nejasnost. Nám přestárlým chronickým pacientům pojišťovny při překročení Kč 2.500,- poplatky vracejí. Proto se ptám, ví někdo z Vás, moji milí čtenáři, jak to mají kraje vyřešeno, aby se po překročení této částky nevracel pacientovi poplatek dvakrát – jednou z pojišťovny a podruhé z kraje? V případě, že by tomu tak bylo, potom by to byla docela příjemná výdělečná činnost.
Jiří Krejčí
penzista