Virtually - titulní stránka Fotolab Virtually


Evropský svaz nadoraz

Martin Daneš


Tajemství 112
Víte, jaké je jedno z nejlépe střežených tajemství Evropy? Nevíte? Je to 112. Nebojte se, nejde o žádnou matematickou hádanku: 112 je jednotná evropská telefonní linka tísňového volání a za dobře střežené tajemství je považuje Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média.

„Původním úmyslem při zavádění čísla 112 bylo, aby si občané cestující do zahraničí mohli zapamatovat pouze jedno číslo, bez ohledu na to, kam jedou,“ píše se ve zprávě Evropské komise. „Zavádění takového čísla si vyžádalo značné úsilí ve všech zemích, protože k tomu byla zapotřebí koordinace činností různých orgánů veřejné moci na vnitrostátní nebo místní úrovni.“

Úsilí úředníků Evropského svazu i jejich podřízených místních sjednotit telefonní tísňové volání bylo jistě obrovské a jeho hmatatelným výsledkem je, že linka všude funguje. Komisařka Redingová, která s myšlenkou na číslo 112 ulehá i vstává, však neusíná na vavřínech. Letos v červenci rozeslala dopisy ministrům zodpovědným za zavádění čísla 112 ve všech členských státech a požádala je o informace o pokroku, jichž při uplatňování a propagaci této služby dosáhli. Co stálo v odpovědích jednotlivých ministrů, není známo, přesto se lze domýšlet, že komisařku zrovna nenadchly. 11. října totiž Komise oficiálně vyzvala členské státy, aby „zlepšily odezvu na tísňová volání na číslo 112… Některé země neuvolnily dostatečné zdroje k tomu, aby bylo možné zajistit odezvu v požadovaném počtu jazyků, v jiných není zajištěna odpovídající technologie… a v mnoha zemích lidé ani nevědí, že tato služba existuje.“

Téhož dne se v Bruselu konala panevropská konference exkluzivně věnovaná číslu 112, na níž se zástupci všech členských zemí vzájemně seznamovali se svými „nejlepšími praktikami“ v souvislosti s číslem. Komisařka Redingová a její kolegové přes všechny problémy hledí s nadějí do budoucna: „ve chvíli, kdy bude Komise s celkovou kvalitou této služby spokojená, zahájí komunikační kampaň na zvýšení celkového veřejného povědomí o přínosech, které číslo 112 nabízí.“
Nic proti snazšímu přístupu k tísňovému volání napříč Evropou, ale není celá procedura poněkud nákladná a byrokratická? A zůstávají nezodpovězené otázky; například když zavolám na linku 112 a zavolám „Pozor, Evropský svaz jde ke dnu!“, v kolika jazycích unie bude operátor muset umět zareagovat?



Martin Daneš
V roce 1991-92 byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. Pracoval jako redaktor v Lidových novinách, Metropolitanu, Českém deníku, šéfredaktor Denního Telegrafu (1993-94) a měsíčníku Mezinárodní politika (2002). V současné době žije a pracuje ve Francii
Osobní stránky
 
  Přístupy: 1336 Komentář Stáhnout Tisk E-mail
 





Vybrali jsme z tisku
křepelka šmok


ODS
REKLAMA


Hrad
REKLAMA


TOP články
REKLAMA